Tym razem do pożaru trzcinowiska doszło 24 marca 2025 r. w Mętnie w gm. Chojna. Na miejsce zadysponowano 2 jednostki z OSP Chojna, OSP Mętno, OSP Czachów, OSP Nawodna oraz JRG Gryfino.
Pamiętajmy, że wypalanie traw wcale nie jest naturalnym sposobem na „oczyszczenie” terenu. Pożary traw wywołane przez człowieka mogą szybko wymknąć się spod kontroli, prowadząc do niszczenia lokalnej flory i fauny, a także do zagrożeń dla ludzi i ich mienia. Oto główne skutki wypalania traw:
Zagrożenie dla środowiska – W wyniku pożaru ginie wiele drobnych organizmów, roślin i zwierząt. Ponadto wypalanie traw degraduje glebę, prowadząc do jej jałowienia, co wpływa negatywnie na bioróżnorodność terenu.
Zagrożenie dla ludzi i ich mienia – Pożary traw szybko się rozprzestrzeniają, szczególnie w suchych i wietrznych warunkach. Często dochodzi do sytuacji, w których ogień przenosi się na pobliskie domy, lasy i pola uprawne, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i strażaków.
Wzrost ryzyka pożarów lasów – Pożary traw są jednym z głównych czynników prowadzących do pożarów lasów, które powodują ogromne straty ekologiczne i ekonomiczne.
Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności.
Napisz komentarz
Komentarze