Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:22
Reklama
Reklama

Morskie Centrum Nauki pnie się w górę. Będzie przypominać wielki kadłub statku [FOTO]

Można dostrzec już pierwsze elementy budynku. Do tego pół tysiąca pali wbitych w ziemię, oczyszczony teren, wykonane zbrojenia i pierwsze betonowanie fundamentów. Prace na placu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie idą pełną parą. W piątek 14 lutego 2020 r. postępy sprawdzał marszałek Olgierd Geblewicz.
Morskie Centrum Nauki pnie się w górę. Będzie przypominać wielki kadłub statku [FOTO]

Autor: Fot. WZP

Budynek przypominający kształtem wielki kadłub statku powstaje na Łasztowni. W obiekcie o powierzchni 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Prace prowadzi firma ERBUD.

 

- Wierzę, że wraz z powstaniem Morskiego Centrum Nauki Łasztownia będzie stawała się coraz bardziej atrakcyjną przestrzenią i pojawią się tutaj kolejne inwestycje. Chcemy, aby było to miejsce, w którym całe rodziny ze Szczecina, z Pomorza Zachodniego i przyjezdne, będą mogły spędzić czas w bardzo interesujący sposób. To wyjątkowe centrum nauki, o jedynym takim profilu w Polsce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas wizyty na placu budowy.

 

Na budowie Morskiego Centrum Nauki wykonywane są już słupy parteru. Widać zbrojenie zakotwione w płycie fundamentowej i szalunki. Rozpoczęto również deskowanie klatki schodowej. Przeprowadzono prace przy betonowaniu tzw. korka pod fundamenty.

 

- Na przełomie maja i czerwca będziemy mieli do czynienia z budynkiem w stanie surowym otwartym. Cała konstrukcja będzie już widoczna. W październiku będzie to stan surowy zamknięty i zaczniemy uruchamiać ogrzewanie. Powstają już szalunki pod planetarium. Jesteśmy też w procedurze przetargowej producenta wystawy stałej. Wierzę, że na początku marca poznamy ofertę na wykonanie 212 eksponatów – mówił dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński.

 

- Oprócz prac konstrukcyjnych, pracujemy również nad instalacjami, m.in. sanitarną, elektryczną. W płytach poukrywane są rurociągi kanalizacji, przepusty. – mówił Tomasz Zagiczek, inżynier kontraktu z firmy PM Services Poland.

 

W styczniu w zalanym wodą wykopie specjalistyczna grupa nurków usuwała pozostałości po dawnej budowli – drewniane pale i fundamenty z czasów przedwojennych. Po oczyszczeniu miejsca betonowania nurkowie ponownie zeszli pod wodę, aby nadzorować wylewanie betonu. Prace podwodne wykonywała firma AQUA-NEKO Michał Kurczyński, podwykonawca ERBUDU.

 

Pół tysiąca pali dla stabilizacji gruntu

 

W listopadzie 2019 r. zakończono trwające kilkadziesiąt dni wbijanie ponad pięciuset żelbetowych pali. Po usunięciu urządzeń do wbijania pali zabetonowano fundament pod dźwig. Zainstalowano konstrukcję o nazwie Peiner SK 186 z wysięgnikiem o długości 45 m, zdolną podnieść ponad dwunastotonowy ciężar na wysokość 35 m. Pracownicy firmy E.D. Smoliński zamontowali kolejny dźwig - żuraw Peiner SK 96/1 z wysięgnikiem długości 35 m, który może unieść ciężar do 6 ton na wysokość 28 metrów.

 

Planetarium prawie dla 100 osób

 

Do końca maja wewnątrz budynku powstanie kula planetarium o średnicy 13 metrów, powierzchni 531 m2 i ścianach o grubości 30 cm. Do jej wykonania zużytych zostanie 160 m3 betonu. By wykonać kulę o idealnej geometrii wykonawca zastosuje indywidualne szalunki firmy DOKA. Kula będzie zawieszona na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu. Wewnątrz powstanie planetarium z ekranem. Pomieści ono 90 osób. Oprócz projekcji astronomicznych wyświetlane tu będą filmy popularnonaukowe, a nawet będą mogły odbywać się tam koncerty.

 

Generalny wykonawca ma 20 miesięcy na zakończenie całej inwestycji. Spodziewany termin to pierwsza połowa 2021 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wch... 17.02.2020 23:07
Komentarz zablokowany

Atomowe referendum 17.02.2020 09:52
Komentarz zablokowany

Czy to będzie pancernik Schleswig-Holstein ? 16.02.2020 22:11
Jak tak to ja pi erd w dole

lil 16.02.2020 18:08
Fajne zdjecia i nic więcej.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama