Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 08:35
Reklama

Kominiarz nie tylko szczęście przynosi

Przyczyną pożarów, zaczadzeń a nawet śmierci może być niesprawna instalacja przewodów kominowych, dymowych i wentylacyjnych. Zaczyna się powoli sezon grzewczy, dlatego ważna jest kontrola przewodów kominowych ale piecyków gazowych.
Kominiarz nie tylko szczęście przynosi
W związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2016/2017 prezes Krajowej Izby Kominiarzy wydał komunikat do właścicieli i zarządców budynków. Został on także przesłany do jednostek samorządu terytorialnego, straży pożarnej i nadzoru budowlanego. Komunikat przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.
 
Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Dbając o własne bezpieczeństwo warto wyposażyć mieszkanie w czujniki tlenku węgla.
 
Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel - zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej jeden raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia - mistrza kominiarskiego.
 
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie. Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
 
W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:
- przewody od palenisk opalanych paliwem stałym - co 3 miesiące,
- przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym - co 6 miesięcy,
- przewody wentylacyjne - 1 raz w roku,
 
Jak groźne jest zaniedbanie kominów świadczą statystyki. Państwowa Straż Pożarna w roku 2015 odnotowała 11830 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 182 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe i 596 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Ponadto w sezonie ogrzewczym od 1 września 2015 do 31 marca 2016 Staż Pożarna odnotowała 3878 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2229 osób poszkodowanych i 50 ofiar śmiertelnych [źródło: www.kgpsp.gov.pl, dostęp 01.09.20016].
aga

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama