Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 03:53
Reklama
Reklama
Reklama

O parku narodowym w dialogu. Z najbardziej krnąbrnymi władzami gminy [FILM]

Park narodowy ma powstać na obszarze 4 gmin: Szczecina, Kołbaskowa, Widuchowej i Gryfina. Najwięcej sprzeciwów było jednak w tej ostatniej gminie. Zwłaszcza, że na czele przeciwników stał, w pewnym czasie, sam burmistrz, który to wykorzystał w kampanii wyborczej.
Wiceminister Mikołaj Dorożała w Gryfińskim Domu Kultury rozmawia o możliwości utworzenia Parku narodowego Dolina Dolnej Odry.

Autor: igryfino

To nie są jeszcze konsultacje społeczne, ale z radnymi, którzy mają podjąć decyzje, czy Park Narodowy Dolina Dolnej Odry powstanie, czy nie. W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie wszystkich komisji Rady Miejskiej w Gryfinie. informacje o spotkaniu dostali też przeciwnicy. Nie było tylko burmistrza Gryfina Mieczysława Sawaryna, który miał już się "nawrócić" na ochronę przyrody. I to kolejny raz, bo w czasach PiS, to właśnie władze wspierały powstanie parku narodowego na w północnej części Dolinie Dolnej Odry. Wydano niemałe pieniądze na kampanię reklamową "Energia Międzyodrza". Tylko wtedy od początku wyglądało to na wyborczą propagandę. Teraz projekt utworzenia parku przyjmuje coraz bardziej realne kształty, ale nie wszystko jest przesądzone. 

Głosy krytyczne

Głównym tematem spotkania były kwestie związane z utworzeniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.  Swoje wątpliwości wyrażali radni, ale nie tylko. Pałeczkę w pewnym momencie przejęli przeciwnicy powstania parku.

Radna Magdalena Chmura-Nycz wyraziła oburzenie, że wydano pieniądze na telewizyjną reklamę parku, który jeszcze nie powstał i nie ma zgody rady miejskiej. Wyrażano zaniepokojenie czy nie zmieni się  czasem granica otuliny. Żądano odpowiedzi na piśmie i zapewnień co do ustaleń. O tym mówił min. wiceburmistrz Tomasz Miler.

-Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry działa już 30 lat. I co to dało? Międzyodrze jest zrujnowane! A dlaczego? Bo park nie spełnia roli, do której został stworzony - mówił Władysław Sorbian ze Stowarzyszenia Przyjaciół Środowiska Chrońmy Międzyodrze.

- Chcemy rewaloryzacji Międzyodrza, żeby o nie wreszcie zadbano, by wyłożono kwoty, porobiono śluzy i pogłębiono kanały. Chodzi o to, by na Miedzyodrze wróciło życie. Bo w tej chwili część kanałów jest martwych. Są torfowiska, które gazują przez co nie ma tlenu w wodzie i ryb - tylko jeden smród. Minister powinien usiąść na łódź pojechać na Międzyodrze, zobaczyć teren i wiedząc o czym mówimy rozpocząć rozmowy o parku - powiedział Piotr Nyckowski

W odpowiedzi usłyszeli od wiceministra, że takie zagospodarowanie, czynna ochrona będzie możliwa po utworzeniu parku, ale narodowego. 

Argumenty wiceministra

Na spotkaniu w Gryfiński Domu Kultury poruszano kwestie związane z powołaniem parku, dyskutowano o granicach parku i jego otulinie, poruszano kwestie wędkarstwa kulturowego i rybactwa. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz wspomnianego wiceministra Mikołaja Dorożały, delegaci Departamentu Ochrony Przyrody Ministerstwa Klimatu i Środowiska. I to oni mieli pokazy ze slajdami, której cześć zamieściliśmy w fotogalerii. Podobnie jak do było w Widuchowej (pisaliśmy o tych konsultacjach wcześniej w artykule " Władze są na TAK w sprawie Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry. Głosy krytyczne rozbrojone")

- Moja wizyta w województwie zachodniopomorskim to kontynuacja rozmów w kierunku utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Chciałbym, żeby ten park powstawał w dobrej atmosferze, wspólnymi siłami, przy wypracowaniu wszystkich istotnych elementów. Park Narodowy jest dobrem, szansą, czymś przy czym wszyscy powinniśmy stanąć razem i poczuć, że jest to nasz wspólny projekt.– mówi w Gryfinie Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska.

