Podejmowanie decyzji dotyczących szpitali, szkół czy lokalnych przedsiębiorstw pokazało, jak wiele odpowiedzialności spoczywa dziś na samorządach. W ocenie Donalda Tuska samorządy od początku kryzysu odgrywają ogromną rolę w zarządzaniu kryzysem na szczeblu lokalnym i regionalnym, gdzie kierują się doświadczeniem, dostosowaniem do potrzeb mieszkańców i uwzględniają lokalną specyfikę. Dzięki temu są skuteczne.
- Aby jakiekolwiek działanie było skuteczne, musi być zrozumiałe i zaakceptowane przez naszych obywateli. To jest wyzwanie i piękno demokracji. A kto inny niż wy, moi przyjaciele - wy, którzy jesteście najbliżej obywateli Europy - może im lepiej wyjaśnić, co dla nich robimy? NextGenerationEU to tylko pierwszy krok w walce z katastrofalnym wpływem, jaki COVID-19 wywarł na cały nasz sposób życia. Na pewno jest to kluczowy krok. Powiedziałbym, że nawet historyczny. Ale teraz nadszedł czas, aby urzeczywistnić podjęte przez nas zobowiązania. Nadszedł czas, by okazać europejską solidarność w działaniu. W przeciwnym razie stracimy całą naszą wiarygodność w oczach naszych obywateli, a także ich zaufanie – powiedział Donald Tusk.
W ocenie przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej samorządy są dziś ambasadorami Europy w miastach oraz regionach, a także pomagają utrzymać kontakt instytucjami europejskimi. Sprawiają, że głos obywateli może być słyszany w Brukseli. Według Donalda Tuska takie kwestie, jak zrównoważone podejście do migracji czy relacje z sojusznikami, które były przedmiotem dyskusji przed pandemią, nie zniknęły, a wręcz wrócą ze zwiększoną siłą. Przewodniczący EPL podkreślił również, że czas kryzysu nie może być pretekstem do naginania praw człowieka i obywatela, demokracji i rządów prawa.
Podczas posiedzenia EPL powróciły postulaty o konieczności modernizacji europejskiej demokracji, do czego niezbędne jest zwiększenie roli władz lokalnych i regionalnych, które cieszą się sporym zaufaniem i są swoistymi ambasadorami instytucji europejskich w terenie.
- Jako członkowie Europejskiego Komitetu Regionów z zadowoleniem przyjęliśmy plan naprawy gospodarczej, który stworzył konkretne możliwości ochrony naszych mieszkańców i ożywienia gospodarki, zwłaszcza sektorów, które ucierpiały w wyniku pandemii, takich jak MŚP. Pod przewodnictwem prezydencji niemieckiej, Unia Europejska wykazała się jednością, ambicją i prawdziwą wolą osiągnięcia ogromnego postępu. Grupa EPL w EKR pragnie, by w ramach projektu europejskiego wzmocniono rolę szczebla regionalnego i lokalnego. Dwuwymiarowy model Europy, oparty na instytucjach UE i rządach krajowych, ukazał swoje ograniczenia. UE musi ewoluować i odnawiać swoją strukturę w bardziej demokratyczny, trójwymiarowy sposób: na poziomie europejskim, krajowym, a także regionalnym i lokalnym – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Podczas posiedzenia EPL omawiano również aktualną sytuację w Polsce, w tym tendencję do centralizacji i odbierania uprawnień samorządom, czego przykładem jest możliwość ewentualnego podziału województwa mazowieckiego.
Dyskusja odbyła się w przededniu Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Trwające od 12 do 17 października wydarzenie jest poświęcone polityce regionalnej. W ciągu ostatnich 17 lat Impreza stała się platformą komunikacji i tworzenia sieci kontaktów. Regiony i miasta uczestniczą w opracowywaniu większości polityk UE. Według szacunków instytucji europejskich władze publiczne szczebla niższego niż krajowy w UE odpowiadają za jedną trzecią wydatków publicznych (2 100 mld EUR rocznie) oraz dwie trzecie inwestycji publicznych (około 200 mld EUR), które często wydatkowane są według przepisów prawnych UE.
Szczegóły: https://europa.eu/regions-and-
Napisz komentarz
Komentarze