Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie są straty po huraganie

Prawie 2,5 tys. strażaków zawodowych i 5 tys. strażaków ochotników zaangażowanych było w udzielanie pomocy podczas huraganu w Zachodniopomorskiem. Od czwartkowego popołudnia do dzisiejszego poranka strażacy interweniowali przy usuwaniu powalonych drzew i konarów ponad 1500 razy. Wzmocnione były także siły policji. Jak to wyglądało na terenie powiatu gryfińskiego?
Siłę orkanu Ksawery odczuwali przez ostatnie dni także mieszkańcy powiatu gryfińskiego. Jak informuje nas Komenda Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie, od godzin wieczornych 5 grudnia do rana 7 grudnia br. straż pożarna działała w zwiększonym stanie osobowym, aby skuteczniej przeciwdziałać zdarzeniom związanym z wystąpieniem silnych wiatrów i śnieżnej zamieci. Strażacy byli wielokrotnie wzywani do zdarzeń wynikłych z nadejścia orkanu. 
 
Odnotowano 35 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, a mianowicie :
- 27 zdarzeń związanych z usuwaniem drzew powalonych na drogach, w tym:
- 3 zdarzenia na drogach krajowych
- 7 zdarzeń na drogach wojewódzkich
- 14 zdarzeń na drogach powiatowych
- 3 na drogach gminnych
 - 2 zdarzenia związane z zabezpieczeniem  zerwanych linii energetycznych do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego na miejsce zdarzenia,
- 4 zdarzenia związane z uszkodzeniem konstrukcji  obiektów: banera reklamowego, dachu przystanku autobusowego, opierzenia dachu domu towarowego Biedronka oraz blachy z opierzenia budynku mieszkalnego, które niebezpiecznie zwisając zagrażały przechodniom i przejeżdżającym pojazdom,
-  1 zdarzenie  związane z drzewem niebezpiecznie pochylonym nad budynkiem mieszkalnym,
-  1 zdarzenie związane z oparciem się drzewa o budynek DPS-u w Trzcińsku-Zdroju. Pracownicy DPS ewakuowali 7 osób do bezpiecznej części budynku. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, pocięli konar drzewa opierający się o budynek na wysokości 6 m przy użyciu pilarki do drewna z podnośnika . W działaniu udział brały 2 zastępy: JRG Gryfino i OSP Trzcińsko-Zdrój.
 
Zdarzenia związane z silnym wiatrem w podziale na gminy:
Gryfino – 16 zdarzeń,
Stare Czarnowo – 3 zdarzenia,
Widuchowa – 5 zdarzeń,
Banie – 1 zdarzenie,
Chojna – 4 zdarzenia,
Trzcińsko Zdrój – 4 zdarzenia,
Cedynia – 1 zdarzenie ,
Mieszkowice – 1 zdarzenie.
 
Najsilniejsze porywy wiatru podczas huraganu Ksawery odnotowano w nocy z 5 na 6 grudnia w Darłowie. Tam prędkość wiatru w porywach dochodziła nawet do 135 km/h. W głębi lądu było spokojniej. W Resku tej samej nocy wiało z prędkością 100 km/h, a w Szczecinie i Gryfinie do 95 km/h.
 
Dziś wojewoda Marcin Zydorowicz rozesłał do samorządów pytanie dotyczące szkód w budynkach mieszkalnych na terenie gmin.
-Zebrane informacje na ten temat od wójtów, burmistrzów i prezydentów posłużą do pełnego zestawienia szkód, jakie poczynił huragan Ksawery w naszym województwie oraz wystąpienia do resortu administracji o uruchomienie rezerwy celowej na pomoc finansową poszkodowanym – informuje nas Piotr Pieleszek z centrum prasowego wojewody.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama