Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uwaga! Będzie wiało coraz mocniej

Czeka nas wietrzny weekend. Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach Przymorza oraz silne i porywiste wiatry, wiejące lokalnie na wybrzeżu nawet do 100 km/h – to prognozy pogody dla naszego województwa na nadchodzący dni.

Autor: OSP Piasek

O gwałtownym wietrze i prawdopodobieństwie wezbranych wód Przymorza informuje IMGW. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego rozesłało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wiatr najsilniej będzie wiał w subregionie nadmorskim w sobotę i niedzielę.

 

K O M U N I K A T

Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

z dnia 27 października 2017 roku

 

Informuję mieszkańców, że  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich – Wydział w Szczecinie  wydał  OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE PRZED SILNYM WIATREM

od godz. 09:00 dnia 28.10.2017 do godz. 20:00 dnia 28.10.2017

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 75 km/h, w subregionie nadmorskim do 90 km/h, z zachodu.

W niedzielę 29.10.2017 r., od godzin rannych prognozowany jest wiatr z porywami do 100 km/h, nad morzem do 110 km/h.

Zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.

2. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

3. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.

4. Nie parkować samochodów pod drzewami , liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.

5. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.

6. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

7. Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.

8. Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.

9. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.

10. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

11. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.

 

z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zastępca Burmistrza Paweł Nikitiński

        

 

Przypominamy o możliwości ściągnięcia na telefon komórkowy darmowej aplikacji RSO (Regionalny System Ostrzegania) http://http://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=4724, gdzie na bieżąco podawane są ostrzeżenia o zmieniających się warunkach pogodowych.

 

fot.: Ostatnio orkan Ksawery zerwał dach na jednym z domów w Piasku (gm. Cedynia).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama