Oszuści okradający starsze osoby znowu grasują w Gryfinie. Wchodzą do mieszkania pod pretekstem sprawdzenia wody i zwrotu rzekomej nadpłaty. Oto list nadesłany do naszej redakcji przestrzegający przed oszustami, którymi ofiarą padła ostatnio babcia naszej czytelniczki.
Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego poszukuje uczestników wymiany młodzieżowej „Baltic Sea Youth Exchange”, która odbędzie się między 17-24 września 2014 r w Mözen w Niemczech. Tematem przewodnim wymiany młodzieży będzie „Partycypacja młodzieży i współpraca międzynarodowa”.
Ani burmistrz, ani wójtowie nie stworzyli w gminach Mieszkowice, Stare Czarnowo, Widuchowa bezpiecznych miejsc kapieliskowych dla mieszkańców oraz turystów. Gmina Chojna ma tzw. kąpielisko, które funkcjonuje nie w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tak wynika z raportu dotyczący kontroli miejsc kąpielowych powiatu gryfińskiego w ramach akcji Bezpieczne Lato 2014. Co wynika z opracowania Pawła Kaczmarka z Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gryfinie?
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie informuje, że w sezonie letnim 2014 na terenie powiatu gryfińskiego znajduje się tylko jedno kąpielisko. Jest to kąpielisko śródlądowe w Moryniu. Inne pięć obiektów mają status miejsc wykorzystywanych do kąpieli.
Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, skorzystało z niej kilkaset osób. Biała sobota była prowadzona we wszystkich 9 gminach naszego powiatu. Szpitalowi Powiatowy był bezpośrednim organizatorem akcji. Zorganizowanie „białych sobót” kosztowało budżet powiatu 67 tys. zł.
Od dziś rozpoczynamy cykl artykułów pod tytułem „Wakacyjne ciekawostki”. Udzielimy odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Otóż średniowieczny kościół w Trzcińsku-Zdroju waży około tysiąca ton. Świątynia jak na XIII wiek przystało zbudowana jest z kamiennych kwadr. Jest ich 13 760. Jak wyliczył geolog dr Andrzej Piotrowski łączna ich waga to 825 ton. Ale kościół, jak widać na zdjęciu, to nie tylko kamienne głazy.
W porze letniej zwiększa się liczba pacjentów w lecznicach weterynaryjnych. Każdego dnia w lecznicy przy ul. Łużyckiej w Gryfinie nieomal co chwila pojawia się jakiś właściciel z czworonogiem. Doktor Maciej Racinowski przygotowuje kotkę do zabiegu, dr Tomasz Wawryniuk tłumaczy małemu rudemu kociakowi, że wszystko jest dla jego dobra. Właściciel zwierzęcia jest bardziej zestresowany aniżeli pacjent. W kolejce czeka już psiak na zmianę opatrunku.
Strażacy mieli bardzo pracowity miniony tydzień. Usuwali powalone w czasie burz drzewa i wypompowywali wodę z zalanych piwnic. Likwidowali gniazdo os z budynku przedszkola. Brali udział w ewakuowaniu mieszkańców i poszukiwaniu topielców. Pomagali usuwać skutki kolizji i wypadków drogowych. Szczegóły w raporcie poniżej.
Dwie wizytówki miasta Trzcińsko-Zdrój tj. Bramy zostaną wyremontowane. Rusza remont Bram Myśliborskiej i Chojeńskiej. Prace prowadzić będzie firma Kazimierza Pakieta z Myśliborza. Koszt robót wyniesie 274 tys. zł. Gmina przebudowuje także główną ulicę miasta – ul. Kościuszki.
Burmistrz Trzcińska-Zdroju Zbigniew Kitlas z dniem 1 sierpnia 2014 r. odwołuje swojego zastępcę Józefa Szotta. Odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Burmistrz Kitlas swoją decyzję wiąże z „ujawnieniem przez media faktu iż Józef Szott pozostawał tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa (od co najmniej 1982 r.) i z tego tytułu pobierał sowite wynagrodzenie”.
W piątkowe popołudnie w przepięknej scenerii zabytkowego rynku miejskiego w Trzcińsku-Zdroju odbył się koncert orkiestr dętych i bigbandów. -Tym mini festiwalem staraliśmy się nawiązać do odbywających się w poprzednim stuleciu „Przeglądów orkiestr dętych”, była to także okazja do uczczenia 3 rocznicy powstania Trzcińskiej Orkiestry Dętej – mówi Mirosłąw Besarab, dyrektor Trzcińskiego Centrum Kultury i samej orkiestry.
Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami deszczu znowu przechodziły przez nasz powiat kolejne. W Gryfinie konar drzewa spadł na stojący samochód osobowy. W Łaziszczach (gm. Chojna) wielka topola spadła na budynki gospodarcze i potrzebny był specjalistyczny podnośnik z drabiną. W Czachowie (gm. Cedynia) strażacy zabezpieczali niebezpiecznie zwisające części pokrycia dachowego.
Na drodze powiatowej pomiędzy Białęgami a Chełmem Dolnym strażacy musieli usuwać kilkanaście powalonych drzew. Wczoraj wieczorem (7 lipca) wiał tam silny wiatr.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia burz z gradem na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przewidywane warunki atmosferyczne mogą występować w dniu 8 lipca (wtorek) od godz. 16.00 do dnia 9 lipca (środa) do godz. 8.00. Spodziewać się można podczas burz silnych porywów wiatru do 80 km/h.
W polsko-niemieckich zawodach strażackich, jakie odbyły się 5 lipca 2014 r. w Osinowie Dolnym trzy pierwsze miejsca zajęły drużyny z naszego powiatu. Wygrała drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Czachowa (gm. Cedynia), która otrzymała wielki puchar i 12 tysięcy złotych. W ogólnej klasyfikacji wyprzedziła Gryfino, Mieszkowice i Bad Freienwalde.