Co m.in. powiedział o planach:

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Paweł kolanoś 13.12.2024 20:59
Tłumy ludzi tak się cieszą na ten wspaniały pomysł MŚ

Krystyna 13.12.2024 09:59
Nie jestem za ani przeciw żeby było jasne na wstępie. Załóżmy że powstają PN, Rezerwaty i inne wyłączenia cennych przyrodniczo terenów. I teraz moje pytanie co pozostaje? Odp. Same lasy gospodarcze proste w utrzymaniu i przynoszące kolosalne zyski może już dla prywatnych właścicieli. A my jako społeczeństwo będziemy mieć te wszystkie PN, Rezerwaty, lasy społeczne itp. na utrzymaniu. I jeszcze jedno do lasów państwowych mamy wstęp darmowy do PN płacimy za wstęp więc który jest bardziej społeczny?

do putinowskiej wpadki 13.12.2024 10:44
TY, trollu zabużański, tam nie ma lasów :)))

Krystyna 13.12.2024 17:04
Gdzie napisałem że tam jest las? Starałem się nikogo nie obrazić i proszę o to samo

szybki 13.12.2024 19:06
w czwartym zdaniu :-)

Kosma 12.12.2024 12:54
Popytajcie mieszkańców wiosek i miast, samorządów wokół Słowińskiego Parku Narodowego. Co zyskali na jego utworzeniu. Mieli być pępkiem świata a stali się trzecim światem.

bałtycki 12.12.2024 14:52
Mam tam rodzinę - żyją z turystyki. I to dobrze.

hasło z reklamy 11.12.2024 10:26
"Trolle, jak można jeszcze skłócić społeczeństwo/"

Donald 11.12.2024 09:50
Tytuł art rodem z gazety wyborczej

hmm... 11.12.2024 12:38
Ale komplement. Nie wiem czy zasłużyli.

Johny 10.12.2024 19:28
"Wyznacza się miejsca udostępnione do wędkowania".Nawet za głębokiej komuny można było wędkować na całym miedzyodrzu dzwoniło się do WOPU i nie było problemu.Człowiek kilkadziesiąt lat wypracowywał sobie swoje miejscówki na ryby a oni ci wyznaczą pare miejsc to jest właśnie "demokracja" nowej władzy.

stary wędkarz 10.12.2024 20:51
Problem w tym, że do niewielu miejsc można dojść. Przy oczyszczeniu kanałów - będzie więcej dobrych miejsc i więcej ryb.

Johny 11.12.2024 09:07
Problem w tym że nikt cię tam nie wpusci bo Park a w te bzdury że ktoś oczysci kanały i wyremontuje śluzy to sam minister niewieży.

normalny wędkarz 11.12.2024 09:24
Tak Johny, bo przyślą pułk wartowników. Weź się ty puknij w czoło z sianiem defetyzmu. Mieśc i ryb będzie więcej i to jest oczywista oczywistość.

zgr-edo 10.12.2024 18:32
Najpierw rewitalizacja urządzę hydrotechnicznych, pogłębienie i oczyszczenie kanałów, odbudowa śluz, remont z prawdziwego zdarzenia drogi na odcinku Gryfino-Mescherin. Później referendum wśród mieszkańców. Warszawa chce sobie zrobić dziki zachód i miejsca na wycieczki turystyczne. Politycy Park Narodowy niech sobie zrobią na Wiejskiej , tyle tam tej egzotycznej zwierzyny. Zrobią Park Narodowy, nowe miejsca pracy dla działaczy partyjnych. Międzyodrze przy Szczecinie zostało wykluczone z planów, bo tam nie to samo co w innych miejscach Międzyodrza zniszczonego przez polskich, skorumpowanych barbarzyńców. Nie wspominali czasem o zamiecieniu pod dywan śledztwa w sprawie Afery Melioracyjnej ? Przewał na kilkanaście milionów , no ale to dobrzy przestępcy byli, bo z PO. Zdelegalizować POPiS inaczej staniemy się drugą Ukrainą.

do słynnego zakamuflowanego trolla zgr-edo 10.12.2024 20:52
zgr-edo, dobrze że nie jesteś naszym mieszkańcem. Ale pomarudzić każdy może.

Mick 10.12.2024 18:19
Calą ridziną jesteśmy za i czekamy aż teren będ,ie gotowy do zwiedzania bo teraz się nie da korzystać z Międzyodrza

marek 10.12.2024 17:57
a może jakieś referendum w tych gminach? większość niech zadecyduje i po kłopocie :) ale wiadomo, że będą przeciw to po co, tak więcej kasy się przepali

Lupus1234 10.12.2024 15:44
Nie wierzcie w obiecanki Dorożały, podobne obiecanki były przy rozszerzaniu Białowieskiego Parku, najpierw wmówiono społeczeństwu, że trzeba ratować drzewa przed leśnikami. Wynik szlag trafia tysiące drzew , a pseudoekolodzy mówią teraz, że trzeba chronić procesy. Obłęd ludzie nie wierzście w jakąś wydumaną ochronę, jeżeli chronić przyrodę to tylko przed ideologicznymi pseudoekologami.

Milch 10.12.2024 20:37
To żadne "obiecanki" tylko twarde zapisy w ustawie i innych dokumentach.

Em5 11.12.2024 09:33
Widziałeś te zapisy Nikt tego nie pokazał.Dorożała kręci i powtarza pieć razy to samo

A. Żmijewski 10.12.2024 15:36
Torfowiska gazują pyr pyr pyr a ryby zasadniczo wolno tylko kulturalnie i kulturowo wędkować pyr pyr

Baroszz 10.12.2024 12:51
Bez sensu trochę te komentarze i błazenada w nich zawarta. Nie popieram ani jednej ani drugiej strony ale nie da się ukryć iż po stronie Niemieckiej mają Park i te tereny wyglądają o niebo lepiej niż po naszej stronie. Jakie motywacje kierują politykami, którzy do tego darzą nie wiem. Wiem natomiast, że jeżeli na nowo nie wprowadzimy na te tereny gospodarki rolnej tzn. wypasu i koszenia terenów łąk i pastwisk to teren ten całkowicie zdziczeje i umrze. Miejmy nadzieję, że sam opis i obowiązek działań praktycznych w ochronie będą robić ludzie z tytułami profesorskim i dużym zapleczem doświadczenia(niezideologizowanii). Powtarzam nie możemy inaczej uratować tych terenów jak poprzez czynną ochronę jak np. na wyspach w oku Wolina wypas bydła, koszenie, czyszczenie rowów. Tylko czy nas będzie na to stać żebyśmy poczuli się gospodarzami tych pięknych terenów i robili to z logiką a nie dla poklasku ?

bystrzejszy 10.12.2024 13:14
Tylko, ze tu nie ma dwóch stron, ale co najmniej 4.

zorientowana 10.12.2024 13:54
wypas bydła, ochrona czynna, udrożnienie przepływu to podstawowe założenia przy tworzeniu tego parku

Normalny 10.12.2024 11:04
Byly pastwiska a będzie PN , Niemcy się cieszą, ich transportu Odra kwitnie, a u nas tylko szparagi sadzic , Polacy to jednak glupi naród.

MAGDA Z WYSP HA HA AH 10.12.2024 08:42
SKAD NA TO KASA RZAD SWOICH PININDZY NI MA

ejże 10.12.2024 10:13
Jak nie ma jak ma?!

wspaniale 10.12.2024 08:20
To pomysł na ożywienie przyrody w tej części Odry

Daria 10.12.2024 20:50
Też się na tą myśl cieszę.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama