Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:24
Reklama
Reklama

Bez ocen i wywiadówek. Nasze szkoły się zmieniają

Zamiast tradycyjnej wywiadówki jest spotkanie nauczyciel – rodzic – uczeń. Nie ma także ocen od 1 do 6. Placówki wolą zdolności dziecka opisać. Tak zmienia się polska szkoła.
Bez ocen i wywiadówek. Nasze szkoły się zmieniają
Zmiany w szkołach już następują.

Autor: iStock

Jeśli przyjrzeć się pomysłom Barbary Nowackiej, ministry edukacji, to widać, że ma ona śmiałe plany dotyczące polskiej oświaty. Na liście jej zamierzeń jest ograniczenie zadawania prac domowych (głównie w najmłodszych klasach) czy ograniczenie lekcji religii do jednej tygodniowo.

To na początek

– Do września przygotujemy odchudzenie podstawy programowej, w ten sposób nauczyciele zyskają więcej czasu na pracę z uczniami – ogłosiła szefowa resortu edukacji.

I dodała, że na początek zostanie zmniejszony zakres materiału z fizyki, chemii, geografii, biologii, historii czy z języka polskiego.

– Planujemy te zmiany wdrożyć już od nowego roku szkolnego, wcześniej na pewno je skonsultujemy. Z przedmiotu historia i teraźniejszość zdecydowanie rezygnujemy – dodała.

Ten ostatni przedmiot, przypomnijmy, został wprowadzony 3 lata temu przez ówczesnego ministra Przemysława Czarnka.

Szkoła już się zmienia

To wszystko poważne zmiany, ale jeżeli ktoś myśli, że w polskiej edukacji do tej pory nic się nie działo, to się myli. Zmiany zachodzą oddolnie. I to nie tylko w wielkomiejskich placówkach, ale także w wiejskich podstawówkach. 

– To, że w szkołach stawia się uczniom jedynki, dwójki czy trójki, frustruje i wywołuje emocje, których i tak jest zbyt wiele. To jest moment, gdy trzeba się zastanowić, co zrobić, by uczniom w szkole było lepiej – mówił jeszcze w 2022 roku Jarosław Durszewicz z Fundacji Szkoła Bez Ocen, który sam jako nauczyciel zrezygnował z tradycyjnego oceniania uczniów. 

I dodał: – Działam w Fundacji Szkoła Bez Ocen, która namawia do odejścia od tradycyjnego systemu, organizuje debaty, pokazuje nauczycielom szkoły, które przełamują schematy i odważyły się odejść od ocen.

W takich przypadkach oceny zastępowane są np. znakiem X, który pokazuje, że np. uczeń czegoś nie zrobił. W innych szkołach, które wyszły ze schematu, ocenę zastępuje się procentami. 

– Na początku brak ocen przyjęto u nas sceptycznie. Czy to się uda? Czy to jest normalne? Czy ja czegoś nie wymyślam? Ale z czasem były szkolenia naszych nauczycieli, były warsztaty i zaproszeni goście. I proszę mi wierzyć rodzice są naprawdę pozytywni, ufają nam. To zaufanie jest bardzo ważne – mówiła w jednym w wywiadów Anna Tymoczko, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Mrzygłodzie na Podkarpaciu.

I dodała, że każdy z uczniów poznaje plan nauczania, określa, jaką ocenę z danego przedmiotu chciałby mieć i co zrobi w tej materii. 

Prace domowe i wywiadówki

Teraz podstawówka w Garbatce – Letnisko (woj. mazowieckie) informuje, że od września 2023 nie ma tu oceniania. 

„W klasach 1-3 zrezygnowaliśmy z ocen sumujących (1-6) na rzecz informacji zwrotnej (ocena opisowa), natomiast przy ocenianiu bieżącym w klasach 4-8 nauczyciele stosują zarówno oceny wystawiane cyfrą jak również opisowe (informacja zwrotna), podczas oceniania bieżącego nie stawiamy ocen niedostatecznych, uczeń otrzymuje informację „spróbuj jeszcze raz” i może zaliczyć dane wymagania” – wyjaśnia w facebookowym wpisie dyrekcja szkoły.

W szkole została też zmniejszona liczba prac domowych. To jednak nie zwalnia ucznia z przygotowywania się do lekcji. Nie ma też tradycyjnych wywiadówek. W ich miejsce są spotkania RUN (Rodzic – Uczeń – Nauczyciel).

„Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany w naszej szkole są odpowiedzią na potrzeby współczesnego ucznia” – czytamy na FB szkoły.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lu cyfer 13*52 676 2024/25 11.02.2024 10:02
po co niewolniką egipskim wiedza ha ha ah wiedza jest reglamentowana ha ha ah i sprzedawana jak czesne na zachodzie w satanistycznych burdelach uniwerkami zwanymi ha aha h MANIOS MED FHEFHA KED HA HA AH

Wniosek 11.02.2024 09:06
Każdy wie kto skończył jakąś szkołę ,że uczymy się w niej wielu niepotrzebnych rzeczy . Ogrom czasu poświęcone na coś, z czego nigdy nie skorzystaliśmy w życiu. A niektórzy z tego powodu usadzeni kolejny rok w klasie . Reforma i nacisk na obce języki ..konieczna .

nauczycielka na emeryturze 11.02.2024 09:16
Wniosek 11.02.2024 09:06
Każdy wie kto skończył jakąś szkołę ,że uczymy się w niej wielu niepotrzebnych rzeczy . Ogrom czasu poświęcone na coś, z czego nigdy nie skorzystaliśmy w życiu. A niektórzy z tego powodu usadzeni kolejny rok w klasie . Reforma i nacisk na obce języki ..konieczna .
Jak nauczysz się języków bez pracy w domu? Tylko na kilku godzinach w szkole? No i skąd wiesz w wieku 15 lat, co będzie ci potrzebne w życiu? Szkoła kształci (ma kształcić) do następnego etapu. Jeden po technikum pójdzie do pracy fizycznej, inny na politechnikę. A inny pójdzie na bioinżynierię i zada pytanie - DLACZEGO NIE BYŁO W TECHNIKUM ROZSZERZONEJ BIOLOGII? Zgadzam się, że potrzebna jest reforma edukacji - jednak powinna zacząć się od ustalenia priorytetów, następnie przedyskutowania z PRAKTYKAMI (a nie - z całym szacunkiem - profesorami uniwersyteckimi, którzy ewentualnie mają pojedyncze lekcje w elitarnych szkołach dla wybitnie zdolnych) - potem z rodzicami i metodykami. Ale rodzice NIE MAJĄ WIEDZY o pedagogice, natomiast powinni wnosić aspekt praktyczny do tej dyskusji (nikt nie oczekuje, żeby rodzice decydowali o procedurach medycznych w pediatrii, natomiast mogą powiedzieć, co jest im potrzebne w opiece nad chorymi dziećmi, czy co najbardziej jest trudne do zniesienia)...

SG 04.02.2024 22:45
Brawo,mój syn ma lekką niepełnosprawność intelektualna,dla nas pracę domowe to katorga, wystarczy w szkole...

Nika 04.02.2024 17:36
Masakra ! Kto wymyśla te durne reformy ? Bez ocen , bez uczenia , bez stresu , bez niczego .....ludzie , ten kraj oszakał ! Co to za pierdoły są wymyślane ? Baba nie ma pojęcia o funkcjonowaniu szkoły , a wyrywa się z durnymi pomysłami . Jak czytam , jakie te dzieci są biedne w tej szkole , to niedobrze mi się robi . Za to na telefonach i tik - tokach to mają siłę siedzieć . Czas się ogarnąć bo wyhodujemy chore pokolenie .

Karl 04.02.2024 16:27
Oceny nie mają znaczenia. Wszystko zależy od zaangażowania nauczyciela. U mnie na wf ćwiczy chętnie ok. 95% uczniów.Mamy w szkole klub sportowy, całą zimę jeżdżą na nartach, w lecie obozy kajaki/żagle, zajęcia sportowe 4 razy w tygodniu. Mała szkoła 235 uczniów. W klubie jest 98 uczniów z klas I-VIII . Wszystko zależy od nauczycieli.

cha cha 04.02.2024 18:47
Karl 04.02.2024 16:27
Oceny nie mają znaczenia. Wszystko zależy od zaangażowania nauczyciela. U mnie na wf ćwiczy chętnie ok. 95% uczniów.Mamy w szkole klub sportowy, całą zimę jeżdżą na nartach, w lecie obozy kajaki/żagle, zajęcia sportowe 4 razy w tygodniu. Mała szkoła 235 uczniów. W klubie jest 98 uczniów z klas I-VIII . Wszystko zależy od nauczycieli.
taaa - a gdzie ty na tych nartach jeździsz i na żagle?

Gru 04.02.2024 12:11
Dla rodziców wychowanych na ocenach ocena opisowa jest frustrująca. Większość z nich nie wie o co chodzi i na jakim poziomie jest ich dziecko. Nauczyciele mają opisywać dokonania dzieci, nie oceniać, ale na koniec roku wystawić ocenę- kompletna bzdura. A co do samych ocen, to najlepiej żeby dzieci się same oceniały, oczywiście od 4 do 6, bo inne oceny to bee. Zmierza to wszystko do wychowania pokolenia , które nie zna porażek i nie wie, jak sobie poradzić w sytuacjach stresowych ( sprawdziany, testy), tylko później dorosłe życie zweryfikuje. Żaden pracodawca nie będzie patrzył na ich opinie, jakie mieli w szkole , albo, że sobie nie radzą ze stresem w pracy, bo w szkole żyli w szklanej bańce. Ludzie zastanówcie się co robicie...

naucz_AM 04.02.2024 14:29
To prawda, często rodzice pytają "a tak właściwie na jaką ocenę"?

racja 04.02.2024 15:35
Dodatkowo - jak takie opisowe oceny przenieść do innej klasy czy szkoły? Rodziny się przeprowadzają, dzieci zmieniają szkoły...

moim zdaniem 04.02.2024 09:11
Właściwie "najfajniejsza" szkoła byłaby w ogóle bez nauki, bez wymagań, bez odpowiedzialności, bez uczenia ponoszenia konsekwencji swoich czynów, wreszcie bez uczenia radzenia sobie z trudnościami i porażkami....

Wij 04.02.2024 08:52
A w takiej sytuacji co ze szkolnictwem wyższym bo nic się o tym nie mówi

Agata 03.02.2024 18:24
Ocen w klasach 1-3 już od lat nie ma są przecież oceny opisowe. Programy odchudzane już były na rzecz przychodzących do szkoły 6- latków. Jeszcze trochę i szkoły zamienią się w Klubiki osiedlowe gdzie będzie można miło spędzić czas i niewiele sie nauczyć.

Janek 03.02.2024 17:39
I słusznie robta, co chceta.Hulaj dusza piekła nie ma

Eland 03.02.2024 15:39
A z j. angielskim? Bez refukcji podstawy programowej i bez zadań domowych???

przepraszam 03.02.2024 15:44
Re... co?

Grażka 03.02.2024 14:36
Szkoła powinna być zróżnicowana i dostosowana do uczniów.

dorotea_81 03.02.2024 12:52
Czekamy na podwyżki. Pan Duda mi podpadł z tym blokowaniem.

***** ** 03.02.2024 17:53
To nie wina Pana Prezydenta. To Tusk chciał przemycić w ustawie okołobudżetowej 3 mld zł dla neoTVP i dobrzesię stało, że ustawa została zawetowana. Koalicja 13 grudnia nie zamierza dać nauczycielom żadnych podwyżek. Będą zwlekać, mówić, że prezydent albo PiS coś blokuje. TVN i neoTVP będą tłumaczyć, że to prawda a prorządowy ZNP będzie siedział cicho. Żadnego strajku nie ogłosi tak, jak w 2019 roku. Wtedy wciągnęli nauczycieli (nie wszystkich!) w strajk polityczny, antyrządowy. Teraz Bronirz i jego zaisznicy będą rżnęli głupa.

do głupka z pisu 04.02.2024 09:51
***** ** 03.02.2024 17:53
To nie wina Pana Prezydenta. To Tusk chciał przemycić w ustawie okołobudżetowej 3 mld zł dla neoTVP i dobrzesię stało, że ustawa została zawetowana. Koalicja 13 grudnia nie zamierza dać nauczycielom żadnych podwyżek. Będą zwlekać, mówić, że prezydent albo PiS coś blokuje. TVN i neoTVP będą tłumaczyć, że to prawda a prorządowy ZNP będzie siedział cicho. Żadnego strajku nie ogłosi tak, jak w 2019 roku. Wtedy wciągnęli nauczycieli (nie wszystkich!) w strajk polityczny, antyrządowy. Teraz Bronirz i jego zaisznicy będą rżnęli głupa.
głupku - Kurskiemu co roku podrzucał miliardy ustawami i wtedy Długopisa nic nie bolało? Jak się dziennikarka "wzorcowej publicznej" pytała w wywiadzie "co jeszcze możemy zrobić, żeby to właśnie pan wygrał" - to mu taka "rzetelna" telewizja nie przeszkadzała? Jak go ośmieszyli, bo niby "zażądał usunięcia Kurskiego" - a potem po kilku dniach od podpisania Kurski do telewizji wrócił - to nie pamięta?

dent_78 03.02.2024 12:28
Najpierw trzeba zrobić "okrągły stół oświatowy", dojść do porozumienia i potem powoli wprowadzać zmiany.

Czynny Belfer 03.02.2024 10:55
Jakie oceny cyfrowe w 1-3 ktoś chyba nie wie o co chodzi. Już wieki nie ma takich ocen. A obecna pani, która szefuje MEN zniszczy szkoły, uczniów. Będzie patronką śmierci Polskiej Edukacji. ( wielkość liter nie jest błędna)

?? 03.02.2024 11:10
Może 3 z 6 pomylił?

Anna 03.02.2024 12:42
Jednostkowe są. Na koniec opisową, ale w ciągu semestru pojawiają się oceny że skali.

znafca 03.02.2024 13:04
Tak jest najczęściej, choć są wyjątki.

Joasia 03.02.2024 14:08
To prawda, POpsuje edukacje. Jak w uczniach kształtować obowiązek, odpowiedzialność?

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama