Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 06:49
Reklama

Zdobyli nagrody marszałka

Wśród czterech tegorocznych laureatów nagród marszałka województwa zachodniopomorskiego Pro Arte, działalność dwóch z nich znana jest w naszym regionie. Radosław Palus to współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, realizującego działania artystyczne, edukacyjne, i popularyzatorskie, które wspierają odkrywanie tożsamości kulturowej regionu w oparciu o wielowiekowe dziedzictwo cysterskiego Kołbacza. Natomiast artysta rzeźbiarz Stanisław Biżek znany jest m.in. z pomnika 1000-lecia bitwy pod Cedynią (jako współautor) i pomnika Osadnikom w Chojnie. Laureatów poznaliśmy dzisiaj wieczorem, 20 września 2015 r. podczas gali będącej wydarzeniem towarzyszącym inauguracji sezonu artystycznego 2015/2016 Opery na Zamku w Szczecinie.
Zdobyli nagrody marszałka

Nagroda Pro Arte przyznawana jest corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim, na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu dla regionu. Nagrody wręczali marszałek Olgierd Geblewicz oraz członek zarządu Anna Mieczkowska.

Każdy laureat otrzymał statuetkę Pro Arte dłuta krakowskiego artysty Andrzeja Litwy, dyplom zaświadczający o wyróżnieniu oraz 10 000 zł brutto. Do konkursu mogły zgłaszać się instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych.

 

Radosław Palus

Urodzony w 1974 r. Animator kultury, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Spichlerz Sztuki realizującego działania artystyczne, edukacyjne, i popularyzatorskie, które wspierają odkrywanie tożsamości kulturowej regionu w oparciu o wielowiekowe dziedzictwo cysterskiego Kołbacza. Wraz z grupą przyjaciół zainicjował w przestrzeni obiektów dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu projekt „Cienie zapomnianych kultur”, w ramach którego odbywają się cykliczne koncert i wystawy. Wydarzenie to realizowane od 2008 roku przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Gryfinie i gminy Stare Czarnowo oraz lokalnych partnerów, przyciąga stałe grono odbiorców. Prezentuje świat odchodzących wartości i tradycji, wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością. Realizowane przez Radosława Palusa wspólnie ze stowarzyszeniem działania od początku miały na celu rewitalizację zabytkowych obiektów, które od lat niszczały, i przywrócenia ich rangi w świadomości mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz pokazania ich inspirującego potencjału kulturalnego i turystycznego.

Odkryty na nowo spichlerz w pocysterskiej nawie głównej kościoła zamieniony został w Galerię Cysterską. Jej atmosfera jest za każdym razem zaproszeniem w ponadczasową podróż. Artyści, pasjonaci, historycy – oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi na cywilizacyjny i kulturowy margines. Radosław Palus wraz z członkami stowarzyszenia „Spichlerz Sztuki zrealizował szereg projektów:

- konkurs „Kołbacz rekonstrukcja” adresowany do młodych architektów i projektantów z Wydziału Architektury i Projektowania Krajobrazu ZUT

- wystawę „Doba z cystersami” – przypominającą dziedzictwo cystersów

- wystawę „Podróż przez Weizacker” – przynoszącą etnograficzne inspiracje z obszaru dawnej ziemi pyrzyckiej

- wystawę „Życie w kolektywie. PRL, PGR, Agromiasto” – prezentującą tworzenie się wzorcowego, kołbackiego PGR-u

- cykliczne warsztaty dla lokalnej młodzieży ze znanymi animatorami kultury z regionu i z całej Polski (warsztaty filmu dokumentalnego, capoeira, teatralne, dj’skie)

- rekonstrukcję ogrodu klasztornego w dawnym witrażu kościoła cysterskiego w ramach warsztatów botanicznych z wykładowcą z Akademii Sztuki w Szczecinie,

- stworzenie systemu nośników z informacją turystyczną przy obiektach dawnego opactwa cysterskiego

- partnerstwo w takich projektach, jak festiwal „Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego”, w polsko-niemieckiej sieci Klosterland, ostatniej edycji Szczecin European Film Festival

- cykl koncertów artystów twórczo nawiązujących dialog z tradycją – m.in. Mition Trio, Michał Jacaszek, Adam Strug, Cukunft, Transkapela.

Dzięki projektom realizowanym przez Radosława Palusa wraz ze współpracownikami ze stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, zapomniane dziedzictwo pocysterskiego Kołbacza oraz wykreowana tam przestrzeń do działań kulturalnych coraz skuteczniej przebija się do szerszej świadomości mieszkańców Pomorza Zachodniego. Potwierdzeniem starań o rewitalizację kołackich obiektów było uznanie ich rangi przez Prezydenta ROP, który w marcu br. nadał im tytuł Pomnika Historii.

 

Stanisław Biżek – artysta rzeźbiarz

Urodził się 14 listopada 1938 roku w Wierzchowiskach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Później studiował pod kierunkiem prof. Jacka Pugeta na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W trakcie studiów odbył podróże do Grecji na Kretę, Wiednia, Moskwy, Belgradu, Sofii i Paryża,  które później okazały się ważne dla całej jego twórczości. Po ukończeniu studiów w 1964 roku zamieszkał w Szczecinie. Jego twórczość obejmuje rzeźbę plenerową i monumentalną (granit, kamień sztuczny, blacha miedziana, brąz), małe formy rzeźbiarskie w brązie, medalierstwo. Ponadto jest autorem wielu prac rzeźbiarskich oraz pomników, z których większość zrealizował na Pomorzu Zachodnim, w tym m.in. pomnika 1000-lecia bitwy pod Cedynią (jako współautor), Pomnik na Cmentarzu Wojskowym w Kamieniu Pomorskim, pomnik Osadnikom w Chojnie, Pomniki w Dobrej Nowogardzkiej, Dębnie Lubuskim, Łobzie. Rzeźby w Międzyzdrojach, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Legnicy oraz w Niemczech: w Binz, Kuhlungsbom, Albeck, Behringen.

Jest również autorem tablic w brązie m.in. dla Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Katedry Szczecińskiej, kościoła św. Jana Chrzciciela, Politechniki Szczecińskiej, Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz szkół.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i galeriach Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Okręgowym w Lublinie, Galerii ZAR w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, USA, Watykan, Włochy). Stanowią także ozdobę kolekcji Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego i Wojewódzkiego w Szczecinie. Od wielu lat tworzy w swojej pracowni przy ul. Milczańskiej na Pomorzanach.

Publikacje Stanisława Biżka znajdują się w wielu wydawnictwach artystycznych jak: Sztuka, Projekt, Dzieje Sztuki Polskiej 1890-1980. Noty biograficzne dot. jego osoby zamieszczano m.in. w polskim i angielskim wydaniu Kto jest kim w Polsce, International Whos Who of Intelectuals, Men of Achievement wydanym przez Cambrige.

Był członkiem (1964-1983) i prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także założycielem (1984) i prezesem oddziału Związku Artystów Rzeźbiarzy (od 5 lutego 1986) w Szczecinie. Jest założycielem Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy w Szczecinie oraz Sekcji Rzeźby ZPAP (1999).

Był organizatorem wielu imprez rzeźbiarskich, m.in. pleneru przy al. Jana Pawła II w Szczecinie, pleneru medalierskiego z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi, pleneru rzeźbiarskiego na terenie szpitala onkologicznego w Szczecinie, Ogólnopolskiego Biennale Rzeźby w Szczecinie Ochrona Środowiska Naturalnego (siedem edycji) oraz Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Buku (trzy edycje).

Projektant odznaczenia (krzyża) Gryfa Zachodniopomorskiego. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, w tym w 2007 r. Złotej Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za rok 2005. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama