Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 15:24
Reklama
Reklama

Chemia miłości czy miłość do chemii? Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Gryfinie

Międzynarodowy Festiwal Nauki w Gryfińskim Domu Kultury trwał w Gryfinie dwa dni – od 6 do 7 czerwca 2018 r. Pierwsze spotkania dedykowane były dla dorosłych. Natomiast w czwartek w GDK był czas dla młodzieży. Miała ona okazję zapoznać się z niekonwencjonalnymi źródłami energii w pojazdach samochodowych, zastanowić się czy jest coś takiego, jak chemia miłości i miłość do chemii, zapoznać się z biologią komórek nowotworowych, dowiedzieć się co kryje się za tajemniczym słowem „solwatochemia” oraz zapoznać się z geografią, klimatem i kulturą Ziemi Świętej.
Chemia miłości czy miłość do chemii? Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Gryfinie

Autor: Fot.: J.S.

- Byłem mile zaskoczony gdy dowiedziałem się, że jest tak mała granica między miłością a chemią – mówi nam Waldemar.

-Bardzo mi się podobało, jestem mile zaskoczona. Dziękuję mojej pani od fizyki, że mnie tutaj zabrała – wyznaje Maja Maciejewska.

O wrażeniach z Festiwalu Naukowego w Gryfinie rozmawialiśmy także z dr hab. inż. Agatą Markowską-Szczupak prowadzącą spotkanie pt. "Chemia miłości czy miłość do chemii" oraz inż. Agnieszką Firląg-Betą i inż. Magdaleną Sąsiadek omawiającymi temat "Mikroglony jako źródło energii odnawialnej".

Agnieszka Markowska-Szczupak: -Szkoda, że w środę było tak mało uczestników. Myślę, że było bardzo ciekawie, ale nie dopisała frekwencja. W czwartek zaś było lepiej. Jako doświadczony wykładowca mogę powiedzieć, że młodzieżowa widownia była zainteresowana poruszaną tematyką. Nikt mi nie przeszkadzał, a to jest bardzo cenne. Dyskusja i przedstawiane zagadnienia nie zawsze są łatwe dla wszystkich, jak się je słyszy za pierwszym razem.

Agnieszka Firląg-Beta: - Byłyśmy nieco zestresowane, ale myślę, że tak młoda publiczność pozwoliła nam się nieco zrelaksować. Uczniowie zadawali ciekawe pytania, byli zainteresowani naszą prezentacją. Mam nadzieję, że niektórzy z nich będą kontynuowali nasze badania.

igryfino: -Gdzie będzie kolejna taka akcja?

Agnieszka Markowska-Szczupak: -Kolejny Festiwal Naukowy będzie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym 20 września 2018 r. Będzie to seria wykładów, warsztaty, pokazy, różna tematyka, nie tylko związana z wydziałami. Będzie też możliwość spotkania nas na Nocy Naukowców, która jest pod koniec września.

Agnieszka Firląg-Beta: Jesteśmy tam, gdzie nasz zaproszą. Zależy to również od naszych badań. Jeśli będziemy w stanie coś nowego opublikować, zorganizujemy konferencje naukowe.

Magdalena Sąsiadek: -Będziemy także na sesji naukowej kół studenckich, która będzie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w listopadzie.

 

Zachodniopomorski Festiwal Nauki organizowany jest już od 18 lat i każdego roku odbywa się w dwóch odsłonach: wiosennej i jesiennej. Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja nauki wśród młodzieży i osób na co dzień z nauką niezwiązanych.

K.S./A.K.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama