Znowu w statystykach policyjnych dominują kradzieże. W Baniach skradziono 81 drzewek tui, natomiast w Steklnie 4 koła samochodowe. Natomiast w Trzcińsku-Zdroju skradziono kabel telekomunikacyjny. W Gryfinie przed szpitalem uszkodzono samochód. Dziś w nocy po pościgu w Żelechowie, o czym pisaliśmy wcześniej, policjanci zatrzymali skradziony samochód wraz z uciekającym pieszo kierowcą.
Jeszcze tylko do 18 listopada br. fundacje, stowarzyszenia oraz podmioty kolegialne – np. rady sołeckie czy koła gospodyń wiejskich, mające siedzibę i działające na terenach wiejskich mogą ubiegać się o dotacje w ramach programu „Razem Możemy Więcej”. Granty można przeznaczyć na projekty z zakresu rozwoju kulturowo-historycznego, inicjatyw społecznych oraz ochrony i promocji zdrowia.
W dniu 11 listopada w sali Geoparku miało miejsce spotkanie z najstarszymi mieszkańcami Morynia zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jez. Morzycko oraz miejscowy Miejski Ośrodek Kultury. Towarzysząca spotkaniu wystawa fotograficzna przygotowana ze zdjęć p. Czerwińskiego dała asumpt do wspomnień sięgających pierwszych dni powojennego Morynia. Wiele wątków wzbudziło żywą dyskusję, bowiem, jak to zwykle bywa najnowszą historię każdy pamięta nieco odmiennie.
MGOK w listopadzie organizuje trzy większe imprezy. Pierwsza z nich to Cecyliada - czyli kolejne już spotkanie zespołów z muzyką religijną w Świetlicy Wiejskiej w Zielinie, które odbędzie się 16 listopada. Następnie 22 listopada zapraszamy na koncert zespołu Takayo. 23 listopada zapraszamy na wyśmienitą zabawę Andrzejkową do MGOK Mieszkowice na której zagra zespół CARMEN.
I to dwie. Wczoraj pisaliśmy o skradzionych piłach w podgryfińskiej wsi, a dziś informujemy o kolejnej kradzieży, tym razem w Czachowie (gmina Cedynia). Te ostatnie piły są jeszcze do odzyskania. Kolejną złą sławę zyskali złodzieje w Baniach. Wszystko to w raporcie policji, który zamieszczamy poniżej.
W niedzielę rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Bronisław Komorowski w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Zmarł 28 października, miał 86 lat. Właśnie 3 listopada 2013 r. odbędzie się pogrzeb byłego premiera. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a pogrzeb będzie miał charakter państwowy. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej, twórcą nowego państwa i demokratycznej społeczności.
Czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjnych typu 31WE Impuls wkrótce pojawią się na trasie ze Szczecina do Kostrzyna. Podpisy marszałka Olgierda Geblewicza i dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Pawła Szaciłły otworzyły drogę do realizacji zamówienia Zachodniej Grupy Zakupowej. W poniedziałek, 4 listopada 2013 r. odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim podpisanie umowy na dostawę nowych składów produkowanych w zakładach Newag w Nowym Sączu.
Gryfińska policja dostała nowy radiowóz z wideorejestratorem. Auto ma 220 koni mechanicznych, potrafi rozpędzić się do setki w 7,6 sekundy. Nowe ople insygnia trafiły do pięciu powiatów naszego województwa. Radiowozy są już w Gryfinie, ale też w Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie Szczecińskim i Goleniowie. Samochody z videorejestratorami mają pomóc policjantom w eliminowaniu piratów drogowych. Będą prawdopodobnie jeździły jako nieoznakowane pojazdy. Każde z aut kosztowało ponad 130 tysięcy złotych.
Od 8 listopada tymczasowo wróciły kontrole na granicach Polski z Niemcami ale też z Czechami, Słowacją i Litwą. U nas Straż Graniczna do 23 listopada będzie sprawdzać przyjeżdżających do naszego kraju. Przez całą dobę będą kontrolować przejścia m.in. w Gryfinie, Krajniku Dolnym, Kołbaskowie, Rosówku i Lubieszynie. Będą też pojawiać się na przystaniach w Gozdowicach, Widuchowej i nabrzeżu w Gryfinie. Funkcjonariusze będą sprawdzać nie tylko samochody, ale także pieszych.
Zatrzymano dwóch mieszkańców Bań, podejrzanych o dokonanie włamania do pomieszczeń Posterunku Energetycznego w Baniach przy ul. Kunowskiej i kradzieży aż 100 kg kabli aluminiowych. Nie złapano natomiast złodziei 96 puszek piwa oraz 40 butelek piwa w Mieszkowicach. Samochód dostawczy, z którego wyładowywano towar do sklepu stał na rynku. A co odnotowała policja w Gryfinie i innych miejscach naszego powiatu – czytaj w raporcie policji poniżej.
W związku z przypadającym na 29 października Światowym Dniem Chorego na Łuszczycę, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę PSORIASIS podjęło się organizacji wojewódzkich obchodów tego szczególnie ważnego dla wszystkich osób chorych na łuszczycę święta. Szczegóły poniżej.
Przedstawiciele 9 gmin naszego powiatu oraz partnerzy z Niemiec w ramach grupy Transgranicznego Planu Działania – Przyszłość Doliny Dolnej Odry przyjęli strategię na nowy okres finansowania 2014-2020 (tezy i projekty wiodące). Grupa sterująca przyjęła jednomyślnie gminę Mieszkowice. Jak wspominaliśmy spotkanie odbyło się w zeszłym tygodniu w Schwedt w centrum sportów wodnych, które zostało wykonane w ramach projektu transgranicznego, dofinansowanego z INTERREG IVA w partnerstwie z Gryfinem.
Nie tylko o moryńskiej parafii, ale o przeszłości całego naszego regionu można było się dowiedzieć podczas sobotniej konferencji popularnonaukowej w Moryniu. Na początek zaprezentowano nowe wydawnictwo "Od Chrystianizacji do współczesności. Studia zebrane z okazji jubileuszu 750-lecia kościoła świętego Ducha w Moryniu". Wygłoszone referaty nawiązywały do poszczególnych rozdziałów książki wydanej przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne "Terra Incognita". Konferencję prowadził dr Paweł Migdalski
Pod takim tytułem rusza właśnie druga edycja ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi”. Na jej uczestników czeka spora porcja ekologicznej wiedzy, a także atrakcje, takie jak konkursy, happeningi czy wystawy.
Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach integracyjną wycieczką nad morze 28/29 września zakończył realizację projektu "Kulturalnie razem - Mieszkowice 2013" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA. Uczestnikami byli partnerzy z Eberswalde - Country Verein White Head Eagles e.V., Frauenzentrum Schwedt, Koła Gospodyń Gminy Mieszkowice, tancerze zespołu Mieszki oraz osoby czynnie biorące udział w naszym przedsięwzięciu.