Sprawa wydaje się być ważna, bo chodzi o dostosowanie systemów komunikacyjnych do standardów bezpieczeństwa NCER. To skrót z ang. Network Code on Emergency and Restoration. Skoro projekt zapewnia natychmiastową i niezawodną łączność między jednostkami PGE a operatorami systemów dystrybucyjnych w Polsce, to dlaczego nie ma tam Elektrowni Dolna Odra, która dostarcza ciepło dla Gryfina i okolic? Zwłaszcza, że ma to mieć kluczowe znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w sytuacjach awaryjnych.
O tym jak jest to ważne mówił tak Robert Błaszczak, ekspert ds. Telekomunikacji z Departamentu Telekomunikacji PGE Systemy: -Wdrożenie systemu łączności krytycznej opartego na technologii VoIP oraz telefonii satelitarnej znacząco zwiększa gotowość operacyjną elektrociepłowni i zapewnia niezawodną komunikację między Centrami Operacyjnymi a lokalnym OSD. Natomiast niezawodna łączność to fundament bezpieczeństwa, niezbędny zarówno w codziennym nadzorze operacyjnym, jak i w sytuacjach wymagających błyskawicznej reakcji.
-Realizacja łączności krytycznej w Oddziałach PGE Energia Ciepła ma zapewnić bezpieczeństwo komunikacji. Spółkom ciepłowniczym dostarczono także system telefonii satelitarnej, który ma służyć jako łączność rezerwowa na wypadek awarii połączeń podstawowych - mówi Robert Rostek, kierownik projektu z Departamentu Zarządzania Projektami PGE Systemy.
Czy zakłada się, że w Elektrowni Dolna Odra nie dojdzie do awarii, czy są inne rozwiązania? Czy może nie opłaca się inwestować w elektrociepłownię w Nowym Czarnowie, bo PGE planuje wyłączyć istniejące bloki węglowe do 31 sierpnia 2026 roku? Jednak to jeszcze prawie 2 lata. A do tego trzeba będzie znaleźć inne źródło energii, aby nadal były ciepłe kaloryfery i ciepła woda w kranach w Gryfinie oraz okolicy.
Takie pominięcie EDO dziwi, ponieważ są zobowiązania, aby spełnić rygorystyczne standardy w operacyjne wynikające z europejskich regulacji. Chodzi np. o rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2196, na podstawie których operatorzy systemów przesyłowych, dystrybucyjnych oraz kluczowi użytkownicy sieci, w tym jednostki wytwórcze, takie jak obiekty PGE powinny mieć regulacji zapewniających stabilność systemu elektroenergetycznego oraz umożliwiających jego sprawne przywracanie po awariach.
Duże elektrociepłownie teraz będą spełniały wymogi obejmujące zapewnienie niezawodnej komunikacji krytycznej i procedur, które są kluczowe dla efektywnego reagowania
w sytuacjach kryzysowych i utrzymania bezpieczeństwa sieci. W projekcie dostosowującym systemy komunikacyjne do standardów bezpieczeństwa NC ER uczestniczyło 9 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła:
- PGE Energia Ciepła Oddział Szczecin, Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany
- PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni
- PGE Toruń, Elektrociepłownia w Toruniu
- PGE Energia Ciepła Oddział Bydgoszcz
- PGE Energia Ciepła Oddział Lublin
- PGE Energia Ciepła Oddział Rzeszów
- Elektrociepłownia „Zielonej Góra”
Za wdrożenie usługi odpowiedzialna była spółka PGE Systemy.
Napisz komentarz
Komentarze