Transformacja cyfrowa gospodarki nie będzie możliwa bez przeprowadzenia zmian w sektorze publicznym. O ile liderzy rynku starają się wyznaczać kierunki rozwoju, to jednostki samorządu terytorialnego tworzą klimat i warunki niezbędne do przeprowadzenia zmian. Mogą w tym pomóc fundusze publiczne przeznaczone na transformację cyfrową.
- Kluczowym wyzwaniem w tym przypadku staje się odpowiedni dobór instrumentów do planowanych działań. Nowa bezpłatna usługa - Nawigator finansowy - opracowana przez Fundację Platformę Przemysłu Przyszłości odpowiada na to wyzwanie dostarczając aktualną wiedzę na temat różnych źródeł finansowania transformacji cyfrowej w formie dotacji, pożyczek, inwestycji oraz ulg i zwolnień podatkowych. Zainteresowanie przeprowadzeniem zmian podmioty mogą uzyskać nieodpłatne wsparcie od zespołu doradców w tym zakresie - przekonuje dr Piotr Kryjom.
W Dębnie spotkanie odbyło się w Centrum Wsparcia Biznesu. Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki wskazywał, że ważne jest zachowanie ekologicznego rozwoju.
- Trzeba wykorzystać szansę jaką dają nowe technologie, tak by z jednej strony mieszkańcy mieli lepsze warunki do życia, ale wywierać też coraz mniejszy negatywny wpływ na środowisko w którym żyjemy - przekonywał. Dębno jest położone na malowniczych terenach wokół jezior i lasów, ale także tu działają firmy, które aktywnie eksportują swoje produkty.
Urbanizacja, zmiany klimatu, dbałość o jakość życia, wywołują daleko idące zmiany obszarów miejskich. Miasta wszystkie te nadmorskie muszą przygotować się na długotrwałą ewolucję: technologie cyfrowe zyskują na znaczeniu, a budynki miejskie wymagają inteligentnego zarządzania, opartego na uzasadnionych decyzjach.
- Inteligentne miasto przyczynia się do efektywnego zarządzania zasobami, komunikacją i warunkami życia. Dąży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dzięki technologii i danym, analizie i optymalizacji, możemy poprawiać jakość życia wszystkich mieszkańców. Ten kierunek już obraliśmy czas na zdecydowane wdrożenia - mówi Arkadiusz Mazepa prawnik, samorządowiec.
Budowanie przemysłu przyszłości koncentruje się na szeregu cyklicznie powtarzanych aspektów, takich jak uświadamianie, ukierunkowanie, budowanie kompetencji, planowanie i projektowanie rozwiązań oraz wdrożenia. Każdy przedsiębiorca może poprzez link https://
- Innowacje to także tworzenie nowych dobrze płatnych miejsc pracy dla młodych ludzi. Jednak do tego potrzebna jest współpraca pomiędzy firmami, samorządem, a szkołami - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, ekspert w zakresie wizerunku.
Napisz komentarz
Komentarze