Stres wywołany petardami stanowi zagrożenie i dla naszych domowych pupili ale też dla dzikich zwierząt!
Panika prowadzi do ucieczki
Pies może wpaść w panikę słysząc już sam pogłos wystrzału. Może wtedy zerwać się ze smyczy. Psy za ogrodzeniami mogą wtedy podkopać pod ogrodzeniem i biec przed siebie nie zwracając uwagi na otoczenie. Wtedy może się zgubić lub nawet wpaść pod samochód.
Grzeczny na co dzień zaszaleje w sylwestra
Dlatego w okresie „wystrzałowym” trzeba zwrócić szczególną uwagę na ulubieńców i dobrze zabezpieczyć ich przed możliwością ucieczki. Trzeba pamiętać, że nawet najgrzeczniejsze należy prowadzić na smyczy. Psy inaczej reagują na wystrzały.
Uwaga podczas spacerów
Łatwo powiedzieć, ale naprawdę wychodźmy dziś również na spacery w okolicy północy. A już na pewno nie bierzmy psów na oglądanie ogni sztucznych! Spacer zaplanujmy wcześniej, nawet jeśli są przyzwyczajone do wieczornego.
Kryjówka w domu
Czworonogi powinny pozostać w domu. Tu przygotujmy im spokojne, zaciszne miejsce w którym będzie mogło się ukryć. Ważna jest dla nich obecność opiekuna, ponieważ łagodzi ona stres.
Jak zneutralizować huk
Wybuchy i strzały można zamaskować włączając radio czy telewizor. Lekarze weterynarii szczególnie wrażliwym zwierzętom zalecają wsparcie farmakologiczne. Pamiętajmy, że wybór środka i dawki określa dla konkretnego osobnika weterynarz.
Akcję „Pozwól psu przeżyć sylwestra bez bólu i strachu” prowadzi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (plakat).
Napisz komentarz
Komentarze