Gdy emerytura zbliża się wielkimi krokami warto pamiętać, że od tego kiedy zdecydujemy się na nią przejść, będzie zależała jej wysokość. Najbardziej niekorzystnym miesiącem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.
Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna, która przeprowadzana jest 1 czerwca, dotyczy składek zapisanych na naszym koncie na 31 stycznia. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych po styczniu. Dlatego waloryzacja roczna uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają wyłącznie waloryzacji rocznej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe, niż gdyby zrobiły to w innym miesiącu.
Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem składki będą zwaloryzowane dwukrotnie – rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) i kwartalnie. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.
Waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest w I kwartale (marzec), ponieważ wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku.
Wszyscy, którzy mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą skorzystać w każdej placówce ZUS z porady doradcy emerytalnego.
Napisz komentarz
Komentarze