Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 20:00
Reklama

Tak się głosuje, aby nasz głos był ważny [PORADNIK]

W niedzielę wybory parlamentarne. W sieci można natknąć się na nieprawdziwe informacje dotyczące głosowania. Wyjaśniamy, jakie są zasady.
Tak się głosuje, aby nasz głos był ważny [PORADNIK]
Karty będą 3.

Autor: iStock

„W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania nie będą spięte. Nieprawdą jest, że trzy karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone” – wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza, prostując fałszywe informacje, że 15 października w komisjach wyborczych będą wydawane spięte karty.

Takie podejrzenie mogło się zrodzić, bo faktycznie kart będzie kilka: referendalna, do sejmu i do senatu. Nie trzeba pobierać wszystkich. Można odmówić i nie brać udziału w referendum. Można także głosować np. tylko w wyborach do senatu, a do sejmu już nie.

Zasady

Żeby wziąć udział w głosowaniu, trzeba w niedzielę 15 października stawić się przed komisją wyborczą z dokumentem tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport lub dowód zapisany w aplikacji mObywatel.

Odbiór kart trzeba poświadczyć własnoręcznym podpisem. Jeżeli mówimy o wyborach parlamentarnych, to karty będą dwie. Ich wielkość i układ będzie różny w zależności od tego, ilu jest kandydatów w danym okręgu wyborczym. Czasami karta do sejmu będzie wręcz płachtą papieru.

Należy zwrócić uwagę, czy karty są ostemplowane. Musi być na nich pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej oraz wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej.

Listy na karcie wyborczej do Sejmu zostaną umieszczone zgodnie z wcześniej wylosowanymi numerami. O miejscu kandydatów na listach decyduja komitety wyborcze.

Znak „X”

Ważny głos to wpisanie przy nazwisku konkretnego kandydata znaku „X”. Nie może to być żaden inny symbol czy oznaczenie. Nie może to być ptaszek czy zamazanie całej kratki. Muszą to być dwie linie przecinające się w obrębie kratki. „X” poza kratką to głos nieważny. Tak samo jest w przypadku głosowania do Senatu.

Jeżeli nie będzie to „X”, to znaczy, że wyborca nie oddał głosu. A jeżeli takich znaków będzie więcej? Wyjaśnia to PKW, wskazując, że jeżeli ktoś zagłosuje na więcej niż jednego kandydata, to „głos taki traktuje się jako oddany na tego kandydata spośród tych, przy których postawiono znak „x”, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pytanie 12.10.2023 05:18
Nie chcę "nabijać" frekwencji na referendum - ale nie chcę ryzykować, że ktoś dorzuci moją kartę - jak temu zapobiec? O ile udział w wyborach to wybieranie najlepszego kandydata (z możliwych do wyboru) - to referendum ma konstrukcję, że odmowa w nim uczestniczenia to także konkretny głos demokratyczny. Stąd moje pytanie - jak uniknąć ryzyka że moja karta zostanie wykorzystana do tworzenia frekwencji?

13*52 676 HA HA AH 11.10.2023 22:21
15 NASTEGO * 4 PYTANIA HA AH AH 15 *4 = 60 6+0=6 SATURN 15 1+5=6 *4 24 2+4=6 SATURN

liczenie 11.10.2023 18:53
Liczenie głosów po zamknięciu lokali będzie niezwykle uciążliwe i skąp-likowane. Według punktów i listy czynności wymaga to nie tylko skomplikowanego liczenia- statystyka ale i czynności pakowania kart wyborczych za każdym razem w pakiety tymczasowe. jeżeli policzymy sortowanie kart z sejmu senatu i referendum do tego komisyjne ich weryfikowanie przez wszystkich obecnych członków komisji jednocześnie, wypisywanie protokołów głosowania wydruki ewentualne korekty i ponowne wydruki podpisy pakowanie i dowóz.Przy np: 2700 kart razy 3 daje 8100 weryfikacji pakowania liczenie itp jest przy nocnym zmęczeniu i stresie fizycznie nie możliwe wykonanie ter operacji w rozsądnym czasie do tego dochodzi stres i ciągłe kontrole mężów zaufania wypisywanie zaświadczeń i tp. Proszę pamiętać że ostatnie wybory do sejmu i senatu były bez referendum a i tak skończyliśmy o 3 nad ranem teraz jest o wiele wiele wszystkie procedury skomplikowane i uciążliwe.Nie mam pojęcia jak pis sobie to wyobraża-moim zdaniem są bez wyobraźni. Poza ty oznajmiono mi że obwodowe komisje pierwszy raz mają taką sytuację i procedury i nikt nie wie jak to wypadnie. pis co weźmie w swoje łapy to skomplikuje a na koniec zagmatwa i spieprzy.

*** HA HA AH 11.10.2023 19:51
UWBIELBIAM ICH INTELEKTUALISTÓW JAK MAWIAŁ WIESZCZ H... D.... I KAMIENI KUPA HA AHA

A. Żmijewski 11.10.2023 16:20
Nie potrzeba referendum czy plebiscytu bo wybór jest oczywisty - tylko pomidory ogrodowe spod folii pyr pyr pyr!!!

antyreferendziarz 11.10.2023 12:11
Karty do głosowania na referendum nie przyjmuję bo to tylko pisowska sztuczka g..no warta.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama