Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 01:58
Reklama

Mechanik samochodowy poszukiwany. Praca od zaraz

Warsztaty samochodowe mają problem z kadrą. Brakuje im mechaników. Tymczasem szkoły branżowe nie są oblegane.
Mechanik samochodowy poszukiwany. Praca od zaraz
W warsztatach brakuje mechaników.

Autor: Canva

Aż 75 procent spośród śród 24 tys. działających w Polsce warsztatów samochodowych poszukuje pracowników. Na rynku brakuje mechaników i – jak mówi prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben – problem jest poważny.

– Mimo rosnącego zapotrzebowania na usługi warsztaty samochodowe borykają się z dramatycznym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Ta sytuacja ma daleko idące konsekwencje, odczuwalne zarówno przez właścicieli warsztatów, jak i przez kierowców, którzy często muszą się ustawiać w kolejkach w oczekiwaniu na naprawę samochodu – ocenia w Polskim Radiu 24.

Dzisiejsi mechanicy to często wysoko wykwalifikowani specjaliści

Samochodów w Polsce przybywa i każdy z nich – wcześniej czy później – musi zajechać do warsztatu. To nie są też czasy „maluchów” czy polonezów, kiedy wiele rzeczy umieli naprawić sami właściciele. Dzisiaj samochody są naszpikowane elektroniką, a to to wymaga odpowiedniego wyszkolenia mechanika. 

Tymczasem ten zawód cały czas kojarzy się z „brudną i ciężką robotą”. 

– Wielu potencjalnych adeptów odstrasza nie najlepszy wizerunek tej profesji. Stereotypowe skojarzenia to brudne ręce i ciężka praca fizyczna w kanale czy pod podnośnikiem. Tyle że obecnie praca w warsztacie wygląda inaczej – podkreśla Tomasz Bęben. 

I wyjaśnia: – Dzisiejsi mechanicy to często wysoko wykwalifikowani specjaliści z dyplomem inżyniera, którzy w coraz większym stopniu wykorzystują zaawansowane systemy komputerowe i elektroniczne. Współczesne samochody to skomplikowane maszyny, których obsługa wymaga nie tylko wiedzy mechanicznej, ale również umiejętności z zakresu mechatroniki, elektroniki, a nawet informatyki.

Mało chętnych do szkół. Ale zarobki też nie imponują

Tymczasem szkoły branżowe nie przeżywają oblężenia. Ryszard Morawski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie, powiedział w RMF FM, że chętni do nauki się zgłaszają, ale nie zawsze przychodzą z myślą, żeby pracować potem w warsztacie.

– Wszyscy ci, którzy chcą pracować w tym zawodzie, jak najbardziej mogą, tylko chyba trudno motywować uczniów do pozyskiwania jak największych umiejętności i wiedzy – podkreśla.

Zgodnie z badaniami serwisu wynagrodzenia.pl mediana zarobków mechaników samochodowych wynosi 5940 zł brutto.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mechanik gryfinsky 29.11.2024 00:40
Niedlugo nie bedzie komu naprawiac a wtedy ja urzadze dyktat cenowy jakiego jeszcze nie widzieliscie i zostane milionerem na moich wlosciach

A. 28.11.2024 22:56
Należy przyjrzeć się przygotowaniu zawodowemu pracowników mlodocianych. O ile szkoła spełnia w 100% swoje zadanie to inaczej sprawa się ma co chodzi o mistrzów szkolących czyli tzw pracodawców. Znam sytuację z autopsji jak to wygląda gdy uczeń odbywa praktyki w zawodzie mechanik. Przez 3 lata program nie jest w ogóle realizowany, uczeń wykonuje prace porządkowe w zakładzie, pali w piecu lub organizuje opał,maluje ściany lub sprząta kojce u psów. Niestety taka jest prawda. Pracownik gospodarczy za 600zł od wszystkiego. Zadań związanych z pracą mechanika żadnych co przekłada się na wyniki przedmiotów zawodowych lub egzaminów czeladniczych. Nikt z tym nic nie robi a młodzież wychodzi ze szkoły branżowej z zerową wiedzą i doświadczeniem. Ktoś tym ludziom daje uprawnienia certyfikaty ale nikt nie egzekwuje tego czy realizują swoje obowiązki. Chcesz skończyć szkołę siedź cicho pracuj😡 czyż nie prawda Panie T.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama