„Każde czytanie to spektakl.[…] Gdy czytasz po cichu, w przedstawieniu bierze udział tylko autor. Gdy czytasz na głos, występ jest wspólny. Jeden partner zapewnia słowa, a drugi rytm”.
„Czytanie porusza” to hasło ogólnopolskiej akcji „ Noc Bibliotek”.
Gdy podjęłyśmy decyzję uczestnictwa w tej akcji, nie pozostawało nic innego jak tylko przystąpić do układania planu.
Miejsce akcji: Biblioteka Filia Górny Taras w Gryfinie
Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Gryfinie, ul. J.Iwaszkiewicza 70
Liczba uczestników ograniczona: maksymalnie 15 osób
Dzień: 02.06.2017
Godz. 18.00 - spotkanie uczestników w Bibliotece Filia Górny Taras w Gryfinie i „huczne” rozpoczęcie akcji.
Dzieci zostały przyprowadzone przez rodziców. Przeżyły chwilę słabości, widząc jak odchodzą, ale wkrótce odzyskały właściwy sobie humor. W swej rodzicielskiej mądrości rodzice słusznie sądzili, że zapewnienie dzieciom zajęcia wyjdzie wszystkim na dobre.
My, bibliotekarki zapewniłyśmy plastyczne „szeleszczące warsztaty” poprowadzone przez Karin Majdowską, zaproponowałyśmy przemarsz czytelników przebranych za postacie z książek dla dzieci z Biblioteki Filia Górny Taras w Gryfinie do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Gryfinie (happening czytelniczy), quizy literackie, wykonanie zakładki do książki metodą decoupage'u - "Cały świat w zasięgu ręki".
Niespodzianką był Teatrzyk Kamishibai i „Legenda o skarbniku”, której głównym przesłaniem była pomoc dziecku w zrozumieniu, jak ważnym jest bycie odważnym, wartościowym, prawdomównym i uczciwym człowiekiem. Karin Majdowska postawiła sobie za cel aby dzieci poprzez teatrzyk rozmiłowały się w czytaniu książek.
„Subtelne niuanse odbierane przez narządy zmysłów” to coś na ząb: owocowe szaszłyki, smakowite maślane bułeczki z dżemami z własnej spiżarni przygotowane przez panie Lidię i Marzannę.
Smakołyki poruszyły nasze podniebienia,
Zakładki zrobione metodą decoupage’u poruszyły naszą wyobraźnię.
Dzieci dały upust rozpierającej je energii w nauce tańców z różnych stron świata. Był taniec belgijski, który przy salwach śmiechu zintegrował grupę, walc angielski, południowoamerykański taniec towarzyski cza-cza, a instruktorem prowadzącym był Andrzej Ulitko. Okazało się, że taniec to wyjątkowo …..ciężka praca nad samym sobą.
Niestety, zdarza się, iż nie wszystkim czasami odpowiada program. Z niepokojem śledziłyśmy „barometr” na dziecięcych buziach.
I chociaż czasem cień zmęczenia mącił ich spojrzenia, nie dały się. Gdyby pozostawić im wolną rękę, bawiłyby się nawet całą noc.
Godz. 22.00
Przeznaczony nam czas dobiegł końca.
Byliśmy tu razem,
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego,
Wszyscy cieszyliśmy się wspólnymi sukcesami.
Postawiliśmy sobie wyzwanie: czytamy, czytamy i jeszcze raz czytamy.
Zastanawiam się jednak, czy przeprowadzane akcje czytelnicze zaprocentują w przyszłości.
Nam bibliotekarkom marzy się, aby wejść „do mieszkania z książkami na półkach, książkami przy łóżku, książkami na podłodze i książkami na rezerwuarze w toalecie” i wiedzieć co chcemy zobaczyć, jeśli „otworzymy drzwi z napisem: PRYWATNE – DOROSŁYM WSTĘP WZBRONIONY: wyciągnięte na łóżku dziecko zatopione w lekturze, ponieważ „czytanie porusza”.
Ps. Tak mimochodem usłyszałam rozmowę uczestniczki nocy w bibliotece ze swoją mamą:
„Fajnie było. A za rok to będzie caaaała noc. Pozwolisz mi przyjść mamusiu?”
„Noc w Bibliotece” przygotowały:
Ewa Chołdrych
Maria Delczyk
Lidia Kaźmierska
Marzanna Mysiak
W akcji uczestniczyły uczennice Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Gryfinie w ramach realizacji projektu edukacyjnego.
Ewa Chołdrych (tekst)
Maria Delczyk (foto)
Napisz komentarz
Komentarze