Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 14:13
Reklama

Minister edukacji ma nowe zadanie. Zajmie się reaktorem jądrowym

Co ma wspólnego polskie szkolnictwo z reaktorem jądrowym? Łączą je Przemysław Czarnek i Michał Kurtyka. Minister edukacji dostał właśnie nową posadę, która będzie kluczowa dla przyszłości krajowej energetyki. Wcześniej MEiN przekazał 60 mln zł na wsparcie inwestycji.
Minister edukacji ma nowe zadanie. Zajmie się reaktorem jądrowym

Autor: gov.pl

Współpraca się rozwija

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek dokładnie tydzień temu podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznej. Jego celem jest pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży na temat naturalnego środowiska i ochrony klimatu. Wcześniej minister edukacji i dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek podpisali też umowę dotyczącą zaprojektowania jądrowego reaktora wysokotemperaturowego HTGR chłodzonego gazem. Na ten cel resort nauki przeznaczył 60 mln zł.

Nowa rola Czarnka

Z rozporządzenia ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki wynika, że prace nad energetycznym przedsięwzięciem idą pełną parą. Na czele rady, która będzie zajmować się rozwojem technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem, stanęli nowi szefowie. Przewodniczącym kolegium zostanie sam Kurtyka. Obok niego znalazło się też miejsce dla ministra Czarnka, który wcześniej finansował projekt ze środków MEiN. Szef resortu edukacji zostanie wiceprzewodniczącym rady.

Będą czuwać nad budową reaktorów

W Polsce planowana jest budowa nowoczesnej elektrowni atomowej, która pomoże wycofać się ze szkodliwej dla środowiska produkcji energii węglowej. Budowa reaktorów jądrowych ma być najtańszą alternatywą dla obecnie funkcjonujących źródeł energii. Do dziś nie wiadomo, gdzie elektrownia miałaby powstać. Według zdawkowych informacji Michała Kurtyki, cytowanego na początku roku przez RMF24, inwestycja najprawdopodobniej zrealizowana będzie na Pomorzu, a pierwszy blok stanie tam w 2033 r. Do tego czasu powołana przez ministra rada będzie czuwać nad całym procesem. Początek budowy zaplanowano na rok 2026.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ziobro ogłasza swoistą wojnę z Unią 26.08.2021 19:20
Politycy Solidarnej Polski podczas zamkniętego spotkania zdecydowali o zaostrzeniu retoryki wobec Unii Europejskiej - dowiaduje się Wirtualna Polska. Nową strategię pierwszy zaczął realizować Zbigniew Ziobro, który w programie Poranek Siódma 9 stwierdził, że "mamy do czynienia z procesem wojny hybrydowej ze strony UE". Od tych słów dystansują się nawet niektórzy politycy PiS.

pawulon 24.08.2021 22:50
Głosujcie dalej na PIS. Bardzo proszę. Szczególnie pracowników Dolnej Odry. Taki cyrk nieprędko się powtórzy... Ja jestem zabezpieczony finansowo i z przyjemnością popatrzę na popaprańców szukających jedzenia w śmietnikach - bo tym ta szopka się skończy. Będziecie jeszcze obalać pomniki JPII i Kaczora-nielota.

Filemon 24.08.2021 18:54
Niektórzy sądzą, że wystarczy podrapać się po jądrach by być specem od fizyki jądrowej. Ech, polska edukacja.

Do czubków z nim 24.08.2021 14:31
Komentarz usunięty

Pikuś 24.08.2021 14:22
Buc i prymityw, jawny neofaszysta... Idealny pisowiec.

Lop 24.08.2021 17:06
Zastanawiem sie co go jeszcze powstrzymuje przed strzeleniem sobie w łeb

nie dawajcie brzytwy.... Czarnkowi... 24.08.2021 12:22
Cholera jasna... Czarnek i reaktor atomowy? Póki grzebał w oświacie to jeszcze można było przeżyć... Ale teraz to naprawdę strach... Jak kupi jak kolega maseczki od instruktora narciarstwa?

??? 24.08.2021 12:13
I co jeszcze????

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama