Badano aż 50 polskich miast pod trzema złożonymi czynnikami. Właśnie tak powstała druga edycja Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Aby wskazać zwycięzcę sprawdzono takie obszary jak:
- społeczeństwo,
- środowisko,
- gospodarka.
Trzy warunki
Zaznaczmy jednak, że są to zagadnienia bardzo obszerne i np. w „gospodarce” zbadano kondycję ekonomiczną miast, wykorzystując wskaźniki odnoszące się do wydatków inwestycyjnych, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z UE, a także stanu infrastruktury transportowej. „Wskaźniki te określają, jaki poziom w rozwoju gospodarczym osiągnęły miasta, ale także wskazują możliwości dalszego ich rozwoju.” - czytamy w raporcie.
Jeśli chodzi o „społeczeństwo”, to brany był pod uwagę np. dostęp do opieki zdrowotnej czy edukacji. W segmencie „środowisko” sprawdzono jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu i obecność zieleni w strukturze miejskiej.
Dla większości Polaków
Raport jest rozległy i wychodzi poza zwykły ranking. Jest w nim mowa o przyszłości miast i wskazano kierunek, w którym powinny się rozwijać. „Obszary te i ich rozwój w kierunku równoważenia trzech sfer – społecznej, gospodarczej oraz środowiskowej mają coraz większe znaczenie w każdej skali – ogólnoświatowej, krajowej, regionalnej, a zwłaszcza lokalnej. Związane to jest z rosnącą odpowiedzialnością samorządów miast za jakość życia mieszkańców, spójność funkcjonowania wymienionych sfer życia miasta oraz skutki postępującej urbanizacji.” - tak uważa cytowany w raporcie prof. Tadeusz Borys i dodaje, że ponad połowa (55 proc.) ludności świata mieszka w miastach, a według szacunków ONZ w 2030 roku będzie to 60 proc. W 2050 ten wskaźnik dojdzie do 75 proc. Zaznaczmy, że w Polsce już teraz ponad 60 proc. obywateli to mieszkańcy miast.
Zwycięzcy
Kto wygrał ranking. Został on podzielony na trzy części, ale skupmy się na całościowym podejściu. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Druga pozycja należy do Torunia, a na podium jest jeszcze Zielona Góra.
„Wyniki badania przeprowadzonego w 2020 roku wskazują, że mieszkańcy Warszawy pozytywnie myślą o swoim mieście i identyfikują się z nim. Warszawiacy uważają, że stolica to bezpieczne i czyste miasto, w którym dobrze funkcjonuje komunikacja miejska. Blisko proc. ankietowanych uważa, że władze miasta uwzględniają ich opinie i pomysły oraz realizują potrzeby mieszkańców, a także interesują się tym jakie są ich najważniejsze problemy.” - czytamy o zwycięzcy.
Z kolei Toruń został doceniony m.in. za działania na rzecz poprawy jakości powietrza – w tym akcję likwidacji kotłów opalanych paliwem stałym, termomodernizację budynków, miejski system monitoringu powietrza.
Zielona Góra, jak czytamy w raporcie, to jedno z bardziej zielonych miast w Polsce, gdzie lasy zajmują aż 53 proc. całkowitej powierzchni. ”Tereny zieleni w mieście zapewniają korzystną cyrkulację powietrza, pełniąc niejako rolę filtra redukującego poziom zanieczyszczeń, a w czasie upałów łagodzą skutki zjawiska miejskiej wyspy ciepła.” - czytamy.
Napisz komentarz
Komentarze