Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 16 października 2024 02:32
Reklama
Reklama

Ruch na cmentarzach powiatu gryfińskiego. Podpowiadamy, co jest ważne przy nawiedzaniu nekropolii?

Za niespełna 3 tygodnie Święto Wszystkich Świętych. Już teraz na cmentarzach widać wzmożony ruch. Niemal każdy był lub będzie nawiedzał groby. O czym warto pamiętać?
Ruch na cmentarzach powiatu gryfińskiego. Podpowiadamy, co jest ważne przy nawiedzaniu nekropolii?
Zdjęcie nowej części cmentarza w Gryfinie.

Autor: igryfino

Źródło: nadesłane

1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, to czas, kiedy wspominamy zmarłych bliskich i oddajemy im cześć. To szczególny dzień, który skłania nas do refleksji nie tylko nad przemijaniem życia, ale także nad praktycznymi aspektami związanymi z pielęgnowaniem pamięci o zmarłych. Warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które mogą pomóc nam w godnym obchodzeniu tego święta.

Ustawa cmentarna z 31 stycznia 1959 roku

Zgodnie z Ustawą cmentarną z 31 stycznia 1959 roku, kwestia chowania zmarłych oraz opłat cmentarnych jest uregulowana prawnie. Cmentarze są miejscami pamięci, ale również wiążą się z długoterminowymi zobowiązaniami finansowymi. Warto zwrócić uwagę na to, że opłaty przy pochówku za groby są ustalane na okres 20 lat. Niezwykle istotne jest regularne sprawdzanie stanu naszych zobowiązań wobec cmentarza, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Często zdarza się, że o tym zapominamy, a to może z kolei skutkować utratą miejsca spoczynku naszych bliskich.

Sprzątanie grobów – wyzwanie?

Przygotowując groby bliskich na Dzień Wszystkich Świętych, wiele osób staje przed wyzwaniem, jakim jest sprzątanie. Choć to piękny gest, nie wszyscy mają czas lub siłę, aby samodzielnie zadbać o porządek. W takich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z usług firm zewnętrznych specjalizujących się w pielęgnacji grobów. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy czas, ale także zapewnimy, że groby będą wyglądały godnie i schludnie.

Ekologiczne podejście do obchodów

W obliczu nadchodzącego święta warto również zwrócić uwagę na kwestię zrównoważonego rozwoju. Często kupujemy wiele zniczy i wiązanek kwiatów, nie zdając sobie sprawy z ich wpływu na środowisko. By zaoszczędzić pieniądze oraz ograniczyć ilość odpadów, które pozostają na grobach, warto rozważyć wspólny zakup tych artykułów w rodzinie. Możemy podzielić się nimi z bliskimi, stworzyć jeden, wspólny, piękny bukiet lub jedną lampkę, która będzie symbolem naszej pamięci i miłości.

Najważniejsza modlitwa

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, ale także odpowiedzialności. Miejmy na uwadze nie tylko zmarłych, ale także kwestie organizacyjne związane z ich pamięcią. Upewnienie się, że nasze opłaty są aktualne, rozważenie wsparcia dla zewnętrznych firm sprzątających oraz dbałość o środowisko w czasie zakupów, to wszystko sprawia, że nasze obchody będą nie tylko piękne, ale także bardziej odpowiedzialne i świadome. Pamiętajmy, że pamięć o zmarłych to nie tylko tradycja, ale także codzienne czyny, które mogą uczynić ten czas jeszcze bardziej wartościowym. A jeszcze piękniej i donioślej przeżyjemy ten czas modląc się za naszych bliskich zmarłych. Obyśmy w gonitwie dnia codziennego nie zapomnieli o tym, że obowiązki związane z prowadzeniem grobów są ważne, ale nie najważniejsze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 15.10.2024 19:07
Czy można nawiedzić cmentarz? Czy poprawnie użyłam słowa nawiedzić w zdaniu: „Tuż przed świętem zmarłych tradycyjnie uczniowie naszej szkoły nawiedzili Cmentarz Powązkowski, aby uczcić pamięć swojego patrona”. Dziękuję za odpowiedź. Katarzyna ******** Nawiedzić w znaczeniu 'odwiedzić' mówi się dziś rzadko, częściej pisze z zamiarem stylizacji na język miniony. Czasownik ten zawęził swoje znaczenie i dziś częściej nawiedzają nas duchy niż ludzie. W kontekście słowa cmentarz skojarzenie z duchami aktywizuje się szczególnie łatwo, toteż zdanie przytoczone w pytaniu uważam za niefortunne. W zamian można było użyć zwrotu odwiedzić cmentarz albo po prostu pójść na cmentarz. Mirosław ******, Uniwersytet Warszawski

44 13.10.2024 00:33
Halloween tudzież Dziady. Wypijmy nad grobami umrzyków za ich zdrowie po drugiej stronie staroruskim zwyczajem.

prośba 12.10.2024 12:55
PUK niech się weźmie za wywożenie śmieci

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lokomotywaTreść komentarza: Wagony do niej podoczepiali Wielkie i ciężkie, z żelaza, stali, I pełno ludzi w każdym wagonie, A w jednym krowy, a w drugim konie, A w trzecim siedzą same grubasy, Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy, A czwarty wagon pełen bananów, A w piątym stoi sześć fortepianów, W szóstym armata - o! jaka wielka! Pod każdym kołem żelazna belka! W siódmym dębowe stoły i szafy, W ósmym słoń, niedźwiedź i dwie żyrafy, W dziewiątym - same tuczone świnie, W dziesiątym - kufry, paki i skrzynie. A tych wagonów jest ze czterdzieści, Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści. Lecz choćby przyszło tysiąc atletów I każdy zjadłby tysiąc kotletów, I każdy nie wiem jak się wytężał, To nie udźwigną, taki to ciężar.Data dodania komentarza: 16.10.2024, 01:03Źródło komentarza: Darmowe wycieczki koleją po Szczecinie. Znamy godziny odjazduAutor komentarza: przykreTreść komentarza: Sawaryn upolitycznił sprawę.Data dodania komentarza: 16.10.2024, 00:26Źródło komentarza: Park narodowy, czyli jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądzeAutor komentarza: cóżTreść komentarza: Taka jego natura.Data dodania komentarza: 16.10.2024, 00:25Źródło komentarza: Samowolka burmistrza. Chciał uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego, a otarł się o skandalAutor komentarza: Ale coTreść komentarza: Kocyk coś kombinuje ?Data dodania komentarza: 16.10.2024, 00:21Źródło komentarza: Samowolka burmistrza. Chciał uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego, a otarł się o skandal
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama