Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:25
Reklama dotacje rpo
Reklama

Zadania domowe dla uczniów. Będą czy nie i w jakich klasach?

Plan jest taki, ze inne zasady będą w klasach młodszych, inne w klasach starszych podstawówki, a w szkołach ponadpodstawowych ma być... Jedni mówią „wreszcie”, a inni pukają się w czoło.
Zadania domowe dla uczniów. Będą czy nie i w jakich klasach?
Najwięcej pracy z zadaniami domowymi mają często rodzice.

Autor: iStock

Donald Tusk ogłasza koniec z pracami domowymi w szkole.

- Zmora – mówi pan Paweł, ojciec trzech córek, z których najmłodsza jest w II klasie szkoły podstawowej. - Ale potrzebna – dodaje od razu.

Chodzi o prace domowe, których zmierzch zapowiedział premier Donald Tusk. Ogłosił właśnie: - Uroczyście ogłaszam: od kwietnia nowe zasady prac domowych. W klasach od 1 do 3 żadnych prac domowych. No chyba, że czasami jakiś wierszyk. Od 4 do 8 klasy prace domowe tylko dla chętnych i bez oceniania.

Ministra edukacji, Barbara Nowacka wyjaśnia, że faktycznie już w kwietniu takie rozporządzenie będzie funkcjonowało.

Co na to rodzice? Pan Paweł przyznaje, że z córkami dużo czasu spędza na odrabianiu lekcji, ale nie chce likwidacji tego rozwiązania. - Jestem za ograniczaniem ilości zadawanych zdań, za wolnymi weekendami i feriami, ale dziecko wymaga i takiej pracy w domu. Nie chodzi o nadrobienie tego, czego nie udało się zrobić na lekcji, ale na doskonaleniu umiejętności np. czytania i pisania. Nie wiadomo też jak potraktować wykonanie pracy plastycznej? Czy to też będzie zakazane? - stawia pytania.

Głosy „za”

Zwolennicy proponowanego rozwiązania mówią, że dziecko potrzebuje czasu na odpoczynek i zabawę. Że obecnie młodzież jest przeciążona szkołą. Że trzeba też odchudzić programy nauczania. I dodają, że w końcu polska szkoła wchodzi w XXI wiek.

- Uważamy, że szczególnie w przypadku dzieci najmłodszych, z klas 1-3, praca domowa bardzo często jest bardziej obowiązkiem rodzica niż dziecka, ale dzieje się tak również przy starszych dzieciach – ocenia wprost Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa MEN i dodała, że w zmianie chodzi o to, aby gdy dzieci wracają z „umownej ich pracy, czyli ze szkoły”, mogły poświęcić czas rozwijaniu zdolności, zabawie, kontaktom z rodzicami czy rówieśnikami.

- Podoba mi się to rozwiązanie. Będziemy mieli więcej czasu na swoje zainteresowania i oczywiście naukę - mówi Dziennik.pl uczennica Dominika z podstawówki w gminie Tykocin. Takich głosów w szkołach jest więcej: - Cudownie - Adrian z Białegostoku. A Julia z tego samego miasta dodaje: - Ja i tak mam dużo nauki, prace domowe tylko utrudniają.

Głosy na „nie”

Pan Paweł jednak ma inne spojrzenie. Mówi, że całkowite zerwanie z zadawaniem do domu przyniesie złe skutki i nie chodzi wyłącznie o naukę. - Mam wrażenie, że odrabianie pracy domowej w wielu domach może być jedyną okazją w ciągu dnia aby rodzic spędził czas z dzieckiem – tłumaczy i wyjaśnia, że jego starsza córka, która jest w szkole średniej ma bardzo mało zadawane. - Taka jest polityka szkoły i to dobre rozwiązanie. Nie likwidacja, ale ograniczenie – proponuje.

Dodajmy tylko, że polski uczeń w wieku 15 lat na prace domowe poświęca średnio ok. 7 godzin tygodniowo. Wynik dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju to 5 godzin.

- Pewnych umiejętności się nie nabędzie, jak się nie ćwiczy. To tak jak ze sportowcem, jeśli nie ćwiczy, to nie będzie umiał. Tak samo jest ze szkołą. Wszystko zależy od tego, w jakim zakresie pani minister to wprowadzi. Czy to będą jakieś okresy przejściowe? Czy rzeczywiście tak, że od pierwszego kwietnia mamy nie zadawać zadań domowych? - mówi RMF FM Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w Krakowie i tego typu głosów nauczycieli jest więcej. I to nie tylko ich. 
Anna Wittenberg w DGP przywołuje wyniki badań (z 2014 r.) wskazujących, że sami nauczyciele mają braki, które nie pozwalają im na realizację programu nauczania na lekcji.

- Trudno zgodzić się z tym, że prace domowe nie mają sensu. Są skuteczną formą nauki dla starszych uczniów. Są mało skuteczne dla młodszych mało samodzielnych uczniów, ale wszystko zależy od formy tych prac i sposobu ich sprawdzenia i informacji zwrotnej – niedawno przekonywał dr Maciej Jakubowski i dodał, że w przypadku młodszych i mniej samodzielnych uczniów zadania domowe - powtórkowe - mogą być bardzo skuteczne.

Jakubowski jest szefem Instytutu Badań Edukacyjnych. Na stanowisko powołała go ministra Barbara Nowacka. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

manipulacja 22.01.2024 18:31
Jeśli "dzieci są przeciążone" to jakim cudem inne statystyki mówią o "nadużywaniu telefonów, gier, tiktoków" itp? Będzie więcej czasu na telefon? To naprawdę przysłuży się? A potem wzrost prób samobójczych dzieciaków odrywanych od "wirtualnego świata" przez twarde realia kontaktu z rówieśnikami (podobnie funkcjonującymi)? Coś się w statystykach "nie spina" - bo doba ma tylko 24 godziny, w tym szkoła, sen - gdzieś się urzędnicy pogubili...

spinacz 22.01.2024 19:14
A co to ma dorzeczy. To jak ciebie zapytać czy robisz kupę czy siku bo jakości się to "nie spina".

pomyśl... 22.01.2024 19:26
No i zobacz "spinaczu" jak ty nic nie pojmujesz tekstu pisanego - albo "robisz kupę, albo siku" - ale jak powiedzą, że 13 godzin dziennie robisz kupę a 15 godzin siku - to się NIE SPINA, PRAWDA? To tak samo jak z "czasem na prace domowe" - jak się złoży ten czas co niektórzy deklarują z tym, co uczniowie poświęcają na "tiktoki" to doba się okazuje za krótka...

A. Żmijewski 22.01.2024 16:41
A na co komu te zadania domowe? Zasadniczo w domu to trzeba na ojcowiźnie pyr pyr pyr orać a nie w książkach siedzieć

V. 23.01.2024 06:25
Kiedyś tak było. Teraz d... przyrosła do fotela, a telefon do ręki.

DAREK WARSZEWSKI CIOTA OD TEPOTY WYŻSZEJ AH AH AH PONOĆ ELEKTRYK ZA KWITY NA REKTORA HA HA AH PRDOFILA 22.01.2024 13:45
NIE ZADAWAJCIE ICH BO TO TRZEBA MYŚLEĆ HA HA AH LEPIEJ PUŚCIĆ PROGRAMOWANIE PREDYKCYJNE 0DLA DE BILI HA HA AH

BEKA Z P*LAKÓW 22.01.2024 11:11
PLAN OGŁUPIANIA POLACZKÓW CIĄG DALSZY, BĘKARTY BĘDĄ MIAŁY WIĘCEJ CZASU NA TIK-TOKA AAAAHHAHAHAH XDDDDDDDD

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama