Wiadomość o znakomitych koncertach znanych z poprzednich lat spowodowała, że zapełniły kościelne ławy. Dowodzi to jak wielu gryfinian kocha muzykę i specjalnych zaproszeń nikomu wysyłać nie trzeba. I nagle w ciszy kościoła zagrały pierwsze skrzypce, drugie ton ich pochwyciły i tak dźwięki od jednego instrumentu do drugiego płynęły i o mury się odbijając, gdzieś w kolorowych witrażach się gubiły.
Tym razem milczały stare organy, a zasłuchani ludzie nagle jakby w innym, zaczarowanym świecie się znaleźli. Skrzypce, altówki, wiolonczele i biegające po strunach smyczki…
Wydarzeniem koncertu był występ międzynarodowego zespołu Baltic Neopolis Virtuosi, który w tym roku odbywa swoją drugą, prestiżową trasę koncertową po świecie. Wspólnymi siłami wybitnych wirtuozów z różnych krajów europejskich możliwa jest realizacja dość nietypowego projektu - wykonanie utworów przeznaczonych na ośmioosobowe składy kameralne. W dodatku było to spotkanie z muzyką północnej Europy. Usłyszeć było można dzieła kompozytorów z Polski, Szwecji, Estonii oraz Niemiec, których twórczość stanowi „klasykę współczesności”, kamień milowy sztuki XX wieku.
Nic więc dziwnego, że koncert zakończył się bisem i brawami na stojąco, a wychodzący z kościoła słuchacze wydawali się jakby trochę inni, bardziej uduchowieni. Każdy koncert dowodzi, że warto pomyśleć o tym, żeby było ich więcej, żeby odbywały się częściej. Ludzie potrzebują przebywania w pobliżu piękna, które jest na wyciągnięcie ręki.
TWS
Projekt Baltic Neopolis Virtuosi przedstawia najcenniejsze zjawiska i trendy w muzyce polskiej i europejskiej poprzez koncerty zespołu bałtyckiego złożonego z wybitnych muzyków. Baltic Neopolis Virtuosi został założony przez polskich artystów, solistów we współpracy z międzynarodowymi artystami, ze szczególnym uwzględnieniem muzyków z krajów nadbałtyckich. Ten międzynarodowy projekt, którego celem jest połączenie niesamowitych talentów regionu Morza Bałtyckiego rozpoczął działalność w 2016 roku i koncertował m.in. w Polsce, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Litwie i w Estonii, a w najbliższych miesiącach zagości w salach koncertowych w Rosji, Wietnamie i Indiach. Główną misją BNV jest promocja muzyki zarówno polskiej, jak i nadbałtyckiej oraz standardowej muzyki kameralnej dla większych zespołów od kwintetów do oktetów, dostarczających wysokiej jakości koncerty.
Artyści:
Rafał Zambrzycki-Payne (skrzypce) – koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Emanuel Salvador (skrzypce) – koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra
Magdalena Ziarkowska (skrzypce)– koncertmistrzyni Filharmonii Częstochowskiej
Karolina Koczur (skrzypce) – Akademia BNO
Vladimir Bukac (altówka) – Talich Quartet
Bogoslav Andreev (altówka) – Thüringer Symphoniker Saalfeld-Rudolstadt
Adam Klocek (wiolonczela) – solista i dyrektor Filharmonii Kaliskiej
Andreas Lend (wiolonczela) – koncertmistrz Rahvusooper w Estonii
Program:
Mikołaj Górecki Uwertura na oktet smyczkowy (prawykonanie)
Dag Wiren Serenade op. 11
Peeter Vahi Oktet smyczkowy “To the mother”
Arvo Pärt “Summa”
Max Bruch Oktet smyczkowy B-dur
Baltic Neopolis Festival organizowany przez szczecińskie Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra jest różnorodnym przedsięwzięciem osadzonym w basenie Morza Bałtyckiego.
Festiwal zakłada współpracę muzyków i artystów z całego świata.
Dzięki zaplanowanym w ramach festiwalu inicjatywom do Szczecina i województwa zachodniopomorskiego przyjeżdża szerokie grono wybitnych artystów, a wstęp na wydarzenia jest wolny.
Napisz komentarz
Komentarze