Jednostka została zadysponowana 27 marca 2017 r. do pożaru traw w miejscowości Górnowo. Ledwo strażacy wrócili z akcji, a już było kolejne wezwanie do palącej się trawy przy drodze między Baniami a miejscowością Baniewice. Następny wyjazd tego samego dnia był po południu. Płonęła trawa przy ul. Dworcowej w Baniach.
Działania zastępu GBA z OSP Banie polegały na zabezpieczeniu miejsc zdarzeń oraz ugaszeniu pożarów przy pomocy tłumic oraz prądu wody z linii szybkiego natarcia.
Czas zatem ruszyć z kampanią „Stop pożarom traw!”
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw.
W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.
Należy pamiętać, że:
– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Napisz komentarz
Komentarze