Podczas nawałnic, które nawiedziły nasz kraj w połowie sierpnia, zginęło 6 osób, a 55 zostało rannych. Wichury oraz gradobicia przyniosły za sobą również olbrzymie straty materialne. Z uwagi na możliwe niebezpieczeństwa i szkody, wiedza na temat ekstremalnych warunków pogodowych jest więc sprawą bardzo ważną, bo tylko dzięki niej mamy większe szanse zabezpieczyć swoje domostwa czy znaleźć bezpieczne schronienie. Kluczowe w tej kwestii jest więc jak najszersze i najszybsze ostrzeganie przed zagrożeniem ze strony lokalnych organów.
RSO – przez internet, TV oraz aplikację
Pierwsza możliwość, która otwiera się przed społecznościami, to skorzystanie z Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dzięki niemu każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej i jej lokalnych oddziałów lub posiada zainstalowaną aplikację w smartfonie, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych. Jak wygląda to w praktyce?
Komunikaty RSO tworzy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ostrzeżenie pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a także w programach regionalnych Telewizji Polskiej, na przykład w postaci zwięzłego komunikatu odsyłającego na daną stronę telegazety. O zagrożeniu może informować również bezpłatna aplikacja w telefonach komórkowych, do pobrania w sklepach Google Play, Apple App Store czy Windows Phone Store, gdzie można ją wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Istnieje również opcja pobrania jej ze stron urzędów wojewódzkich. Do największych korzyści wynikających z użytkowania aplikacji należą:
- bieżący dostęp do ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju;
- możliwość otrzymywania informacji: meteorologicznych, hydrologicznych, drogowych, ogólnych;
- przegląd informacji o stanach wód w rzekach całej Polski;
- dostęp do bazy wiedzy w postaci poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Co ważne, ostrzeżenia pochodzą z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które otrzymują informacje o zagrożeniach m.in. od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
RSO przekazuje informacje dotyczące nie tylko klęsk żywiołowych, takich jak burze, nawałnice, wichury, powodzie, upały, mrozy, ale także na temat alarmów bombowych, zagrożeń terrorystycznych, pożarów, skażeń substancjami toksycznymi lub pierwszej pomocy.
Szczegółowe prognozy i aktualne informacje pogodowe można sprawdzić na oficjalnej stronie Instytutu www.pogodynka.pl oraz w aplikacjach mobilnych Pogodynka METEO-IMGW i Pogodynka ALERT-IMGW.
SMS – szybki i bezpośredni kontakt
Innym rozwiązaniem, które coraz więcej samorządów udostępnia swoim mieszkańcom, jest specjalny system informujący mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu SMS-em. Sprawne przekazanie informacji wprost na ekran telefonu daje szansę, by uchronić się przed utratą zdrowia, a nawet życia oraz przed szkodami materialnymi.
Możliwość korzystania z alertów SMS mają m. in. mieszkańcy Poznania. Zjawiska pogodowe stale obserwuje IMGW, który ocenia zagrożenia meteorologiczne w trzy stopniowej skali, a następnie informacje przekazuje do Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- W przypadku prognozy IMGW o wystąpieniu zagrożenia I stopnia oraz zdarzeń nie mających bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta, informujemy mieszkańców za pomocą komunikatów medialnych i facebooka. Z kolei w przypadku prognozy wystąpienia zagrożenia meteorologicznego II i III stopnia oraz zdarzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta, dodatkowo ostrzegamy ich SMS-ami. Natomiast w przypadku sytuacji kryzysowej lub zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz katastrofy dotyczącej całego miasta zostaną uruchomione również syreny – tłumaczy Maciej Kubiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.
Miasto na wykorzystanie profesjonalnej platformy do komunikacji SMS-owej zdecydowało się po powodziach, które miały miejsce w Polsce w 2010 roku. Co ważne, z alertów SMS-owych korzysta też w innych przypadkach, takich jak informowanie o awariach systemu ciepłowniczego czy utrudnieniach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej, związanych z wypadkami drogowymi lub imprezami masowymi. Kilka razy ostrzegano również mieszkańców o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego PM-10 (smogu).
- SMS dzięki swojej niezawodności i uniwersalności to najszybsza i najbardziej skuteczna droga szybkiego informowania o zagrożeniach. Osoby, które chcą na bieżąco otrzymywać ważne komunikaty, nie muszą sami szukać ich na stronach internetowych czy ściągać aplikacji. Bez względu na to, co robią, w sytuacji zagrożenia zostaną powiadomieni odpowiednią wiadomością – mówi Edyta Godziek, Marketing & PR Manager w platformie SerwerSMS.pl.
Karol Maćkowiak
Napisz komentarz
Komentarze