Szpital nie będzie mógł już tak łatwo jak kiedyś schować się za klauzulą sumienia.
Zgodnie z nowymi przepisami (weszły w życie 30 maja) szpitale, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), są zobowiązane do usuwania ciąży, niezależnie od tego, czy lekarz powoła się na klauzulę sumienia.
Szpital musi działać zgodnie z prawem
Zgodnie z nowymi regulacjami klauzula sumienia nie będzie mogła być używana jako usprawiedliwienie odmowy wykonania aborcji w szpitalach mających umowę z NFZ-em.
Te placówki muszą zapewnić realizację tego świadczenia, gdy jest ono dopuszczalne prawnie, niezależnie od osobistych przekonań zatrudnionego w szpitalu lekarza.
Klauzula sumienia nie zawsze chroni lekarza
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w sytuacjach zagrożenia życia lub bezpośredniego zagrożenia zdrowia kobiety ciężarnej klauzula sumienia nie może być zastosowana.
Lekarz jest zobowiązany do udzielenia pomocy lekarskiej, jeśli zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
Będą kary
Nowelizacja wprowadza karę umowną w wysokości 2 proc. kontraktu na świadczenia z zakresu ginekologii i położnictwa. NFZ będzie mógł zastosować odpowiednią wysokość kary, indywidualnie dostosowaną do stopnia naruszenia przepisów. W skrajnych przypadkach możliwe będzie nawet rozwiązanie umowy z placówką bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Zmiany w przepisach mają zapewnić pacjentkom respektowanie prawa w szpitalach publicznych. Nowelizacja ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których osobiste przekonania lekarzy mogłyby stanąć na przeszkodzie w dostępie do legalnie dopuszczalnych świadczeń medycznych.
Napisz komentarz
Komentarze