Choć żyją w oblężonym przez Rosjan kraju, Ukraińcy nie rezygnują z zakładania rodzin. Na świat przychodzą też dzieci.
Jeszcze w tym miesiącu zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące składania wniosku o wydanie paszportu. Co się zmieni?
Koronawirus nie zniknął, wojna go przesłoniła – akcentują lekarze zrzeszeni w federacji Porozumienie Zielonogórskie. Pandemia COVID-19 trwa, są zakażenia i zgony – wskazują medycy, wciąż zachęcając m.in. do szczepień. Porozumienie przywołuje statystyki, że w Polsce ze szczepień skorzystało niecałe 58 proc. Dla porównania – w Portugali – to prawie 94 proc., w Hiszpanii – 87 proc., w Niemczech i Grecji ok. 75 proc., na Litwie – 72 proc., a w Czechach – 64 proc. Porozumienie Zielonogórskie sygnalizuje, że złe wyniki wyszczepialności są w Ukrainie. "Tam pełną dawką zaszczepiło się zaledwie 35 proc. Ukraińców. Jest szansa, że spora część z nich będzie chciała zaszczepić się u nas, w Polsce przeciw COVID-19. I jak najbardziej mają taką możliwość” – podkreśla federacja.
Trwają walki o kolejne miasta. Według ukraińskich służb Rosjanie planują atak bombowy na Odessę. Tymczasem Władimir Putin zacieśnia knebel informacyjny i chce odciąć swój kraj od światowego internetu.
Eksperci mówią o tym – kryzys humanitarny. Rosjanie bez zahamowań atakują ukraińskich cywilów i nie dotrzymują obietnic otwarcia korytarzy humanitarnych dla mieszkańców oblężonych miast.
Można zacząć od samego rana. 7 marca przypada Dzień Płatków Śniadaniowych! Podobno wymyślona je dlatego, że już w XIX w. stwierdzono, że dieta oparta na mięsie jest szkodliwa.
-Schrony, które kiedyś funkcjonowały, obecnie są nie do użycia - powiedział nam Waldemar Derkacz, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Powiatu Gryfińskiego.
Po dwóch nocach spędzonych z płaczącymi dziećmi w zimnej piwnicy, bez prądu, w ostrzeliwanym przez rosyjskiego najeźdźcę miasteczku na północ od Odessy, pani Natalia postanowiła uciec z córkami do swoich rodziców do Szczecina. Mama pani Natalii, Halina Yasinska, ze łzami w oczach wspomina ten moment.
Badania potwierdziły 7697 kolejnych zakażeń. – podało w niedzielę 6 marca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 10 osób z COVID-19.
Dzień honorujący osoby, które ratują innym życie w trudnych czasach. SPRAWIEDLIWI to osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku. Święto nabiera nowego znaczenia, gdy pomagamy uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Inwazja Rosjan na Ukrainę, na tę chwilę nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa Polaków. Rząd przedsięwziął jednak pewne środki, które mają zminimalizować ryzyko związane z atakiem terrorystycznym. Jednym z nich jest ogłoszenie alarmu BRAVO.
Po długiej, chłodnej i szarej zimie wielu z nas z niecierpliwością wypatruje pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Podpowiadamy, jakie rośliny i zwierzęta zwiastują nadejście pory roku, która budzi przyrodę do życia.
Badania potwierdziły prawie 13 tysięcy zakażenia koronawirusem. Zmarło prawie 200 osób z COVID-19, w tym jedna w powiecie gryfińskim – podało w sobotę 5 marca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia.
Właśnie dziś 5 marca przypada święto teściowych. Od 40 lat obchodzone jest z wyrazu szacunku i wdzięczności synowej lub zięcia wobec teściowej. W rodzinach jakie mamy w naszym kraju pełnią one ważną rolę. Stad o Dniu Tesciowej nie możemy zapominać.
„Lepiej mieć w domu” – mówi mężczyzna, który ustawił się w kolejce do złożenia wniosku o wydanie paszportu. Z całego kraju spływają sygnały, że trzeba długo czekać na dokument. W sobotę, 5 marca 2022 r. w godzinach od 8.00 do 15.00 w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie są przyjmowane wnioski o wydanie paszportu oraz wydawane gotowe dokumenty. Na wizytę w urzędzie nie obowiąz rezeujerwacja wizyty, liczba miejsc jest jednak ograniczona.