Wyraźnie jest już sucho. Świadczą o tym pożary traw, do których najczęściej jeździ straż pożarna. Przyczyną wielu pożarów są zwykłe bezmyślne podpalenia. Gdzie wyjeżdżali strażacy – zobaczmy raport Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie.
Podczas Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2016 r. część defilady prezentowana w powietrzu nie napawała mnie optymizmem. Wywołała natomiast intensywne przemyślenia nad naszą europejską obronnością. Zacząłem się zastanawiać, czy żyjąc w tej części Europy można czuć się bezpieczniej, bo zależy to np. od zasięgu rakiet mogących przenosić ładunki nuklearne. Zagrożona może być nie tylko Warszawa, ale i Berlin, z którego losami jesteśmy blisko związani.
Znamy już laureatów konkursu "Sołtys Roku 2016" województwa zachodniopomorskiego. Niestety nikt z naszego powiatu nie otrzymał tego zaszczytnego tytułu. Jest jednak jeszcze jeden konkurs. To esemesowy plebiscyt Głosu Szczecińskiego pt. „Nasz Sołtys”. Bierze w nim udział 24 kandydatów z powiatu gryfińskiego. W pierwszej dziesiątce są w tej chwili: Łukasz Kosmalski, sołtys Dębogóry (gm. Widuchowa), Krystyna Sztuka, sołtys Żarczyna (również gm. Widuchowa), Jerzy Piasecki, sołtys Żabnicy w gm. Gryfino. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 9 września podczas Barzkowickich Targów Rolnych Agro Pomerania 2016.
Z głębokim smutkiem informujemy, że w nocy z soboty na niedzielę zmarł wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Wojewoda zmarł w szpitalu w Zabrzu - w ubiegłym tygodniu przeszedł tam operację serca.
Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywinie zaprasza wszystkie jednostki OSP oraz Państwowej Straży Pożarnej z województwa zachodniopomorskiego na akcję krwiodawstwa pod hasłem „Strażakiem się jest, a nie tylko bywa”.
Jeszcze kilkanaście lat temu to w Gryfinie przyjmowano rodziny repatriantów. Pamiętano o tych, którzy tylko dlatego, że byli Polakami, przeszli piekło na Wschodzie. Dziś władze, ale i gryfińskie organizacje zdają się nastawiać głównie na symbole. Główne problemy, to jak nazwać ulice, ronda. A potrzebna jest realna pomoc dla Polaków, którym ta pomoc od nas, żyjących w wolnym i w miarę dostatnim kraju się należy.
Meteorolodzy przewidują, że dzisiaj, 5 sierpnia będzie u nas padać do ok. godz. 14, a na południu powiatu opady zakończą się godzinę wcześniej. Potem przez kilka godzin będzie bezdeszczowo. Niestety niebo nadal będzie zachmurzone. Dopiero ok. godz. 16 może się przejaśnić. Temperatura będzie rosła. A co w weekend?
Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych staną do rywalizacji w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenie bojowe. Zawody dotyczą jednostki OSP z południowej części powiatu gryfińskiego tj. z gmin Cedynia, Chojna, Moryń, Trzcińsko-Zdrój i Mieszkowice.
Maciej Kopeć był gościem drugiego dnia Konwentu Marszałków RP. Jest on podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Maciej Kopeć przedstawił założenia szykowanej reformy systemu edukacji. Zakłada ona m.in. likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej. Następnie młodzież będzie miała do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejsze szkoły zawodowe. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że zmiany te nie tylko uderzą w samorządy i ich finanse, ale przede wszystkim wprowadzą chaos i będą obciążeniem dla dzieci, rodziców i nauczycieli.
Potrójna akcja była przeprowadzona w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino. Najpierw strażacy jechali gasić podpaloną trawę. Potem trzeba było gasić pożar w lesie. Na koniec w budynkach po dawnym sanatorium w jednej z ruin (teren gminy) palił się tapczan i strop. Kolejnego dnia strażacy znowu wyjeżdżali dwa razy do płonącego poszycia w lesie.
Wielu młodych ludzi z naszego powiatu pojechało na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Na Facebooku umieszczają zdjęcia, które świadczą nie tylko o przeżyciu duchowym, ale także o dobrej zabawie i poznawaniu wielu ludzi innych kultur.
Jeszcze do 9 sierpnia trwa nabór na konkurs kulinarny "Średniowieczne Smaki Pojezierza". Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie pocztą tradycyjną, elektroniczną lub dostarczenie bezpośrednio do biura Stowarzyszenia Lider Pojezierza wypełnionego formularza zgłoszenia produktu wraz ze zdjęciem produktu typowanego do konkursu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie informuje, że woda z sieci wodociągowej w miejscowości Stołeczna w gminie Trzcińsko Zdrój nadaje się do spożycia. Parametry mikrobiologiczne są już w normie.
W powiecie gryfińskim stopa bezrobocia wyniosła ostatnio 15,2 procent. Najwyższe bezrobocie odnotowano w gminach Trzcińsko-Zdrój, Cedynia, Moryń i Chojna. Najniższe zaś w gminach Stare Czarnowo i Gryfino.
Od kilku dni temu w Stołecznej (gm. Trzcińsko-Zdrój), a teraz w Gądnie (gm. Moryń) woda nie nadaje się do spożycia do odwołania. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie informuje, iż w wodzie obecne są w bakterie grupy coli. Wodociąg Gądno zaopatruje ok. 150 osób, w tym mieszkańców Gądna oraz osoby korzystające z campingu przy ulicy Moryńskiej w ww. miejscowości. Natomiast wodociąg Stołeczna zaopatruje ok. 560 mieszkańców Stołecznej.