Pani Halina Langa jest gadatliwa. Opowiada szczegóły o swoim byłym mężu, próbuje swatać Andżelę ze swoim synem Miśkiem. Wyjaśnia nawet, jak rozpoznać zbliżający się koniec świata. Uświadamia Andżelę w wielu sprawach, czerpiąc wiedzę m.in. z chętnie czytanego "Faktu". Mówi, że podobno co 7 lat zmienia się człowiekowi charakter. Radzi aby Andżela dbała o swoje zdrowie i raz do roku badała się "od dupy do głowy". Nie powinna też popadać w depresję, tylko wygadać się z tego, co leży jej na wątrobie.
Andżela Mordal jest bowiem nieco wycofana i lubi marzyć np. o wygranej w Lotto. Opowiada o duchach, które straszą jej koleżanki. Wspomina chłopaka z Niemiec, który ją podrywał i twierdził, że Polacy to głównie... złodzieje samochodów.
Przez megafony na całą wieś rozlegają się komunikaty i reklamy zakładów fryzjerskich.
W intencji fryzjerek mszę św. w kościele w Osinowie Dolnym odprawia ks. Piotr Śliżewski.
Mijają dni i miesiące...
Z jednej strony pokazany jest w filmie kicz, mrzonki o wygranej w Lotto i dostatnim życiu, codzienność oparta głównie na konsumpcjonizmie.
Z drugiej strony ukazane są prawdziwe relacje między dwiema kobietami, różniącymi się wiekiem i charakterem. W tej słodko-gorzkiej opowieści relacja bohaterek pod koniec filmu zostaje wystawiona na próbę, a przyczyną konfliktu są oczywiście pieniądze.
Scenariusz napisał i reżyserem filmu „Graniczne cięcie” był Igor Chojna. Producentem filmu był Mariusz Włodarski.
Podziękowania były skierowanie m.in. do Leśniczówki Turystyka Wiejska Piasek, Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Andrzeja Szwałka oraz Ryszarda Mateckiego.
Po premierze w TVP2 film można podejrzeć tu:
https://vod.tvp.pl/video/graniczne-ciecie,graniczne-ciecie,46950607
Napisz komentarz
Komentarze