igryfino: Podczas kampanii bezpośredniej często rozmawiała Pani z mieszkańcami. Jakie największe problemy zgłaszali? Może Pani wskazać 2-3 przyklady?
Julitta Nowak: Duże zainteresowanie wzbudzał pkt. 10 i 13 mojego Programu, gdzie mówię o utworzeniu spółdzielni socjalnej i utworzeniu Punktu Informacyjno-Doradczego dla mieszkańców, przedsiębiorców i rolników.
Dyskusja dotyczyła dotychczasowego systemu rozliczania opłat za odbiór nieczystości stałych, budowy i rozbudowy dróg oraz braku miejsc pracy w całej gminie.
Bardzo dużym problemem jest brak połączeń autobusowych z Czarnówka, Pacholąt i Marwic do Gryfina. Młodzież 1 września czekała na przystankach aby dojechać do szkól. Niestety nie doczekała się.
Niepokojącym problemem jest fakt braku systematycznego wywozu nieczystości z szamb do oczyszczalni ścieków w Widuchowej. Mieszkańcy czekają nawet 20 dni od momentu zgłoszenia zapotrzebowania. Natomiast nie są zabierane do oczyszczalni ścieków w Widuchowej nieczystości z przydomowych oczyszczalni, właściciele tych oczyszczalni muszą zamawiać usługę w PUK w Gryfinie. W wielu miejscowościach brak szamb i przydomowych oczyszczalni.
igryfino: -Jakie sprawy interesują mieszkańców Widuchowej, a jakie mieszkańców Krzywina? - dwóch miejscowości podobnych pod względem ilości mieszkańców. Co można uznać za wspólne problemy, a jakie są różnice?
Julitta Nowak: -We wszystkich miejscowościach seniorzy, osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie zgłaszali brak transportu do lekarzy specjalistów, osoby te czują się opuszczeni i samotni w naszej gminie.
Brak opieki dla najmłodszych do lat 3.
Brak zajęć pozalekcyjnych w szkołach, rodzice wskazywali, że na takie zajęcia muszą dowozić dzieci do Gryfina lub Chojny.
W obu miejscowościach brak pomieszczeń na spotkania i zajęcia rekreacyjne dla młodzieży.
igryfino: -Nowy wójt będzie miał trzy lata na realizację swojego programu. Czy wystarczy czasu? Jakie są priorytety?
Julitta Nowak: -Mój program jest ambitny, ale realny. Elementy mojego programu znajdują odzwierciedlenie w zgłaszanych problemach przez mieszkańców podczas zebrań wiejskich w poszczególnych sołectwach. Zdaję sobie sprawę, że na realizację programu będę miała tylko 3 lata a nie całą kadencję. Tym bardziej cezura czasowa będzie mnie mobilizować do zwiększonej aktywności.
A skuteczną realizację stawianych sobie celów udowodniłam wielokrotnie w całym moim dorobku życiowym.
Najważniejsze wydaje się być uporządkowanie finansów gminy, tak aby nadwyżka operacyjna pozwalała na szeroko rozumiany rozwój gminy czyli inwestycje.
Skutecznie pozyskamy i wykorzystamy środki z Unii Europejskiej dla realizacji projektów inwestycyjnych oraz innych projektów, tj. szkoleniowe, podnoszące kwalifikacje, projekty dla dzieci i młodzieży, dorosłych oraz placówek oświatowych.
Z kolei ochrona zdrowia mieszkańców i poprawa ich bezpieczeństwa to zagadnienia priorytetowe w moim programie i na ich realizację położę główny nacisk.
Ważne też będzie bieżące kontaktowanie się z mieszkańcami i wsłuchiwanie się w zgłaszane przez nich sprawy. Gmina jest urzędem „pierwszego kontaktu” i tu każdy Obywatel musi znaleźć miejsce, gdzie zostanie wysłuchany i odpowiednio pokierowany.
Napisz komentarz
Komentarze