Pod hasłem „Bezpieczny autokar – ferie 2024” rozpoczyna działania Inspekcja Transportu Drogowego. Kontrole autokarów można także zgłaszać.
Na ferie jeżdżą dużo częściej
Wakacje zimowe to dla wielu uczniów czas na wyczekiwaną przerwę od szkoły i możliwość wyjazdu na zimowy wypoczynek. Jednak wraz z rozpoczęciem ferii w pierwszych czterech województwach, należy pamiętać o bezpieczeństwie uczniów podróżujących autokarami.
Dlatego Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) rozpoczyna działania pod hasłem „Bezpieczny autokar – ferie 2024”.
Wyznaczono miejsca
Kontrole autokarów są przeprowadzane na głównych trasach komunikacyjnych oraz w punktach w pobliżu zimowych kurortów. Inspektorzy ITD skupią się na weryfikacji stanu technicznego pojazdów, czasu pracy i trzeźwości kierowców. Specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy pozwoli na ocenę m.in. układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenia i ogumienia. Działania te mają na celu wycofanie z ruchu pojazdów, które mogą stanowić zagrożenie, a także zapewnienie większego poczucia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Kontrole są również elementem działań prewencyjnych, mających na celu podniesienie świadomości przewoźników i pasażerów.
Można zgłosić kontrolę autokaru
Podczas zeszłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1421 autokarów. W wyniku kontroli 36 pojazdów zatrzymano ze względu na nieprawidłowości w stanie technicznym, a w 9 przypadkach wydano zakaz dalszej jazdy. Warto zaznaczyć, że wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Aby zgłosić kontrolę autokaru przed planowanym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie od rodziców lub opiekunów dzieci. Należy poinformować odpowiednio wcześniej Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, korzystając z danych kontaktowych dostępnych na stronie internetowej:
Inspektorzy ITD zwracają uwagę, że o bezpieczeństwo w trakcie zimowych wyjazdów powinno się zadbać na każdym etapie podróży. Organizatorzy powinni zaplanować wyjazd, uwzględniając kontrole, czasu pracy kierowcy, postojów oraz prognozę pogody. Ważne jest również ustalenie wymagań dotyczących kierowcy i pojazdu z przewoźnikiem. Podstawowe zasady bezpieczeństwa podróży autokarem to m.in.
- zaplanowanie podróży z uwzględnieniem czasu pracy kierowcy i postojów,
- zapewnienie minimum 45-minutowej przerwy co 4,5 godziny jazdy,
- zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów w przypadku ich obecności,
- oznakowanie autokaru, którym podróżują dzieci i młodzież,
- przestrzeganie podstawowych zasad przez pasażerów i ostrożność podczas postojów.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas podróży autokarem, zwłaszcza w okresie ferii, kiedy liczba wyjazdów zwiększa się. Dlatego warto pamiętać o wszystkich wytycznych oraz zgłaszać ewentualne nieprawidłowości Inspekcji Transportu Drogowego. Pełny skład i sprawność autokaru oraz odpowiednie zachowanie pasażerów to kluczowe elementy, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo podróży. Wspólne zadbanie o bezpieczeństwo uczniów w trakcie zimowego wypoczynku to priorytet dla wszystkich zaangażowanych stron.
Napisz komentarz
Komentarze