Chodzi o nadanie imienia rondu usytuowanemu u zbiegu ulic Chrobrego, Flisaczej i Grunwaldzkiej w Gryfinie.
Wniosek o nadanie imienia Stanisława Rzeszowskiego złożyło Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej. Członkowie TMHZG podkreślają, że Stanisław Rzeszowski w latach 1965-85 mieszkał w Gryfinie i pracował jako nauczyciel historii oraz bibliotekarz w ZSP nr 2. Napisał wiele przewodników turystycznych oraz publikacji o tematyce krajoznawczej dotyczącej m.in. naszego regionu.
Nasz artykuł na ten temat znajdziecie Państwo tutaj:
http://www.igryfino.pl/wiadomosci/17815,chca-zeby-rondo-nosilo-imie-stanislawa-rzeszowskie
Jednak o wniosku TMHZG jest cisza. Na sesję przygotowany został projekt uchwały uwzględniający zupełnie inną propozycję.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: mieszkańcy Gryfina, za pośrednictwem kół i stowarzyszeń takich jak Stowarzyszenie Gryfiński Ruch Patriotyczny i Młodzież Wszechpolska Gryfino, zwrócili się z wnioskiem, w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, w sprawie nadania rondu, usytuowanemu u zbiegu ulic Chrobrego, Flisaczej i Grunwaldzkiej, imienia „Rotmistrza Witolda Pileckiego”.
Tutaj zamieszczamy cały projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i mapką.
-A co z naszym wnioskiem? Czy chce się w ten sposób kogoś faworyzować? – pytają zawiedzeni członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej. – Czy to burmistrz samodzielnie zadecydował, która propozycja jest „lepsza”? Dlaczego radnym nie przedstawiono obu koncepcji, żeby sami wybrali, tylko próbuje robić się to za nich? – dodają członkowie TMHZG.
Przy okazji zauważyć można jeszcze jedną kwestię – zapisu nazwy. W przygotowanym na sesję projekcie uchwały pojawia się zdanie: Nadać nazwę rondu (…) imię „rtm. Witolda Pileckiego”. Nie tylko polonista martwi się , kiedy czyta tak sformułowane zdanie.
No i kolejna sprawa - wnioskodawcy życzą sobie aby nazwa ronda brzmiała: „Rotmistrza Witolda Pileckiego”. W projekcie uchwały jest natomiast zapis: „rtm. Witolda Pileckiego”.
Rondo będzie miało takie imię, jakie zostanie podane i przegłosowane w projekcie uchwały, a nie w uzasadnieniu.
Napisz komentarz
Komentarze