Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 15:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O czym każdy właściciel zwierzęcia latem wiedzieć powinien

W porze letniej zwiększa się liczba pacjentów w lecznicach weterynaryjnych. Każdego dnia w lecznicy przy ul. Łużyckiej w Gryfinie nieomal co chwila pojawia się jakiś właściciel z czworonogiem. Doktor Maciej Racinowski przygotowuje kotkę do zabiegu, dr Tomasz Wawryniuk tłumaczy małemu rudemu kociakowi, że wszystko jest dla jego dobra. Właściciel zwierzęcia jest bardziej zestresowany aniżeli pacjent. W kolejce czeka już psiak na zmianę opatrunku.

Pytam dr. Wawryniuka z jakimi problemami zdrowotnymi boryka się czworonożne  towarzystwo, gdy mocniej przygrzeje słońce.

-Przede  wszystkim sprawy dermatologiczne. Zapalenia skóry, różnego rodzaju infekcje. Wiadomo, że pies lubi wejść w każde bajoro, zbiornik wodny czy jezioro,  a te bardzo często bywają zanieczyszczone. Tak koty jak i psy borykają  się z alergią pokarmową. W czasie upałów należy zwracać uwagę, żeby zwierzaki nie zjadły czegoś nieświeżego. Tak  koty jak i psy bywają uczulone na roztocza, nie mówiąc już o pchłach i kleszczach. Roztocza można zobaczyć jedynie pod mikroskopem, więc jeżeli kocisko się drapie, warto zastanowić się dlaczego. Roztocza żyją  wszędzie. Warto zwrócić uwagę, że alergie mogą być podłożem wielu innych chorób, dlatego wizyta u lekarza jest bardzo wskazana. Należy również zwracać uwagę na psie uszy. Niestety, w obecnych czasach nasi bracia mniejsi mają takie same problemy zdrowotne, jak ludzie.

 

-Jak pomóc w upały psom, tym wychodzącym na spacer i tym przy budach?

-Nie wychodzić w największy żar. Nie narażać na silne słońce. Jeżeli już się zdarzy taka sytuacja, to można zmoczyć psa stopniowo, żeby nie narazić go na dużą różnicę temperatur. Najlepsza pora na spacery to ranek i wieczór. Osobny apel do właścicieli psów: nie zakładać materiałowych kagańców! Pies musi mieć możliwość wystawienia języka, który oddaje temperaturę. Tego rodzaju kagańce  uniemożliwiają psom swobodne oddychanie. Nie zostawiać zwierząt w samochodach. Przy budach pies musi mieć cień, a  wszystkie zwierzęta dostęp do wody. To wstyd, że trzeba ludziom o tym przypominać. Dodam jeszcze, że burze z grzmotami nie są komfortową sytuacją dla psów i często trzeba również korzystać z pomocy lekarza - opowiada dr Tomasz Wawryniuk.

 

Tak więc proszę Państwa, oprócz przyjemności posiadania zwierzaka, są obowiązki, odpowiedzialność i bardzo często przydałaby się chociaż podstawowa wiedza i o tym, jak dbać o zwierzę latem. Pamiętajmy, że kolejne upały znowu przed nami.

TWS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama