Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 grudnia 2024 09:57
Reklama
Reklama

Pociągiem jeździmy już zgodnie z nowym rozkładem. Nowe porządki zaskakują pasażerów

Wszedł już w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Szybciej pojedziemy m.in. ze Szczecina do Warszawy. W 20 min jedziemy ze Szczecina do Gryfina. Ale tłok już jest, bo składy krótkie.
Poseł Arkadiusz Marchewka na peronie w Szczecinie.

Źródło: FB Arkadiusza Marchewki

-Mocno przyłączamy Szczecin do kolejowej Polski powiedział Arkadiusz Marchewka  sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury przy starcie pendolino. - Podróż ze Szczecina do stolicy trwała nawet siedem godzin, prawdę mówiąc kolej nie była alternatywą ani dla samolotu, ani dla samochodu – powiedział w niedzielę w Szczecinie.

Pendoilino w niedzielę wyjechało 3 minuty później, ale do Warszawy dotarło w nieco ponad 4 godziny. Flagowy skład PKP Intercity - pendolino ma pokonywać ten odcinek dokładnie w 4 godziny i 18 minut. 

W niedzielę 15 grudnia 2024 r. weszło w życie nowy rozkład jazdy pociągów i wiele zmian. Ogólnie nastąpił wzrost liczby pociągów dla pasażerów. 

SKM Szczecińska Kolej Metropolitalna: 

Już od niedzieli pociągi SKM jeżdżą między 𝐒𝐳𝐜𝐳𝐞𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦, 𝐚 𝐆𝐫𝐲𝐟𝐢𝐧𝐞𝐦 𝐰 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐲𝐜𝐢𝐞 𝐜𝐨 𝐩𝐨́ł 𝐠𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐲. Kierunek ten zmienia się ze względu na nowy przystanek. Nowi podróżni są dzięki uruchomieniu przystanku Radziszewo w gminie Gryfino;. Kilka dni temu poświęciliśmy temu wydarzeniu artykuł. Budowa przystanku kosztowała ponad 5,4 mln zł.

Od początku projektu budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej najważniejszym celem było tworzenie systemu przyjaznego podróżującym w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Jednym z jego elementów, oprócz nowoczesnej infrastruktury szynowej i przystankowej oraz wygodnych pociągów jest rozkład jazdy odpowiadający potrzebom użytkowników.

Od połowy grudnia 2024 zaczął obowiązywać cykliczny rozkład jazdy na trasie Szczecin – Gryfino - odjazdy pociągów w odstępach półgodzinnych w szczycie, poza szczytem co 1-2 godziny. Na tej trasie także Pociągi POLREGIO, a więc i SKM będą zatrzymywać się też na nowym przystanku Radziszewo.

W ramach SKM są tez inne zmiany. W relacji Szczecin Główny–Port Lotniczy Szczecin Goleniów pojawi się nowe, wieczorne połączenie.

Krótsze podróże,  nowe połączenia, ale problem z meijscem

Szybciej nie tyko pojedziemy do Warszawy i z powrotem. Od niedzieli najszybsze pociągi jadą między Szczecinem a Poznaniem. Jeżdżą one z prędkością do 160 km/h w czasie poniżej 2 godz. 

Dzięki inwestycji skraca się też, o czym wyżej,  przejazd na trasie Szczecin – Poznań – Warszawa, którą najszybsze składy pokonają w ok. 4 godz. 20 min. 

W nowym rozkładzie jazdy z Krakowa do Zakopanego pojedziemy w rekordowym czasie 2 godz.1 min (IC Tatry) – to m.in. efekt zakończonych prac na tzw. kolejowej zakopiance.

Niestety nie wszystkie osoby korzystające z usług kolei i mające  zakupiony bilet mogą liczyć na miejsce w pociągu. W niedzielę pisaliśmy, ajk w  w przypadku REG78507, było brak wystarczającej liczby miejsc siedzących, a nawet trudno było wejść do pociągu Taki był tłok.  

Czy przewoźnicy są w stanie dostosować swoje usługi do potrzeb pasażerów? Problem jest na Nadodrzance linii kolejowej nr 273.  Powtarzamy -  zwiększenie składu pociągów lub dodanie liczby kursów na trasie Zielona Góra - Szczecin mogłoby znacząco poprawić sytuację.

Nowe przystanki i zmodernizowane perony

Pasażerowie wybierający w codziennych podróżach kolej – najbardziej ekologiczny środek transportu, od 15 grudnia skorzystają z nowych przystanków, wybudowanych w ramach inwestycji współfinasowanych ze środków unijnych oraz z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Chodzi to nie tylko Radziszewo na trasie między Szczecinem a Gryfinem. 

Lepszy dostęp do kolei zapewnią też nowe przystanki (oprócz tego w gminie Gryfino):

  • w woj. małopolskim: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek;
  • w woj. świętokrzyskim: Podchojny (linia 8 Warszawa – Kraków) oraz Piekoszów (linia 61 Kielce – Fosowskie);
  • w woj. śląskim: Zabrze Maciejów, Zabrze Północne, Chorzów Uniwersytet, Sosnowiec Jęzor Południowy;
  • w woj. lubuskim: Rzepin Miasto;
  • w woj. wielkopolskim: Wronki Zamość; 
  • w woj. podlaskim: Repczyce na linii Białystok – Czeremcha (gmina Kleszczele).
Informacja dla podróżnych

Przed podróżą warto sprawdzić rozkłady jazdy. Informacje na temat kursowania pociągów są dostępne w gablotach na stacjach, przystankach oraz w Internecie (https://portalpasazera.pl/). Również przewoźnicy szczegółowo informują o nowych połączeniach i zmianach w rozkładzie na stronach internetowych (https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/wiecej-polaczen,-rekordowe-czasy-przejazdow,-nowosci-zagraniczne-i-krajowe,-w-tym-pendolino-do-szczecina-i-poznania.-pkp-intercity-przedstawia-roczny-rozklad-jazdy-na-sezon-2024/2025.html). Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na wyświetlaczach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pasażer Nostromo 16.12.2024 01:05
Zmiany oceniam na plus.

pasażer 16.12.2024 07:18
Pożyjemy, zobaczymy, a konkretnie pojeździmy i ocenimy.

hmm... 16.12.2024 00:58
Zaczęli od 3 minutowego spóźnienia? To ma być dobry omen?

pytanie 16.12.2024 00:32
Czy ktoś konsultował z pasażerami (na przykład dając ankiety przy kupnie biletów miesięcznych) godziny odjazdów pociągów regionalnych?

Kolejarz 16.12.2024 08:29
Nie, ponieważ nie miałoby to sensu. Każdy pasażer ma inne potrzeby, więc zgłaszane byłyby propozycje np. wzajemnie wykluczające się. Takie konsultacje nie mają sensu.

bar_man 16.12.2024 08:35
No bo jak tu nie wypić kawy, pasażerowie będą zawsze, mniej więcej ...

logika 16.12.2024 08:36
Kolejarz, a skąd wiesz jakie by były? Naprawdę sądzisz, że ktoś byłby za wprowadzeniem jeszcze krótszego składu?

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama