Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co robisz w domu? - takie pytanie zada ci przez telefon GUS

To nie żart. Spodziewaj się telefonu z GUS-u. Padnie pytanie o czas spędzany w domu. Po co robi się takie badanie?
Badanie będzie wykonywane także telefonicznie

Autor: iStock

Ostatnie tego typu badanie zostało przeprowadzone w 2013 roku. Wynika z niego, że prawie 47 proc. doby Polacy przeznaczali na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, a ponad 29 proc. czasu pochłaniało wykonywanie różnego typu obowiązków (w tym także podejmowanych dobrowolnie).

„Niecałe 20 proc. czasu mogli przeznaczyć na odpoczynek. Pozostały czas, nieco ponad 4 proc. doby, zajęło im głównie przemieszczanie się (dojazdy i dojścia w różnych celach)” – wylicza Główny Urząd Statystyczny.

Brzmi to dziwnie. Zwłaszcza te „potrzeby fizjologiczne”. Jak się okazuje, pod tym terminem kryją się m.in. sen, jedzenie, czas poświęcony na higienę osobistą...

Będzie telefon

Teraz GUS dzwoni do Polaków ponownie. I znowu pyta o czas spędzany w domu. Co prowokuje pytanie: na co komu badanie budżetu czasu? Bo tak formalnie się to nazywa.

Otóż statystycy chcą to wiedzieć, żeby pełniej zdiagnozować społeczeństwo. Chcą określić jego cechy w podziale demograficzno-społecznym oraz ekonomicznym.

„Wyniki badania służą do wyceny wartości czasu pracy w gospodarstwie domowym. Są pomocne w szacunkach dla rachunków narodowych i do sporządzania ogólnonarodowego bilansu czasu pracy. Znajdują praktyczne zastosowanie np. w orzecznictwie sądowym podczas zasądzania alimentów na rzecz osób trudniących się pracą domową” – wyjaśnia GUS.

GUS chce też ustalić, jak zmieniają się obowiązki domowe w zależności od wieku człowieka i ile czasu zajmuje Polakom praca zawodowa, a ile zajęcia prywatne.

Dlatego można się spodziewać telefonu i kilku pytań, jakie zada ankieter. Dodatkowo wylosowane osoby same mają wypełniać dzienniczki czasu, w których zapisywane są wszystkie czynności.

Jakie korzyści?

Czemu warto wziąć udział w badaniu? Co może nam dać?

  • Spojrzenie na własny sposób zarządzania czasem w dni powszednie i wolne;
  • dokonanie oceny poziomu zadowolenia z wykonywanych czynności;
  • określenie poczucia przeciążenia w codziennych obowiązkach, życia pod presją czasu;
  • dokonanie próby oszacowania wpływu rodzaju wykonywanych zajęć na własne zdrowie lub odwrotnie, wpływu ograniczeń zdrowotnych na podejmowane czynności;
  • dostrzeżenie wagi pomocy udzielanej innym osobom lub otrzymywanej od innych;
  • refleksję nad możliwością zmiany sposobów spędzania czasu w pewnych dziedzinach życia.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MAVERICK HA HA AH 28.10.2023 18:38
GUS CO MI CHCESZ POWIEDZIEĆ HA HA AH

🙂 27.10.2023 21:53
Nie dziwię się, że 47% czasu wyszło na potrzeby fizjologiczne. Też bym odpowiedział na pytanie: Co Pan robi w domu?- k u p ę!

8 ra be z lubawicz pod smoleńskien 96 ha ha ah 27.10.2023 16:44
jak to co czekam na depopulację plus ha ha ah plus guma z donaldem ha ha ah i kolejna ściemę z davidem 23 ha ha ah i szpryca plus a jak nie to ka rabinem nie tak idioci kolbą ha ha ah i na inne atrakcje judosatanistów ze swiatowej miedzynarodówki rodem z saturna ha ha ah

A. Żmijewski 27.10.2023 14:21
Powszechna inwigilacja społeczeństwa nigdy nie doprowadzi do wydarcia tajemnic uprawy ogrodowych pomidorów w szklarniach. Taką mam koncepcję zasadniczo pyr pyr pyr

Pietrek z rancza 27.10.2023 11:24
Mnie siem zapytowywali kiedy ostatni raz pokryłem swojom połowice

Wacek Trzepiekoński 27.10.2023 10:20
Co ja robię w domu?? Marszczę Freda.

Fred 27.10.2023 20:13
Nic mi na ten temat nie wiadomo.

bez przeady 27.10.2023 10:07
Z kamera do łózka też zajrzą?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama