Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w związku z opublikowaniem i skierowaniem do konsultacji społecznych projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, bazując na opinii ZOSP RP, wyraża swoje zaniepokojenie jej proponowanymi zapisami.
Dotychczas funkcjonujące regulacje dotyczące OSP w ustawie o ochronie przeciwpożarowej są optymalne. Nie ma potrzeby uchwalania odrębnej ustawy, która dotyczyć będzie wyłącznie ochotniczych straży pożarnych. W uzasadnionych przypadkach wskazane jest dokonywanie odpowiednich jej modyfikacji, a nie tworzenie odrębnych przepisów. Potwierdzeniem tego jest pozytywna ocena uregulowań obowiązujących od 30 lat.
- 30 lat temu Polska wytworzyła nowoczesny system ratowniczy oparty na dwóch filarach: PSP i OSP. W ramach partnerstwa z PSP w tym czasie tworzyliśmy system ratowniczy, rozszerzaliśmy kompetencje ratownicze. 30 lat temu dostęp do usługi ratowniczej mieścił się w 60% w 15 minutach, dziś w tym czasie podejmowanych jest już ponad 90% interwencji. To zrobiliśmy razem, w partnerstwie. System ratowniczy mamy wzorcowy, nawet inne kraje przyjeżdżały patrzeć jak my po transformacji zbudowaliśmy tak dobry system ratowniczy. Jeżeli zmiany są konieczne dla uzyskania lepszego efektu ratowniczego to my jesteśmy otwarci, ale zróbmy to w partnerstwie, razem od samego początku – mówił prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP Marek Kowalski.
W procesie przygotowania ustawy niezrozumiałym jest fakt pozbawiania jednostek OSP reprezentatywności w postaci ich Związku na poziomie krajowym i regionalnym. Projektowane zmiany powinny opierać się na poszanowaniu wzajemnej współpracy PSP i Związku OSP RP.
- To próba podporządkowania organizacji pozarządowych do działań rządowych. Nasz głos jest głosem w dyskusji, więc musimy wyrazić nasze stanowisko i jasno powiedzieć, że nie chcemy państwa, które zawłaszcza organizacje pozarządowe – mówił członek zarządu województwa Stanisław Wziątek, od wielu lat strażak ochotnik.
W opinii Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej propozycja MSWiA w zakresie tworzenia odrębnej ustawy o ochotniczej straży pożarnej z jednej strony powiela wiele dotychczasowych rozwiązań z ustawy o ochronie przeciwpożarowej, a z drugiej wprowadza rozwiązania nieuzasadnione, a w wielu wypadkach szkodliwe, które mogą ograniczać działanie, a nawet prowadzić do likwidacji wielu OSP.
- Ochotnicze Straże Pożarne są animatorami życia społecznego w małych miasteczkach i wsiach. To jedyne stowarzyszenia w takich miejscach, które mogą aplikować o środki i dotacje dla społeczeństwa. – podkreślał wicemarszałek Olgierd Kustosz.
- Dla nas wszystkie jednostki OSP są bardzo istotne w systemie bezpieczeństwa. Rok 2010, kiedy zmagaliśmy się z wielkimi powodziami był dla nas wielkim wyzwaniem. Chcę podkreślić, że przed nami olbrzymie zagrożenia związane ze zmianą klimatu. Dlatego też patrzmy na ten piękny wolontariat, który chce służyć i nieść pomoc innym – dodał Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP Marek Kowalski.
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, wsłuchując się w opinię Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się za przeprowadzeniem rzetelnych i otwartych konsultacji założeń ustawy o OSP. Należy w nich wykorzystać wiedzę i doświadczenie jednostek OSP i ich Związku, opinię samorządowców, przedstawicieli pracodawców oraz ekspertów z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Ochotnicze Straże Pożarne i ich Związek to największa ochotnicza strażacka formacja w Europie. Jest dobrym przykładem wykorzystania potencjału i wieloletniego doświadczenia członków OSP. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego od lat docenia społeczną rolę oraz znaczenie jednostek OSP w systemie bezpieczeństwa regionu i wspiera tą aktywność środkami z budżetu województwa. Jednostki OSP otrzymały również finansowe wsparcie na zakup pojazdów i wyposażenia specjalistycznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
My o ewentualnch zmianach zmianach w OSP pisaliśmy tu:
Napisz komentarz
Komentarze