Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie odpowiada marszałkowi w sprawie smogu

-Sugerowanie przez marszałka województwa zachodniopomorskiego, iż WFOŚiGW w Szczecinie nie szuka rozwiązania problemu smogu w województwie zachodniopomorskim jest działaniem kłamliwym i wprowadza w błąd nie tylko przedstawicieli mediów, ale wszystkich mieszkańców naszego regionu – odpowiada Paweł Mirowski – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Poniżej oświadczenie.
Paweł Mirowski, prezes zarządu WFOŚiGW

Autor: Profil FB Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Szczecin, 30 listopada 2018r.

OŚWIADCZENIE

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na komunikat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 29.11.2018r. informuję, że:

1. Od dnia 26 czerwca 2018r. pełnię funkcję Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, na którą zostałem powołany uchwałą nr 44/2018 Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Szczecinie z dnia 26.06.2018r., podjętą na podstawie art. 400 j ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2018, poz. 799 ze zm.).

Zgodnie z powyższym, a także z załączonym oświadczeniem pana Stefana Traczyka

- Przewodniczącego Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Szczecinie z dnia 30.11.2018r., jako Prezes Zarządu Funduszu mam pełne prawo, na podstawie i w granicach przyznanych kompetencji, do reprezentowania Funduszu, a podejmowane przeze mnie działania w imieniu i na rzecz Funduszu są działaniami podejmowanymi przez właściwie umocowany do tego organ. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że rozpowszechnianie niezgodnych z prawdą zarzutów w zakresie nieprawidłowości powołania i działań Prezesa Zarządu Funduszu jest całkowicie bezzasadne.

 

2. Sugerowanie przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, iż WFOŚiGW w Szczecinie nie szuka rozwiązania problemu smogu w województwie zachodniopomorskim jest działaniem kłamliwym i wprowadza w błąd nie tylko Przedstawicieli Mediów, ale wszystkich Mieszkańców naszego regionu.

WFOŚiGW w Szczecinie w dniu 16.10.2018 r., w odpowiedzi na uchwałę Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego nr XXXV/541/18 z dnia 26.09.2018r., dotyczącą apelu dotyczącego dofinansowywania przez WFOŚiGW w Szczecinie działań wspierających wymianę źródeł ciepła w województwie zachodniopomorskim, poinformował, że dofinansowanie na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła mieszkańcy naszego regionu mogą pozyskać w ramach ogólnopolskiego, rządowego Programu Czyste Powietrze. Nabór wniosków w ramach ww. programu jest prowadzony przez szczeciński Fundusz od dnia 19.09.2018 r. i do dziś, tj, do 30.11.2018r. wnioski o wsparcie wymiany źródła ciepła i kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego złożyło niemal 600 mieszkańców naszego regionu. Należy zaznaczyć, że na realizację Programu Czyste Powietrze, którego okres wdrażania został określony na lata 2018-2029, przeznaczono kwotę 103 miliardów złotych. Środki te trafią do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych także z województwa zachodniopomorskiego, w tym do osób o niskich dochodach, które mogą uzyskać do 100% wsparcia, z czego aż 90% stanowi dotacja.

Warto również podkreślić, że WFOŚiGW w Szczecinie działania na rzecz ochrony powietrza traktuje priorytetowo, czego dowodem jest przekazanie w latach 1993-2017 na inwestycje na rzecz poprawy jakości powietrza dofinansowania w wysokości niemal pół miliarda złotych. Środki te pozwoliły nie tylko na modernizację ponad 1600 nieekologicznych źródeł ciepła, montaż niemal 40 tysięcy kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, ale także na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o niemal pół miliona ton oraz docieplenie ścian i dachów o łącznej powierzchni ponad 160 tysięcy metrów kwadratowych.

Należy również zaznaczyć, że Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nie uruchomił do tej pory żadnego programu wsparcia osób fizycznych na dofinansowanie wymiany nieekologicznych źródeł ciepła w zakresie programów „parasolowych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Za przykłady dobrych praktyk mogą służyć działania Zarządów Województw: Małopolskiego i Podkarpackiego, które w ramach ww. programów wydatkowały łącznie niemal 400 milionów złotych.

W związku z powyższym należy jeszcze raz stanowczo podkreślić, że WFOŚiGW w Szczecinie od lat podejmuje skuteczne i konsekwentne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Województwie Zachodniopomorskim, a sugerowanie, iż Fundusz nie szuka rozwiązań problemu smogu, jest działaniem wprowadzającym w błąd Mieszkańców naszego regionu.

Z poważaniem,

Paweł Mirowski

Prezes Zarządu

WFOŚiGW w Szczecinie

 

Stanowisko marszałka prezentowaliśmy tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/30445,spor-dotyczacy-wojewodzkiego-funduszu-ochrony-srod


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama