Think tank Nobilis Media prowadzony przez kmdr. por. rez. Artura Bilskiego podejmuje od kilku lat inicjatywy szkoleniowe mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. Kolejna konferencja szkoleniowa odbyła się w ramach platformy Security Forum Szczecin: "Bezpieczeństwo ekologiczne i epidemiologiczne Pomorza Zachodniego. OZE dla samorządów i rolnictwa".
Okazuje się, że nasz region należy liderów w Polsce pod względem rozwoju zielonych technologii.
Stawiają ekologię na farmy wiatrowe
Forum Samorządowe Pomorza Zachodniego zdominowały tematy bezpieczeństwa ekologicznego i farm wiatrowych, a także tematy związane z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ASF w Polsce.
Warto sobie uzmysłowić, że w bilansie energetycznym tego roku 10 proc. energii w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych. Dlatego tematyka OZE była ważnym elementem spotkania. Uczestnicy Forum Samorządowego mieli okazję wysłuchać prezesa zarządu szczecińskiej firmy Vortex Macieja Peplińskiego, który zaprezentował możliwości współpracy z samorządami odnośnie budowy farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych.
Co z ASF?
Na poprzednim Forum Samorządowym Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka potwierdził możliwości budowy przez Lasy Państwowe farm wiatrowych , zwłaszcza w obszarach które są w zarządzie leśników, zdegradowane przemysłowo, i nie zawsze nadające się do zalesienia. Ale do tego trzeba jeszcze przygotować się legislacyjnie – zauważył wtedy.minister.
W wystąpieniu zastępca dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Krzysztof Sielecki przedstawił sytuację związaną zakażeniami ASF wśród dzików żyjących w lasach i działania RDLP by przeciwdziałać temu zagrożeniu.
Z kolei dr n. wet. Maciej Prost, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Weterynarii, jako główne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i producentów żywności wymienia m.in. bioterroryzm i agroterroryzm (wykorzystanie patogenów chorobotwórczych przeciwko zwierzętom hodowlanym oraz uprawom rolniczym dla wywołania strat w gospodarce państwa), który w okresie 1995-2020 w gospodarce światowej spowodowały straty rzędu ponad 100 miliardów euro.
–Powodem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest m.in. duża liczebność dzików, olbrzymie pola kukurydzy i rzepaku, rozdrobnienie oraz niski poziom produkcji we wschodniej części kraju, a także brak utożsamiania prywatnego interesu z interesem narodowym – wyliczał Maciej Prost. – Nie wykluczamy, że może dochodzić też do celowego zakażenia hodowli. Polska do 2020 roku do walki z ASF wydała ponad 140 milionów - dodał.
Ważne są nowoczesne technologie wspierające zarządzanie
Biznes musi na bieżąco analizować zagrożenia dotyczącego jego działalności. Stąd potrzebne są nowoczesne technologie wspierające zarządzanie takie jak na przykład drony dla infrastruktury krytycznej. W Polsce jest dużo firm, które oferują produkty na dobrym poziomie. W Gnieźnie jest producent dronów w kształcie skrzydła, który startuje od razu w górę. Nowe zabezpieczenia będą też potrzebne przy instalacjach i magazynach produkujących wodór.
- Nowoczesne technologie wymuszają szkolenia dla pracowników z nowych kompetencji. Uczelnie i szkoły średnie coraz częściej oferują kształcenie na kierunkach, które są odpowiedzią na dzisiejsze czasy - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.
W Forum oprócz samorządowców wzięli również udział dyrektorzy, kierownicy, przedstawiciele takich instytucji jak Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Sanepidu, Wód Polskich, KOWR-u, BGK, GDDKiA a także zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady WOT. Na Pomorzu Zachodnim do ważnych strategicznie miejsc można zaliczyć: terminal LNG w Świnoujściu, porty na Bałtyku, Zespół Elektrowni Dolna Odra czy sieci przesyłowe gazu.
Napisz komentarz
Komentarze