Strażacy w ostatnim tygodni gasili pożar samochodu oraz płonące nieużytki i śmieci. Wzywani też byli do otwarcia drzwi mieszkania. Szczegółowy raport Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie przedstawiamy poniżej.
Na poniedziałek 8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” proponuje 5 punktów programu. Dziś wszystkie prezentacje w Gryfińskim Domu Kultury. O godz. 17 warto posłuchać dziennikarza Krzysztofa Samborskiego zauroczonego Azją Środkową. Godzinę później o medycynie opowie Przemek Kossakowski znany z telewizyjnych programów pt. Szósty zmysł. Na 19.30 zaplanowano prezentację o rekordzie polskiego żeglarstwa polarnego. Godzinę później Stefan Czarniecki opowie o spotkaniu z Indianami i partyzantami na południu Wenezueli.
Trwają ferie, więc co mogą robić u nas dzieci i młodzież? Dobry pomysł to udać się do domów kultury, świetlic i bibliotek. Wszystkie placówki pracują pełną parą, a niektóre przygotowały specjalne programy. A co dziś? – zapraszamy do przeglądu działalności ośrodków kultury w naszym powiecie.
Dziś, 23 lutego obchodzimy Dzień bez Łapówki. Transparency International podaje, iż Polska zajmuje 38. miejsce na 177 państw w raporcie o korupcji. Korupcja jest zjawiskiem, które szkodzi obywatelom. Wiele wskazuje, że i nasz region nie jest wolny od tego rodzaju zjawiska.
Największe bezrobocie jest w gminie Cedynia, Chojna i Moryń, a najmniejsze Starym Czarnowie Gryfinie i Baniach. Tak wynika z rocznego sprawozdania, sporządzonego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie, na koniec 2013 roku. Stopa bezrobocia na koniec grudnia wynosiła 22,3 proc. To tylko trochę lepszy wynik niż rok wcześniej.
Niedziela zapowiada się bardzo interesująco. Włóczkijowych atrakcji mnóstwo. Proponujemy m.in. prezentację Tymoteusza Wiktora Króla „Wilamowice” w GDK o godz. 13. To opowieść o wyizolowanej kulturowo społeczności. O godz. 14 zapraszamy do Piekarni na prelekcję Macieja Sodkiewicza „Rosja po drugiej stronie lustra wody” aby dowiedzieć się co kryje rosyjska prowincja i na czym polegają tamtejsze kontrasty. Natomiast w GDK o godz. 14 Andrzej Kordylasiński zaprasza do podróży po Nowej Americe „Od źródeł Nysy do ujścia Piany, Świny i Dziwny”. Co jeszcze nas czeka w niedzielę – czytaj poniżej.
Zwiedzić Nowa Amerikę gratis – to tylko możliwe podczas niedzielnej (godz. 14) prezentacji „Od źródeł Nysy do ujścia Piany, Świny i Dziwny”. Wtedy w Gryfińskim Domu Kultury w ramach 8. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży możesz załatwić sobie dostawę nieodpłatnego polsko-niemieckiego przewodnika po Nowej Americe.
Rolnicy dostają specjalne broszury informacyjne. Nasze służby weterynaryjne ostrzegają -zachodniopomorskich hodowców przed afrykańskim pomorem świń. -W związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że ASF to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików - głosi komunikat Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryfinie.
Konferencję prasową otworzył przewodniczący powiatowego koła PIS Paweł Mucha, krótko przedstawiając nowo przyjęty ogólnopolski program Prawa i Sprawiedliwości. Główne zadania programu to: zdrowie-rodzina-praca. Stworzenie Ministerstwa Rodzinnego, troska o bezpieczeństwo energetyczne, „odnowienie” stoczni, większe zainteresowanie problemami, z jakimi borykają się powiaty i gminy.
Postanowiliśmy sprawdzić jak kształtują się ceny paliw w gminach Gryfino, Widuchowa, Chojna i Cedynia. Z naszego rekonesansu wynika, że najtańsze paliwo 95-oktanowe jest w na stacji HL w Gryfinie, a 98-oktanowe na Setpolu w Chojnie. Najtańszy olej napędowy jest w AN-MAR-ze. Najkorzystniej gaz kupimy na stacji Statoil w Chojnie. Poniżej porównywarka cen.
Turystyczny przewodnik po Nowej Americe ma dostać ten, kto przyjdzie na prelekcję Włóczykija w niedzielę o godz. 14 w Gryfińskim Domu Kultury. Tytuł prezentacji „Od źródeł Nysy do ujścia Piany, Świny i Dziwny”. To swoiste zaproszenie po Nowej Americe, nowej przestrzeni myślenia, ale również po terytorium, które warto poznać. Nie ma tu granic, ale jest przestrzeń z niepowtarzalnymi walorami turystycznymi i nową transgraniczną społecznością.
Postanowiliśmy dziś zobaczyć, jak ferie zorganizował Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. Zanosiło się rozrywkowo i smakowicie. Dwukrotnie zajrzeliśmy do świetlicy „Tęcza” naprzeciwko Urzędu Miejskiego oraz do świetlicy osiedlowej. Program, opublikowany na internetowej stronie Urzędu Miejskiego i COKiS, okazał się fikcją.
Arkadiusz Woźniak, Milena Binięda oraz Robert Bałachowski zwyciężyli w turnieju tenisa stołowego w Cedyni. W sobotnich, 15 lutego zawodach wzięło udział ponad 50 osób. Poniżej podajemy wyniki.
Siedemnasty lutego to Światowy Dzień Kota oraz wszystkich tych, którzy szanują i dbają o te zwierzęta. Z okazji święta futrzaków odwiedziłam lecznicę przy ul. Łużyckiej w Gryfinie. Byłam także na szczecińskim pokazie kotów rasowych w niedzielę.
Kolekcja Sztuki Współczesnej otwarta zostanie 28 lutego br. w Collegium Polonicum w Słubicach. Składają się na nią wyłącznie dzieła podarowane przez artystów, a poświęcona jest ona tematom takim jak granica i tożsamość. Inicjatorem kolekcji jest berliński artysta Roland Schefferski, który inauguruje ją razem z artystami Larsem Borgesem (Berlin), Łukaszem Prusem-Niewiadomskim (Warszawa), Sławomirem Sobczakiem (Poznań) i Eriką Stuermer-Alex (Lietzen w Brandenburgi).