Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 19:42
Reklama
Reklama

Nowe zasady wyrabiania paszportu. Wejdą w życie jeszcze w marcu

Jeszcze w tym miesiącu zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące składania wniosku o wydanie paszportu. Co się zmieni?
Nowe zasady wyrabiania paszportu. Wejdą w życie jeszcze w marcu

Autor: iStock

Kolejki do biur paszportowych zaczęły się ustawiać kilka dni temu, po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję. Biura paszportowe w wielu miastach Polski zaczęły przeżywać szturm petentów, którzy nagle chcą wyrobić dokument. Gdy rozmawialiśmy z osobami stojącymi w kolejce, tłumaczyli, że dziś „lepiej paszport mieć w domu”.

Żeby znaleźć się w takiej kolejce, trzeba rano przyjść do urzędu, wziąć numerek i stanąć w ogonku. Innym wyjściem jest zarezerwowanie wizyty przez internet, ale o to obecnie jest bardzo trudno, bo najbliższe terminy są już zajęte. Najbliższe wolne... dopiero w maju.

Sytuacja może się trochę zmienić 27 marca, bo wtedy w życie wchodzą przepisy ułatwiające wyrobienie paszportu.

Formalnie chodzi o powstanie elektronicznego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje. Nowe bazy danych mają być bardzo rozbudowane i łączyć informacje m.in. o dowodach osobistych, danych stanu cywilnego czy bazy PESEL.

Co to oznacza dla obywatela? „Nie będzie już konieczności wypełniania papierowych wniosków przez obywatela - wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu” - czytamy na stronie rządowej.

Obecnie wniosek musi być papierowy i nie można jego wzoru sobie wydrukować samemu, bo znaczenie ma tu gramatura papieru. Ten problem zniknie, bo wszystko się będzie odbywało elektronicznie. Trzeba jednak pamiętać, że przychodząc do urzędu, żeby złożyć wniosek, trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL i odpowiednie zdjęcie.

Za to przy odbiorze paszportu nie będzie to konieczne, bo tożsamość będzie weryfikowana za pomocą zebranych już danych, jak na przykład odcisk palca.

I jeszcze jedno: „Uprzejmie informujemy, że (..) w okresie przygotowawczym w dniach 22-27 marca 2022 r. nie będzie możliwości składania wniosków o paszporty biometryczne (5- i 10-letnie). W tym okresie nie będzie także możliwy odbiór paszportów biometrycznych” - czytamy w rządowym komunikacie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

praktyczny 07.03.2022 14:26
Czy to zmniejszy kolejki?

Co do czego 07.03.2022 13:17
U nich liczy się gramatura, a u mnie gramaż.

Glutek 07.03.2022 12:55
Przeciez mamy paszporty

sabcia 07.03.2022 12:37
Nareszcie bo mamy przecież 21 wiek.

Siemaszko 07.03.2022 12:27
Jak wyrobie paszport to natychmiast jade na Białoruś tam sa moje korzenie kraj piękny jest gdzie powędkować mozna grilowac bez zadnych zakazów jednym slowem wolnosc i swoboda

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama