- Na Pomorzu Zachodnim nie brakuje ciekawych miejsc i okolic, o których często nawet nie wiemy. Zbaczając z obranej trasy, czy to samochodem czy rowerem, możemy zobaczyć miejsca owiane nieznaną historią, pełne tajemnic i magii. Liczymy na to, że ruiny zamku w Moryniu, będą teraz lepiej kojarzone. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Latarnia morska w Świnoujściu, Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, Park Dolina Miłości w Zatoni Dolnej to tylko trzy z już 10 niezwykle atrakcyjnych miejsc na Pomorzu Zachodni, o których istnieniu informują tablice typu „E”. Znaki postawiono na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich naSzlaku Samochodowym „Zachodniopomorskie Pojezierza” i „Błękitnym” samochodowym szlaku turystycznym. Teraz na 5 skrzyżowaniach w regionie pojawią się tablice informujące o tym jak dojechać do zamkowych ruin w Moryniu. Koszt inwestycji to ponad 60 tys. zł, wykonawcą jest firma WIMED.
- Cedynia, skrzyżowanie DW 124 z DW 125,
- Mętno, skrzyżowanie DW 124 z DP 1397 Z,
- Moryń, skrzyżowanie DW 125 z DP 1397Z,
- Witnica, skrzyżowanie DK31 z DW 125,
- Moryń, skrzyżowanie DW 125 z ul. Lipową.
Zamek margrabiów brandenburskich nad jeziorem Morzycko powstał w I połowie XIV. Umiejscowiony został na wyspie połączonej z lądem groblą, obecnie jest to półwysep Zamczysko. Obiekt miał plan koła, a do jego budowy użyto kamienia. Składał się z bramy, wieży mieszkalnej oraz budynku gospodarczego z kuźnią. Według podań historycznych na zamku mieszkało siedmiu rycerzy i burgrabia. Najprawdopodobniej został zburzony pod koniec XIV wieku przez księcia szczecińskiego Świętobora I. Jego odbudowa nie miała strategicznego uzasadnienia. Po latach zachowały się fragmenty murów obronnych oraz ośmiobocznej wieży mieszkalnej.
Napisz komentarz
Komentarze