Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 05:36
Reklama

Cienie zapomnianych kultur z nowymi atrakcjami

Już ruszyła 11. edycja projektu „Cienie zapomnianych kultur”. 29 września 2018 r., dawne opactwo cystersów w Kołbaczu stowarzyszenie Spichlerz Sztuki przygotowuje kolejną niespodziankę. Co tym razem?
Cienie zapomnianych kultur z nowymi atrakcjami

W programie: 

"PROJEKT: KOŁBACZ" - spotkanie i prezentacja:
dr inż. architekt MACIEJ PŁOTKOWIAK
, autor projektu przekształcenia spichlerza w nawie głównej na cele wystawiennicze
godz. 19.00

Miejsce: świetlica w Kołbaczu, ul. Szarych Mnichów 6

Podczas spotkania usłyszymy o wyzwaniach, jakie stanęły przed projektantem w przestrzeni spichlerza, który uznawany jest za największą konstrukcję ciesielską w regionie, powstałą w nawie głównej kościoła opackiego po reformacji i podzieloną na 4 kondygnacje.

Po wielu latach starań, ruszyły na dobre prace remontowe w dawnym klasztorze cysterskim najstarszym klasztorze cysterskim na Pomorzu. W ramach przebudowy i przyszłej rewitalizacji, powstanie w spichlerzu nowoczesna przestrzeń, która będzie pełnić funkcje wystawiennicze i kulturalne.

Maciej Płotkowiak to postać znana i ceniona nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale także w szeroko pojętym gronie architektów, urbanistów, konserwatorów zabytków oraz projektantów. Autor m.in. projektu rekonstrukcji wieży na katedrze św. Jakuba w Szczecinie i projektu odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie.

Koncert BASTARDA TRIO
Medytacyjna podróż

godz. 20.30

Miejsce: kościół pocysterski

 

Zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego (m.in. Cukunft, Ircha) oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra z Grudziądza (1392 – ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.

Muzycy posiłkując się metodą „viola bastarda”, czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii – osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej, daleki od oczywistych rozwiązań. Medytacyjny i minimalistyczny charakter muzyki, jednocześnie mocno angażuje uwagę słuchacza. 

MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego 

Światło / dźwięk / architektura

godz. 21.30

Podczas 11. edycji „Cieni zapomnianych kultur” ożywiona zostanie światłem i dźwiękiem elewacja kościoła cysterskiego w Kołbaczu. Mapping inspirowany jest historią kołbackich cystersów (w tym legendami cysterskimi, m.in. o opacie i rybie siei), a także przyszłością obiektu. Dzięki trwającym pracom remontowym, obiekt nadal ożywiać mają działania kulturalne.

 

W projekcję zaangażowane jest szczecińskie studio filmowe TwoShots, animator i twórca mappingu Patryk Stępniak-Pater oraz Artur Sosen Klimaszewski - kompozytor, związany przez lata m.in. z poznańskim Teatrem Strefa Ciszy. Ilustracja muzyczna do mappingu będzie tworzona na żywo.
 

---
Projekt "Cienie zapomnianych kultur" współfinansowany jest z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, dotacji Powiatu Gryfińskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, MN Sport, Karotka, Spółka Wodna Kołbacz, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury. Ważnym mecenasem projektu jest w tym roku także sieć sklepów NETTO.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Szczecin, Radio Szczecin, Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Infoludek.pl, Stargardzka.pl

„Cienie zapomnianych kultur”

Od 2008 roku w Kołbaczu goszczą uznani artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami, które często zacierane są przez czas i spychane na kulturowy margines. Podczas „Cieni zapomnianych kultur” od lat pojawiają się cenieni artyści – m.in. Motion Trio, Adam Strug, Cukunft i Raphael Roginski, Mikołaj Trzaska, Ola Bilińska, Michał Jacaszek, Jorgos Skolias.

www.spichlerz-sztuki.pl



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama