Elektrociepłownia Pomorzany, będąca jednym z kluczowych podmiotów w szczecińskim systemie ciepłowniczym, zdecydowała się na przejście na gaz, dokonując pierwszego kroku w budowie nowoczesnej jednostki gazowej na swoim terenie. Decyzja ta ma na celu zastąpienie dotychczasowych kotłów węglowych, co ma przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz poprawy efektywności energetycznej zakładu.
-Nowa jednostka kogeneracyjna na terenie Elektrociepłowni Pomorzany będzie wyposażona w silniki gazowe, co pozwoli na efektywniejsze zarządzanie produkcją i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. To kluczowy projekt, który rozpoczyna pierwszy etap działań naszej spółki na rzecz zapewnienia stabilnych dostaw ciepła mieszkańcom Szczecina po zakończeniu procesu dekarbonizacji, czyli po roku 2030 – mówi Jarosław Biskup, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie.
Jakie jest cel premii kogeneracyjnej
Aktualnie w Elektrociepłowni Pomorzany działają dwa kotły węglowe o łącznej mocy elektrycznej 134 MWe i mocy cieplnej 180 MWt. Zgodnie z planem transformacji energetycznej zakładu, kotły te będą stopniowo wycofywane, a ich wyłączenie planowane jest do 2030 roku. W ramach tego procesu, PGE Energia Ciepła odniosła sukces w aukcji na premię kogeneracyjną, co umożliwiło przyspieszenie realizacji projektu budowy nowej jednostki kogeneracyjnej na terenie Elektrociepłowni Pomorzany.
Premia kogeneracyjna, jaką uzyskała Elektrociepłownia Pomorzany, w energetyce polskiej to rodzaj wsparcia finansowego dla elektrociepłowni kogeneracyjnych, które produkują jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Elektrociepłownie te otrzymują premie za korzystanie z tej bardziej efektywnej metody produkcji energii, która pozwala zaoszczędzić paliwo i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Premia kogeneracyjna ma zachęcać do zrównoważonej produkcji energii i zmniejszenia negatywnego wpływu przemysłu na środowisko.
Cel i moc nowych jednostek gazowych
Nowa jednostka kogeneracyjna, wyposażona w silniki gazowe, pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie produkcją oraz znaczne ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Jest to kluczowy projekt, rozpoczynający pierwszy etap działań spółki PGE Energia Ciepła na rzecz zapewnienia stabilnych dostaw ciepła mieszkańcom Szczecina po zakończeniu procesu dekarbonizacji, czyli po roku 2030.
Budowa nowych jednostek kogeneracyjnych o mocy cieplnej ok. 23 MWt oraz mocy elektrycznej ok. 24 MWe jest obecnie na etapie przygotowań do realizacji, przy wsparciu finansowym uzyskanym w wyniku wygranej aukcji na premię kogeneracyjną. Ta inwestycja jest częścią strategii dekarbonizacji jednostek wytwórczych Grupy PGE i stanowi istotny krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej regionu Pomorza Zachodniego. Jarosław Biskup, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie, podkreśla wagę tego projektu dla rozwoju energetyki w regionie i zapewnienia stabilnych dostaw ciepła w przyszłości.
**
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. Zgodnie z przyjętym Planem Dekarbonizacji od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.
PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w Szczecinie. Wytwarzane w oddziale ciepło pochodzi z wysokosprawnej kogeneracji. W skład oddziału wchodzą zlokalizowane w Szczecinie Elektrociepłownia Szczecin i Elektrociepłownia Pomorzany oraz system ciepłowniczy w Gryfinie.
Napisz komentarz
Komentarze