Realizacja projektu ma doprowadzić do tego, by wystawy stałe obu muzeów tworzyły uzupełniające się i kompatybilne narracje na temat kultury i dziejów historycznego regionu, prowadzone z odmiennych perspektyw narodowych oraz uwzględniające specyfikę instytucji.
W Muzeum Narodowym w Szczecinie powstanie prezentacja kultury i sztuki od czasów najdawniejszych do schyłku epoki nowożytnej, podzielona na trzy wystawy: prehistorii Pomorza (w budynku Muzeum narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27) oraz sztuki średniowiecznej i nowożytnej (w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego); ich odpowiedniki w Pomorskim Muzeum Krajowym już funkcjonują. Z kolei w Muzeum w Greifswaldzie zrealizowana zostanie ekspozycja dotycząca dziejów Pomorza w XX wieku, której odpowiada otwarta w 2015 r. ekspozycja Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.
Zwiedzanie będzie się odbywało z pomocą multimedialnej aplikacji, zastępującej dawne audioprzewodniki (osobom nieposiadającym własnych smartfonów urządzenia będą wypożyczane przez Muzeum). Wystawom towarzyszyć będą polsko-niemieckie katalogi, a także propozycje edukacyjne (m.in. obejmujące strefy edukacyjne w przestrzeni ekspozycyjnej).
W końcowym etapie prezentacje obu partnerskich muzeów zostaną wirtualnie połączone przez stworzenie wspólnej prezentacji internetowej.
Projekt wpisuje się w długofalową koncepcję rozwoju Muzeum Narodowego w Szczecinie – jego przyszły kształt ma być syntezą muzealnych osiągnięć miasta, zarówno niemieckich, jak i polskich.
Monumentalny gmach na Hakenterrase, obecnie Wały Chrobrego, ponownie będzie Muzeum Sztuki, nie tylko europejskiej, ale i światowej, uwzględniającej zbiory zgromadzone przez szczecińskich kolekcjonerów, podróżników i badaczy przez ostatnich 100 lat. Kolekcja sztuki europejskiej, została rozszerzona o zbiory sztuki polskiej, obejmujące wiele dzieł sztuki współczesnej, zgromadzone przez muzealników polskich.
Ostatecznym celem rozwoju Muzeum jest budowa jego brakującej części, czyli skrzydła od strony miasta, które pozwoli w przyszłości harmonijnie połączyć wszystkie kolekcje w jeden program Imago Mundi (Obraz świata).
Napisz komentarz
Komentarze