Co to oznacza?
Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową.
Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Wyjątkiem są osoby:
- z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;
- cudzoziemcy, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
- zawodowi kierowcy transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.
Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.
Powrót do kraju lotem czarterowym albo transportem kołowym
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.
Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.
Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski
Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:
- małżonkowie obywateli polskich,
- dzieci obywateli polskich,
- osoby posiadające Kartę Polaka,
- osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
Co w praktyce oznacza ograniczenie ruchu międzynarodowego?
Wstrzymane zostają międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Transport kołowy i drogowy będzie zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Transport cargo będzie również działać normalnie.
Kogo nie obowiązuje zakaz wjazdu na teren Polski?
- Obywateli RP
- Cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP
- Osób, które posiadają Kartę Polaka
- Dyplomatów
- Osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, wojewoda na terenie województwa do którego chce przenieść się cudzoziemiec niewskazany w poprzednich tiretach, może udzielić zgodę na wjazd na terytorium RP
- Cudzoziemców, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Kogo z przyjeżdzających do kraju nie obowiązuje kwarantanna?
Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:
- osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;
- cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
- zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.
Jestem za granicą. Czy mogę wrócić do Polski?
Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Do kiedy obowiązuje ograniczenie ruchu międzynarodowego?
Od niedzieli 15 marca br. przez kolejne 10 dni. Okres może być przedłużony.
Czy można wyjechać z Polski?
Tak. Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.
Mój mąż jest obcokrajowcem i nie ma go teraz w kraju. Czy może wrócić Polski?
Tak. Z zamknięcia granic dla obcokrajowców wykluczyliśmy kilka sytuacji, w tym tę opisaną. Mąż może wrócić do Polski, ale musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.
Pracuję za granicą i codziennie dojeżdżam do mojej pracy. Co w moim przypadku?
Z zamknięcia granic wykluczono między innymi osoby, które pracują za granicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczy to zarówno Polaków pracujących za granicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. Obcokrajowcy mogą przyjeżdżać do pracy za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie są w takiej sytuacji objęci kwarantanną.
Ruch przez granicę na czynnych przejściach odbywa się zgodnie z zasadami opisanymi w poniższych rozporządzeniach Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Napisz komentarz
Komentarze