Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Anders klęczy na grobach żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego [film]

Dlaczego żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego nie trafili do Armii Andersa i w rezultacie do wolności? Na to pytanie starała się odpowiedzieć córka generała podczas uroczystości 72. rocznicy forsowania Odry. Anna Maria Anders jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. Jej pobyt na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, gdzie pochowanych jest blisko 2 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego biorących udział w operacji berlińskiej, miał charakter symboliczny.

Przypomnijmy, że Anna Anders, córka generała Władysława Andersa mówiła na siekierkowskim cmentarzu, że leżą tu „ludzie, którzy nie doszli do armii Andersa, do armii mojego ojca”.

Pisaliśmy o tym tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/22897,prezydent-i-arcybiskup-mowia-czym-jest-patriotyzm

To wystąpienie spotkało się z krytyką niektórych środowisk prawicowych. Znamienny wpis zamieścił na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz, który zacytował generała Władysława Andersa: „Tradycja oręża polskiego jest tak wielka i tak stara jak nasza tysiącletnia historia. Są w niej zwycięstwa, są i klęski, ale nie może w niej być zdrady narodowej. Lepiej nie mówić o tradycji tam, gdzie oddziały formował nasz wróg i najeźdźca Polski”. 

 

W czasie II wojny światowej na podstawie układu Sikorski-Majski (30 lipca 1941 r.) doszło do utworzenia Armii Polskiej na terenie Związku Radzieckiego. Dowódcą tych Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR rząd RP w Londynie mianował gen. Władysława Andersa (więzionego od jesieni 1939 r. przez NKWD w Moskwie). W związku z licznymi problemami, m.in. brakiem ujawnienia polskich oficerów (Katyń), zawirowaniami politycznymi i trudnościami aprowizacyjnymi podjęto decyzję o ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Radzieckiego. Pierwszy etap ewakuacji rozpoczął się już 24 marca 1942 r. do Azji Środkowej, a potem do Iranu i na Bliski Wschód.

Wyjście Armii Andersa jawiło się jako katastrofa dla pozostawionych w ZSRR setek tysięcy Polaków. Jednak pozostawienie tam Armii Andersa zdawało się być niemożliwe i stąd ww. decyzja. W ZSRR dopiero w 1944 r. z Polaków utworzono 1 Armię Wojska Polskiego. Jej szlak bojowy prowadził właśnie nad Odrę. II Korpus pod dowództwem gen. Władysława Andersa brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino, a rok później 1 Armia Wojska Polskiego brała udział w operacji berlińskiej – ostatnim akcie II wojny światowej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z wystąpienia Anny Marii Anders na Siekierkowskim Cmenatarzu Wojennym w Starych Łysogórkach 29 kwietnia 2017 r.

Kliknij aby odtworzyć



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama