Siłę orkanu Ksawery odczuwali przez ostatnie dni także mieszkańcy powiatu gryfińskiego. Jak informuje nas Komenda Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie, od godzin wieczornych 5 grudnia do rana 7 grudnia br. straż pożarna działała w zwiększonym stanie osobowym, aby skuteczniej przeciwdziałać zdarzeniom związanym z wystąpieniem silnych wiatrów i śnieżnej zamieci. Strażacy byli wielokrotnie wzywani do zdarzeń wynikłych z nadejścia orkanu.
Odnotowano 35 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, a mianowicie :
- 27 zdarzeń związanych z usuwaniem drzew powalonych na drogach, w tym:
- 3 zdarzenia na drogach krajowych
- 7 zdarzeń na drogach wojewódzkich
- 14 zdarzeń na drogach powiatowych
- 3 na drogach gminnych
- 2 zdarzenia związane z zabezpieczeniem zerwanych linii energetycznych do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego na miejsce zdarzenia,
- 4 zdarzenia związane z uszkodzeniem konstrukcji obiektów: banera reklamowego, dachu przystanku autobusowego, opierzenia dachu domu towarowego Biedronka oraz blachy z opierzenia budynku mieszkalnego, które niebezpiecznie zwisając zagrażały przechodniom i przejeżdżającym pojazdom,
- 1 zdarzenie związane z drzewem niebezpiecznie pochylonym nad budynkiem mieszkalnym,
- 1 zdarzenie związane z oparciem się drzewa o budynek DPS-u w Trzcińsku-Zdroju. Pracownicy DPS ewakuowali 7 osób do bezpiecznej części budynku. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, pocięli konar drzewa opierający się o budynek na wysokości 6 m przy użyciu pilarki do drewna z podnośnika . W działaniu udział brały 2 zastępy: JRG Gryfino i OSP Trzcińsko-Zdrój.
Zdarzenia związane z silnym wiatrem w podziale na gminy:
Gryfino – 16 zdarzeń,
Stare Czarnowo – 3 zdarzenia,
Widuchowa – 5 zdarzeń,
Banie – 1 zdarzenie,
Chojna – 4 zdarzenia,
Trzcińsko Zdrój – 4 zdarzenia,
Cedynia – 1 zdarzenie ,
Mieszkowice – 1 zdarzenie.
Najsilniejsze porywy wiatru podczas huraganu Ksawery odnotowano w nocy z 5 na 6 grudnia w Darłowie. Tam prędkość wiatru w porywach dochodziła nawet do 135 km/h. W głębi lądu było spokojniej. W Resku tej samej nocy wiało z prędkością 100 km/h, a w Szczecinie i Gryfinie do 95 km/h.
Dziś wojewoda Marcin Zydorowicz rozesłał do samorządów pytanie dotyczące szkód w budynkach mieszkalnych na terenie gmin.
-Zebrane informacje na ten temat od wójtów, burmistrzów i prezydentów posłużą do pełnego zestawienia szkód, jakie poczynił huragan Ksawery w naszym województwie oraz wystąpienia do resortu administracji o uruchomienie rezerwy celowej na pomoc finansową poszkodowanym – informuje nas Piotr Pieleszek z centrum prasowego wojewody.
Napisz komentarz
Komentarze