Skrót Lady D. pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna. Nazwa ta kojarzona jest przede wszystkim z księżną Walii Dianą, znaną z działalności charytatywnej, także na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Konkurs organizowany jest od 2002 roku przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Parlamentarną Grupę Kobiet. Trzy lata temu, dla uczczenia pamięci wieloletniej przewodniczącej kapituły, wicemarszałek senatu Krystyny Bochenek, nazwany został jej imieniem. Skierowany był do niepełnosprawnych kobiet angażujących się w działania kulturalne, społeczne i sportowe oraz udzielających się w organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Wojewódzki finał konkursu to nasz wspólny wieki sukces. Dla mnie osobiście to zaszczyt móc go współorganizować na Pomorzu Zachodnim. Plebiscyt nie miałby szans powodzenia, gdyby nie pomoc PFRON-u i władz samorządu województwa. Wierzę, że to nie ostatnie nasze spotkanie w tak zacnym gronie - przekonywała poseł Zofia Ławrynowicz.
- Potrzeby osób niepełnosprawnych są ogromne, tym bardziej jestem dumna, że możemy wyróżnić dziś niezwykłe kobiety. To przecież panie, które mimo swojej niepełnosprawności postawiły na aktywność, rozwój, a przede wszystkim na pomoc innym. Jestem przekonana, że nasza gala jest tak naprawdę początkiem kolejnego wspaniałego, społecznego przedsięwzięcia, które promuje chęć do działania w środowisku osób z niepełnosprawnością - Anna Mieczkowska zaznaczyła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Kandydatki do wojewódzkiego etapu mogły zgłaszać, do 30 kwietnia br., jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne, media oraz placówki edukacyjne.
-Plebiscyt dowodzi, że bez względu na sytuację każdego z nas, życie podpowiada nam wiele niespodziewanych rozwiązań. Do konkursu zgłoszono bowiem prawdziwe damy, panie, które znakomicie poradziły sobie z trudnym losem. Cenimy je za siłę i wiarę we własne możliwości oraz za postawę, która jest godna naśladowania - Maciej Horyń akcentował wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wyróżnionym paniom przyznane zostały okolicznościowe statuetki. Nastąpiło to w pięciu kategoriach, a zwycięstwa przypadły w udziale:
Kategoria: "Dobry Start” - Katarzyna Zuba ze Szczecinka,
Kategoria: "Kultura i Sztuka" - Wioleta Rabiej z Kołobrzegu i Katarzyna Kciuk ze Stargardu Szczecińskiego,
Kategoria: "Sport" - Agata Kaczmarczyk ze Szczecina,
Kategoria: "Życie Społeczne" - Teresa Szajnowska z Krzymowa koło Chojny, Anna Rybak i Aleksandra Kunicka ze Stargardu Szczecińskiego,
Kategoria: "Życie Zawodowe" - Danuta Ziętara ze Szczecinka.
Nagrodą dodatkową dla uczestniczek była, ufundowana przez duńską firmę StylePit z Łozienicy koło Goleniowa, sesja fotograficzna m.in. we wnętrzach szczecińskiej filharmonii. Zaprezentowana została ona w trakcie czwartkowych uroczystości. Zachodniopomorskie laureatki powalczą teraz o zwycięstwo w etapie krajowym.
- Niepełnosprawność to nie wyrok. To początek wielkiej, nieco innej przygody i szansa na lepsze jutro oraz pokonywanie barier - pokreśliła uhonorowana Anna Rybak. -
Ambasadorem zachodniopomorskiej części konkursu, w który pierwszy raz włączył się Urząd Marszałkowski był Arkadiusz Skrzypiński, mistrz świata z 2010 roku i piąty zawodnik XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich - Londyn 2012. Ponadto honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawowali: posłanka Zofia Ławrynowicz oraz marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Nazwiska wyróżnionych pań poznaliśmy podczas finału, który odbył się w czwartek, 3 września br.
Napisz komentarz
Komentarze