W działaniach obok Policji zaangażowane były: Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W ramach operacji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i służbami z Czech, Słowacji, Ukrainy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyprowadzanie leków z legalnego obrotu, odzyskiwanie z nich pseudoefedryny i produkcję metamfetaminy. Efektem wspólnych działań jest zatrzymanie 44 osób, likwidacja 3 laboratoriów metamfetaminy i plantacji marihuany. Szczegółowo o tej realizacji informowaliśmy na początku września: ROZBITY MIĘDZYNARODOWY GANG NARKOTYKOWY.
Efektem operacji PANGEA jest wszczęcie 1.058 śledztw, 3.584 stron internetowych zostało zablokowanych, a ponad 3.000 stron z reklamami nielegalnych farmaceutyków zostało zawieszonych.
Wśród fałszywych i nielegalnych leków przechwyconych podczas międzynarodowych działań były suplementy diety, pigułki zmniejszające ból, leki na padaczkę, tabletki dysfunkcyjne erekcji, leki psychotropowe i produkty odżywcze.
Oprócz leków operacja PANGEA X koncentrowała się także na sprzedaży nielegalnych urządzeń i środków medycznych, takich jak urządzenia dentystyczne i implanty, prezerwatywy, strzykawki, paski testowe medyczne i sprzęt chirurgiczny.
W wyniku prowadzonych na całym świecie działań odzyskano specjalistyczne sprzęty o wartości pół miliona dolarów amerykańskich, zaś wartość zabezpieczonych potencjalnie niebezpiecznych leków to ponad 51 milionów USD. Zatrzymano około 400 osób.
Więcej o operacji PANGEA X można przeczytać:
Napisz komentarz
Komentarze