W związku z trwającym cyklem spotkań filmowych dla najmłodszych - Mój Przyjaciel Film, Fundacja Generator ogłasza konkurs plastyczny na maskotkę projektu. Dzieci z całej Polski zapraszamy do wzięcia udziału i przesyłanie swoich rysunków przedstawiających ich wyobrażonego przyjaciela, jakim jest film. Wśród wszystkich prac rozlosujemy książki i gry edukacyjne. Nagroda Główna – na podstawie wybranej pracy powstanie maskotka, która trafi do rąk właściciela oraz objedzie Polskę przy okazji projektu zachęca Joanna Sawicka z Fundacji Generator.
-Akcja Szlachetna Paczka w Gryfinie poszukuje osób, które wsparłyby projekt. Obecnie do odwiedzenia mamy blisko 20 rodzin, ale jedynie 4 wolontariuszy - mówi nam Łukasz Martyniak. W Gryfinie do 20 października mogą się zgłaszać chętni, aby zostać wolontariuszami niezwykłej akcji charytatywnej - Szlachetnej Paczki.
Świat miniatur, to tytuł wystawy Urszuli Kwietniewskiej–Łacny. Była dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie z pasją odtworzyła dom swoich rodziców sprzed kilkudziesięciu lat. Wszystko wykonane jest w skali 1:10. Wystawa odbędzie się w nowej siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej (przy PKP). Niezwykły świat miniatur można będzie oglądać 10 października 2013 r. w godz. od 14 do 18.
Ciepło. Deszcz nie pada, warto więc wyjść na spacer. Każdy towarzysz pani Barbary ma jednak nieco inne „spacerowe” potrzeby. Kot chce w lewo, a pies w prawo. Deizi – czyli kotka - ma chęć zapolować na gołębia. Natomiast pies Foks ma dość fanaberii kocicy i chciałby wreszcie załatwić swoje psie sprawy. Pani Barbara, nie wiedząc czyje racje wybrać, ma świetną zabawę. Nieważne dokąd, ważne z kim i że na spacer.
Pali się u nas w DPS – krzyknęła do słuchawki kobieta i podała adres Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie. Strażacy przyjęli zgłoszenie, że pali się w jednym z pawilonów, skąd unosi się dym. Dyrekcja placówki przed przyjazdem zastępów straży pożarnej podjęła decyzję o ewakuacji podopiecznych. Były problemy, ponieważ przebywają tam głównie osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Po akcji ewakuacji okazało się, że brakuje jednego z mieszkańców! Dyrektor DPS zgłosiła to dowódcy zmiany z JGR Gryfino. Tak rozpoczęły się ćwiczenia, w których udział wzięli strażacy z gryfińskiej Komendy oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Chwarstnicy.
Gryfińskie nabrzeże kosztować ma o 2,16 mln zł więcej niż zakładano pierwotnie. Na ostatniej sesji radni nie zgodzili się na zmianę w budżecie związaną z uregulowaniem należności za prace dodatkowe. Radni poczuli się dotknięci tym, że postawiono ich przed faktem dokonanym, zamiast najpierw zapytać o zgodę. Co teraz? – odpowiedź jest prosta - niech osoby, które bez zgody rady podjęły takie decyzje, wezmą kredyty, zapłacą ze swoich pieniędzy , a my potem jako rada po odzyskaniu środków, zwrócimy owe fundusze tym osobom – powiedział Mieczysław Sawaryn, przewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie.
Aż 26% młodych ludzi w Polsce (w wieku 15-24 lata) jest bez pracy, a bezrobocie wśród nich jest ponad dwa razy wyższe niż wśród osób dorosłych. Po to, by zainspirować ich do poszukiwania własnej ścieżki zawodowej i zwiększyć szanse na udaną karierę, 14 października (w dniu inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery) rozpoczyna się druga edycja projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”. Do bibliotek publicznych, szkół i domów kultury w całej Polsce wyruszą młodzi profesjonaliści, którzy opowiedzą o swojej ciekawej, przyszłościowej pracy i zdradzą, jak odnieść zawodowy sukces.
Maria Kulik - prezes PS IBBY z Warszawy - będzie wkrótcegościem gryfińskiej biblioteki. IBBY (International Board on Books for Youngsters), z którą Biblioteka Publiczna w Gryfinie współpracuje, to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się literaturą dziecięcą. Spotkanie edukacyjne na temat tejże literatury odbędzie się w sobotę, 19 października o godz. 10. Organizator – Biblioteka Publiczna w Gryfinie - prosi o wcześniejszą rezerwację telefoniczną lub mailową.
Delegacja gryfińskich urzędników i przedstawicieli przedszkoli i szkół spotkała się z Birgit Ritter, wiceburmistrz Angermünde. Tematem rozmów było nawiązanie współpracy pomiędzy naszymi miastami w zakresie wymiany kulturowej podopiecznych naszych przedszkoli oraz szkół, oraz wymiana doświadczeń nauczycieli. Wstępne rozmowy będą kontynuowane.
W związku z planowanym w połowie października 2013 r. (dokładna data nie jest jeszcze podana przez wykonawcę prac) zamknięciem wiaduktu przy ul. Pomorskiej w Gryfinie wprowadzone będą objazdy komunikacji autobusowej linii Dolna Odra - Szczecin i Szczecin - Dolna Odra - informuje Małgorzata Wasiluk z Biura Informacji i Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie. Szczegóły poniżej. Jednocześnie odjazdy autobusów z przystanków przy ul.Szczecińskiej będą wcześniejsze o około 6 min. w stosunku do obowiązującego rozkładu jazdy.
W tym miesiącu nie tylko do spalonego garnka wyjeżdżały wozy strażackie. Przypomnijmy paliło się w mieszkaniu samotnego mężczyzny przy ul. Niepodległości w Gryfinie. Z pożarem mieliśmy jeszcze do czynienia: w Baniu – samochód, w Mieszkowicach – szopa. Nad jeziorami Miedwie (gm. Stare Czarnowo) i Mętno (Chojna) strażacy poszukiwali zaginionych mężczyzn. A co więcej? – czytaj w raporcie Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej
Po dwóch nieudanych pląsach gardnian (wieczorna brzydka aura) w ostatnią sobotę udało się zorganizować odkładaną od początku września, lokalną imprezę pt. Święto pieczonego ziemniaka". Nie przeszkodził w zabawie drobny kapuśniaczek kropiący z chmurek, nie zaszkodziły pieczone smakowite kiełbaski i kaszanka, czego nie można powiedzieć o podrzuconych burakach. Ognisko paliło się od godz. 12 do ranka następnego dnia, a tańce umiliły sobotni wieczór i trudno było zakończyć zabawę.
W sobotę rozpoczęły się Europejskie Dni Ptaków 2013 (5-6.10.2013). Już wcześniej Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizowało różnego rodzaju imprezy, które niestety ominęły Gryfino. Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International (w Polsce – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.
Po ostatniej klapie frekwencyjnej w drugich warsztatach z cyklu „Strefa czytania" swoiste ożywianie książek dotyczyło wielu młodych ludzi. Tym razem tematem była magiczna strona codzienności w prozie Olgi Tokarczuk. Niewymuszoną naukę połączoną z zabawą prowadziła Krystyna Maksymowicz, aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie. Zapraszamy do fotorelacji Tadka Wasilewskiego.
-Grzebią się trochę. Teraz z pieskiem muszę z ulicy Niepodległości chodzić do parku dookoła. Spacer trochę dłuższy to mój pies Saba - co o niej mówię, jest młoda albo stara – jest zadowolona – mówi nam pan Stanisław Żołnowski. Przejście z ul. Parkowej do Niepodległości jest wciąż zamknięte, bo PGE wymienia ciepłociąg.