Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 17:48
Reklama

Anders klęczy na grobach żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego [film]

Dlaczego żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego nie trafili do Armii Andersa i w rezultacie do wolności? Na to pytanie starała się odpowiedzieć córka generała podczas uroczystości 72. rocznicy forsowania Odry. Anna Maria Anders jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. Jej pobyt na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, gdzie pochowanych jest blisko 2 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego biorących udział w operacji berlińskiej, miał charakter symboliczny.
Anders klęczy na grobach żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego [film]

Przypomnijmy, że Anna Anders, córka generała Władysława Andersa mówiła na siekierkowskim cmentarzu, że leżą tu „ludzie, którzy nie doszli do armii Andersa, do armii mojego ojca”.

Pisaliśmy o tym tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/22897,prezydent-i-arcybiskup-mowia-czym-jest-patriotyzm

To wystąpienie spotkało się z krytyką niektórych środowisk prawicowych. Znamienny wpis zamieścił na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz, który zacytował generała Władysława Andersa: „Tradycja oręża polskiego jest tak wielka i tak stara jak nasza tysiącletnia historia. Są w niej zwycięstwa, są i klęski, ale nie może w niej być zdrady narodowej. Lepiej nie mówić o tradycji tam, gdzie oddziały formował nasz wróg i najeźdźca Polski”. 

 

W czasie II wojny światowej na podstawie układu Sikorski-Majski (30 lipca 1941 r.) doszło do utworzenia Armii Polskiej na terenie Związku Radzieckiego. Dowódcą tych Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR rząd RP w Londynie mianował gen. Władysława Andersa (więzionego od jesieni 1939 r. przez NKWD w Moskwie). W związku z licznymi problemami, m.in. brakiem ujawnienia polskich oficerów (Katyń), zawirowaniami politycznymi i trudnościami aprowizacyjnymi podjęto decyzję o ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Radzieckiego. Pierwszy etap ewakuacji rozpoczął się już 24 marca 1942 r. do Azji Środkowej, a potem do Iranu i na Bliski Wschód.

Wyjście Armii Andersa jawiło się jako katastrofa dla pozostawionych w ZSRR setek tysięcy Polaków. Jednak pozostawienie tam Armii Andersa zdawało się być niemożliwe i stąd ww. decyzja. W ZSRR dopiero w 1944 r. z Polaków utworzono 1 Armię Wojska Polskiego. Jej szlak bojowy prowadził właśnie nad Odrę. II Korpus pod dowództwem gen. Władysława Andersa brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino, a rok później 1 Armia Wojska Polskiego brała udział w operacji berlińskiej – ostatnim akcie II wojny światowej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z wystąpienia Anny Marii Anders na Siekierkowskim Cmenatarzu Wojennym w Starych Łysogórkach 29 kwietnia 2017 r.

Kliknij aby odtworzyć



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama